НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: Апеляційна палата ВАС, правовий статус осіб, зниклих без вісти, результати кваліфоцінювання, Верховна Рада пішла на канікули, реєстрація нових судів

14.07.2018 / 09:00
1822
+A
-a

Найголовніше за тиждень: Апеляційна палата ВАС, правовий статус осіб, зниклих без вісти, результати кваліфоцінювання, Верховна Рада пішла на канікули, реєстрація нових судів Зміни до закону про cудоустрій стосовно діяльності апеляційної палати ВАС

Верховна Рада схвалила зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

Зміни закріплюють, що апеляційна палата вищого спеціалізованого суду діє у його складі на засадах інституційної, організаційної, кадрової та фінансової автономії. Для обрання суддів палати проведуть окремий конкурс. Їх кількість визначатиметься Державною судовою адміністрацією України за погодженням із Вищою радою правосуддя кількості у межах загальної кількості суддів суду.

Палата матиме окрему бюджетну програму фінансування. Голова палати погоджуватиме проект кошторису палати та використання бюджетних коштів з головою суду.

Окрім того, в апараті буде створено самостійний структурний підрозділ, що забезпечуватиме діяльність цієї палати і буде підконтрольним Голові Апеляційної палати.

Голова апеляційної палати представлятиме апеляційну палату перед органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами. Він також інформуватиме збори суддів вищого спеціалізованого суду та Верховного Суду про результати узагальнення судової практики, сприятиме підтриманню кваліфікації суддів палати і підвищенню їхнього професійного рівня.

Окрім того, голова апеляційної палати повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, Державну судову адміністрацію України і громадськість через веб-портал судової влади про вакантні посади суддів у суді у триденний строк з дня їх утворення.

Закон визначає вищі спеціалізовані суди головними розпорядниками коштів Державного бюджету України.

Закон також врегульовує питання повноважень Служби судової охорони, проходження служби у Службі судової охорони, спеціальних звань та соціального захисту співробітників Служби судової охорони тощо.

Також Рада схвалила, що всі підслідні справи Вищого антикорупційного суду передадуть суду після початку його роботи. Раніше ця норма передбачала, що всі апеляції у кримінальних провадженнях Національного антикорупційного бюро, які зараз розглядають у судах першої інстанції, будуть розглядатися у звичайному апеляційному суді.

Серед іншого, Рада вилучила норму щодо ліквідації територіальних управлінь Державної судової адміністрації України і норму про збільшення кількості членів Громадської ради доброчесності.

Верховна Рада встановила правовий статус осіб, зниклих безвісти

Верховна Рада прийняла Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», що визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти.

Закон поширюється на суспільні правовідносини, пов’язані з набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти в умовах збройного конфлікту, у зв’язку з воєнними діями, заворушеннями всередині держави, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, іншими подіями, що можуть спричинити масову загибель людей, а також осіб, зниклих безвісти за будь-яких інших обставин.

Законом закріплено право осіб знати про долю своїх зниклих родичів, що є базовою нормою для захисту їх прав, визначено процедуру розшуку осіб, зниклих безвісти – від подання заяви про розшук і до його припинення.

Для розшуку осіб, зниклих безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, Законом передбачено створення Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин - органу, що відповідає за з’ясування долі та місцезнаходження таких осіб.

Комісія є держателем Єдиного реєстру даних про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, в якому міститься інформація, необхідна для розшуку таких осіб, що збирається з метою встановлення їх місцезнаходження та ідентифікації непізнаних останків.

Закон забороняє будь-яку дискримінацію осіб, зниклих безвісти, та їхніх родичів за ознакою раси, кольору шкіри, статі, віросповідання, політичних чи інших поглядів, національного чи соціального походження, належності до будь-якої соціальної групи, території походження чи зникнення, економічного чи соціального становища, сексуальної орієнтації, фізичних можливостей чи за іншими ознаками.

Окрім того, Законом доповнено Кримінальний кодекс статтею 146(1) «Насильницьке зникнення», згідно з якою: «арешт, затримання, викрадення або позбавлення волі людини в будь-якій іншій формі, вчинене представником держави, в тому числі іноземної, з подальшою відмовою визнати факт такого арешту, затримання, викрадення або позбавлення волі людини в будь-якій іншій формі або приховуванням даних про долю такої людини чи місце перебування – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років».

Результати кваліфоцінювання визначено для 1180 суддів

Станом  на 11 липня за підсумками дев’яти місяців проведення кваліфікаційного оцінювання суддів України визначено результати 1180 суддів місцевих та апеляційних судів. 

Успішно пройшли оцінювання та підтвердили відповідність займаній посаді 974 судді, або 82%.  Інші 206 суддів, або 18%, підлягають звільненню або вже звільнені, зокрема: 93 судді, або 8%, звільнено за власним бажанням під час процедури оцінювання; 113 суддів, або 10%, не підтвердили відповідності займаній посаді: 78 суддів не склали іспитів, 35 —  не пройшли співбесід із членами Комісії. 

Суддів, для яких розпочато оцінювання, але немає остаточних результатів з причин оголошення перерви або зупинення кваліфікаційного оцінювання – 252. Так, стосовно 185 суддів кваліфікаційне оцінювання зупинено, зокрема, через наявні висновки ГРД, що не відповідають вимогам до їх оформлення. 

Окрім того, найближчими тижнями Комісія почне важливу процедуру для роботи судової системи – переведення без конкурсу суддів, які успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання, у новостворені суди першої та другої інстанцій.

Зазначимо, наразі судді з першої групи перебувають на останньому етапі кваліфікаційного оцінювання – співбесіди та аналізу досьє. Друга група суддів склала іспити та на сьогодні проходить тестування морально-психологічних якостей. Третя група, рішення стосовно якої ухвалено 7 червня 2018 року, – це 2188 суддів, які розпочали складати іспити 2 липня 2018 року.

Восьма сесія Верховної Ради завершила роботу

Восьма сесія Верховної Ради України восьмого скликання завершила роботу.

Зазначимо, під час восьмої сесії народні депутати, зокрема, призначили Людмилу Денісову Уповноваженим з прав людини та схвалили Закон про створення Антикорупційного суду.

Як йдеться у календарному плані роботи парламенту, дев’ята сесія парламенту восьмого скликання розпочнеться 4 вересня 2018 року, а закінчиться 25 січня 2019 року.

На час проведення дев’ятої сесії для пленарних засідань Ради відводиться 9 тижнів; роботи в комітетах, комісіях, фракціях і групах – 7 тижнів; роботи народних депутатів України з виборцями 5 тижнів і для проведення «годин запитань до Уряду» у Верховній Раді України - 9 годин.

Зазначимо, як повідомив голова ВРУ Андрій Парубій першим питанням Ради у вересні стане оновлення складу ЦВК.

З метою створення сприятливих умов для більш раціонального використання робочого часу у плані роботи депутатів враховано графік проведення чергових сесій Парламентської Асамблеї Ради Європи з 8 по 12 жовтня 2018 року та з 21 по 25 січня 2019 року, святкові та неробочі дні, а також дні релігійних свят, передбачені статтею 73 Кодексу законів про працю України.

Зареєстровано п'ять нових судів

У межах судової реформи повідомлено про реєстрацію ще п'ятьох судів.

Як юридичну особу зареєстровано Новоград-Волинський окружний суд Житомирської області, Окружний суд міста Кам’янського, Ічнянський окружний суд Чернігівської області, Новомосковський окружний суд Дніпропетровської області і Івано-Франківський апеляційний суд.

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області, Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області,  Ічнянський районний суд Чернігівської області, Талалаївський районний суд Чернігівської області і Апеляційний суд Івано-Франківської області будуть здійснювати судочинство до призначення у новостворений суд суддів та працівників апарату суду.

Зазначимо, нові суди запрацюють з дня відповідних публікацій у газеті «Голос України».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика