НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: неконституційність норми ККУ про відповідальність за незаконне збагачення, відтерміновано запуск ЄСІТС, набули чинності Закони про реєстр ветеранів і спостерігачів на виборах, автоматична індексація пенсій і монетизація субсидій

02.03.2019 / 09:00
816
+A
-a

Найголовніше за тиждень: неконституційність норми ККУ про відповідальність за незаконне збагачення, відтерміновано запуск ЄСІТС, набули чинності Закони про реєстр ветеранів і спостерігачів на виборах, автоматична індексація пенсій і монетизація субсидій

Стаття ККУ про покарання за незаконне збагачення визнана неконституційною, Президент зареєстрував новий законопроект

26 лютого 2019 року Конституційний Суд України визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу України, що передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.

КСУ дійшов висновку, що стаття не відповідає вимогам чіткості, точності й однозначності, а тому суперечить юридичній визначеності як складовій принципу верховенства права, закріпленого у статті 8 Конституції.

Стаття не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості (частини перша, друга, третя статті 62 Конституції України) та з конституційним приписом щодо неприпустимості притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів (право особи не давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів) (частина перша статті 63 Конституції України).

Суд наголошує, зокрема, що такі конституційні приписи мають застосовуватися рівною мірою до всіх осіб. Конституція України не допускає звуження чи скасування вказаних гарантій стосовно окремих категорій осіб.

Конституційний Суд України зауважує, що положення статті сформульовані так, що сумніви стосовно законності підстав набуття особою у власність активів у значному розмірі можуть тлумачитися не на користь цієї особи та можуть розглядатися як підтвердження її незаконного збагачення, хоча відповідно до частини третьої статті 62 Конституції України «усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь».

Водночас 28 лютого 2019 року Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне збагачення», відзначивши його як невідкладний.

Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України статтею 368-5, за якою визнається кримінально караним набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі (перевищує одну тисячу неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем чи ознак прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, а так само передача нею таких активів будь-якій іншій особі.

Такі діяння каратимуться позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна.

Також передбачається більш сувора відповідальність, якщо такі діяння вчинені службовою

особою, яка займає відповідальне становище (каратимуться позбавленням волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна), а також службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище (каратимуться позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна).

За такого підходу обов’язок доведення відсутності законних підстав для набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів покладатиметься на органи досудового розслідування, що ґрунтуватиметься на конституційних приписах, які гарантують презумпцію невинуватості особи і неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (статті 62, 63 Конституції України). Включення такої ознаки незаконного збагачення, як відсутність законних підстав для набуття активів у власність ґрунтується на положеннях Закону України «Про запобігання корупції», за яким критерієм визначення вигоди неправомірною, що становить корупцію, є саме відсутність законних підстав для одержання тих чи інших вигод.

Цей злочин належатиме до корупційних злочинів, а його розслідування здійснюватиметься Національним антикорупційним бюро України.

Зазначимо, у НАЗК заявили, що у результаті змін до законодавства, Нацагентство позбавлене можливості встановлювати ознаки незаконного збагачення у межах 500 повних перевірок е-декларацій. Тому відомство запропонувало дві моделі відновлення покарання за незаконне збагачення.

Пропонується, що незаконне збагачення може бути визнане у випадку:

– збільшення в особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власності активів у значному розмірі, що перевищує її дохід;

або ж

– придбання майна, збільшення вартості цього майна особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що значно перевищує законні доходи особи, якщо ці дії вчинено без встановлених законом, іншими правовими актами або правочинами підстав.

Державна судова адміністрація відтермінувала початок роботи ЄСІТС

Державна судова адміністрація України на виконання рішення Вищої ради правосуддя відкликала офіційне оголошення щодо початку роботи ЄСІТС. Про це повідомив заступник Голови ДСА Сергія Чорнуцького.

«Державна судова адміністрація України з урахуванням пропозицій судів та відповідно до рішення Вищої ради правосуддя надіслала для публікації 1 березня 2019 року повідомлення про відкликання оголошення, опублікованого в газеті «Голос України» 1 грудня 2018 року № 229 (6984) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи», – зазначив Чорнуцький.

Таким чином, після публікації цього оголошення зміни, передбачені Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», пов’язані з початком функціонування ЄСІТС, не набувають чинності.

Таке рішення довелося прийняти з метою збільшення часу для підготовки судів щодо роботи з системою та можливості доопрацювання Положення про ЄСІТС. Водночас продовжує здійснюватися функціонування системи в тестовому режимі, зазначив Чорнуцький.

Нагадаємо, ВРП запропонувала ДСА України відкликати оголошення про створення та забезпечення функціонування ЄСІТС. Доповідач з цього питання, член ВРП Тетяна Малашенкова зазначила, що на адресу Вищої ради правосуддя надійшли численні зауваження до вказаного проекту Положення від місцевих та апеляційних судів, Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, Касаційного кримінального суду Верховного Суду, Верховного Суду, Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, які потребують опрацювання.

Набув чинності Закон про офіційних спостерігачів на виборах

28 лютого 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спостереження за виборчим процесом в Україні».

Закон передбачає, що офіційним спостерігачем на виборах не може бути:

1) особа, яка є громадянином (підданим) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;

2) особа, пропозиції стосовно якої ініційовано або внесено державою, визнаною Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом».

Закон вносить зміни до Законів України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про місцеві вибори».

Набув чинності Закон про державний реєстр ветеранів війни

1 березня 2019 року набув чинності Закон «Про внесення зміни до статті 31 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо Єдиного державного реєстру ветеранів війни».

Закон передбачає створення Єдиного державного реєстру ветеранів війни – єдиної державної інформаційно-телекомунікаційної системи, призначеної для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, захисту та знеособлення інформації про ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб та інших осіб, на яких поширюється чинність цього Закону.

Персональні дані, що містяться в Реєстрі, є інформацією з обмеженим доступом. Оброблення таких відомостей здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Порядок створення, ведення, доступу до відомостей Реєстру та їх використання, порядок одержання інформації з інших реєстрів та інформаційних баз даних щодо фізичних осіб для внесення відомостей до Реєстру визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стартувала автоматична індексація пенсій

1 березня 2019 року відбулася автоматична індексація пенсій, яка надалі відбуватиметься щороку.

«На виконання закону про загальнообов’язкове пенсійне страхування, Урядом було визначено порядок і дату щорічної індексації, а саме з 1 березня 2019 року. Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати, доходу з якого було сплачено внески, становить 1.17», – пояснив Міністр соціальної політики України.

Пенсії будуть автоматично перераховані для 10 мільйонів 200 тисяч пенсіонерів, а середній розмір підвищення складе 255 грн. «Це не означає, що усі отримають однаково 255 гривень, адже кошти розподіляються відповідно до формули. Реальне підвищення відбудеться для 8 мільйонів пенсіонерів, але підвищення не буде меншим за 100 гривень», – пояснив Міністр.

Окрім того, доплати до пенсії отримають для ті пенсіонери, які мають повний страховий стаж, але через малий розмір заробітку мають низьку пенсію.

«У 2019 році пропонується здійснити доплату до пенсії 1 мільйону 900 тисячам пенсіонерів у розмірі 2410 гривень. Чому саме така сума? Йдеться про додатковий ресурс, який було отримано від закону про «євробляхи», вперше в Україні шкідливе явище було повернуто на користь пенсіонерів», – пояснив Рева.

Розпочалася монетизація субсидій

З березня 2019 року Уряд розпочав виплату субсидій готівкою тим громадянам, яким субсидію призначено у 2018 році.

Першими «живі» кошти для оплати комунальних рахунків за лютий отримають пенсіонери, які отримують пенсію 4 березня. Тим, у кого є пенсійна картка, субсидія буде зарахована туди. Тим, у кого немає, додому принесе листоноша.

Усі одержувачі житлових субсидій, які не є пенсіонерами та користуються допомогою з 2018 року, з 12 березня зможуть забрати свою монетизовану субсидію у будь-якому відділені Ощадбанку.

Комунальні рахунки за лютий 2019 року субсидіантам надійдуть без відображення субсидії. Її у березні видадуть грошима тим, кому допомогу призначено з 2018 року. Ними субсидіант має самостійно розрахуватися за лютневі комунальні платежі. Гроші, які залишаться після оплати комуналки, домогосподарство може використати на власні потреби.

З березня таке поняття як обов’язковий платіж скасовується. Субсидіанти отримуватимуть всю суму допомоги на руки і мають самостійно розрахуватися за спожитий у лютому газ, електроенергію, воду та тепло. Монетизована субсидія, яка залишиться після оплати комуналки, може бути використана на власний розсуд домогосподарства.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика