НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: Рада повертається до роботи, діють Закон про відповідальність за несплату аліментів і порядок вивезення дитини за кордон, поправки до Закону про БПД набрали чинності, нові судді ВС, звіт про порушення прав адвокатів в Україніі

01.09.2018 / 09:01
1516
+A
-a

Найголовніше за тиждень: Рада повертається до роботи, діють Закон про відповідальність за несплату аліментів і порядок вивезення дитини за кордон, поправки до Закону про БПД набрали чинності, нові судді ВС, звіт про порушення прав адвокатів в Україніі

4 вересня розпочнеться дев’ята сесія Верховної Ради восьмого скликання

4 вересня 2018 року о 10:00 відбудеться відкриття дев’ятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання. Про це повідомило Інформаційне управління Апарату ВРУ.

Реєстрація народних депутатів розпочнеться цього дня о 9-й годині в кулуарах сесійної зали.

Як йдеться у розкладі засідань ВРУ на 4-7 вересня 2018 року, у вівторок, 4 вересня у першому читанні депутати мають розглянути законопроект № 5699 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони інтелектуальної (промислової) власності і законопроект № 7538 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони винаходів та корисних моделей.

Також у проекті порядку денного – повторне перше читання проекту Закону № 6424-д про внесення змін до Житлового кодексу Української РСР та інших законодавчих актів України щодо забезпечення прав власників (користувачів) приміщень жилого будинку і друге читання законопроекту № 5395-д про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань.

На середу 5 вересня заплановані питання ратифікації та законопроект № 4591 про Установу бізнес-омбудсмена (друге читання).

У четвер 6 вересня Рада має розглянути питання національної безпеки та оборони, зокрема законопроект № 6268-1 про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціального захисту військовослужбовців (друге читання) і законопроекти № 7017 та 7017-1 про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону (перше читання).

Окрім того, у порядку денному перше читання мають пройти урядовий проект Закону № 7286 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху і законопроект № 8336 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій незалежності судового експерта та належного забезпечення здійснення судово-експертної діяльності.

Legal news: The parliament is back to work and amendments to the Law on Free Legal Aid came into force

Набув чинності Закон про відповідальність за несплату аліментів

28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».

Закон встановлює, що мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Закон передбачає, що несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання карається суспільно корисними роботами на строк від 120 до 240 годин.

Таке покарання передбачається, якщо не сплачуються аліменти протягом 3 місяців на утримання дитини з інвалідністю, та дитини, що хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні чи онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.

Повторне правопорушення протягом року карається 240-360 годинами суспільних робіт. За ухилення від відбування цього адміністративного стягнення особі порушнику загрожує адміністративний арешт строком до десяти діб.

Якщо батьки або особи, які їх замінюють, не забезпечують дітям необхідних умов життя, навчання та виховання, то їм загрожує попередження або накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року, караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, у Законі встановлено стягнення за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини. За таке порушення передбачається накладення штрафу від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За таке ж діяння, вчинене повторно протягом року, на особу може бути накладено штраф від 150 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. А того з батьків, з ким проживає дитина, можуть обмежити у праві виїзду за межі України та керувати транспортним засобом до виконання рішення.

За умисне порушення обмеження щодо строку перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про її тимчасовий виїзд тим із батьків, з яким дитина проживає, встановлено штраф від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів.                                                                     

Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним Кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Злісне ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт – карається позбавленням волі на строк до двох років. Під злісним ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт для цілей цієї статті слід розуміти продовження ухилення від відбування суспільно корисних робіт особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі статті 183-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто неприбуття до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою уповноваженого органу з питань пробації без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння.

Поважними причинами є хвороба та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт.

Несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом.

Засудженим незалежно від усіх відрахувань належить виплачувати не менш як сімдесят п’ять відсотків загальної суми заробітку, а засудженим, які мають заборгованість за виконавчими документами, - не менш як п’ятдесят відсотків загальної суми заробітку.

Також Закон запроваджує додаткові штрафи за заборгованість по аліментах більше 1 року. Ці штрафи будуть спрямовані безпосередньо дітям і є своєрідною компенсацією за несвоєчасне отримання ними коштів.

Якщо у платника аліментів виникає заборгованість в сукупному розмірі більша, ніж сума відповідних платежів за 1 рік, то на таку особу накладатиметься штраф в розмірі 20% від заборгованої суми.

Якщо ж заборгована сума перевищуватиме в сукупному розмірі суму відповідних платежів за 2 роки, то в такому випадку штраф збільшуватиметься і відповідно становитиме вже 30% відповідно. У випадку заборгованості на суму платежів за 3 роки штраф зросте до 50% від суми боргу.

Поправки до Закону про безоплатну правову допомогу набули чинності

28 серпня 2018 року набрали чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які конкретизують окремі питання надання такої допомоги.

Згідно зі змінами, вторинна допомога окремим суб’єктам права надаватиметься не більше 6 разів протягом бюджетного року та не більше, ніж за шістьома дорученнями/наказами, виданими центрами БВПД, одночасно.

Також визначено категорію справ, представляти інтереси в яких, крім адвокатів, можуть працівники центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

у спорах що виникають з трудових відносин;

у спорах щодо захисту соціальних прав;

щодо виборів та референдумів;

у малозначних спорах;

в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Додамо, повноваження працівника Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги як представника суб’єкта права на БПВД підтверджуються наказом Центру та довіреністю відповідно до вимог процесуального законодавства.

Також доповнено перелік підстав та уточнено порядок заміни адвокатів або працівників центрів з надання БВПД, деталізовано підстави для припинення надання БВПД.

Зокрема, замінити адвоката чи працівника регіонального центру можна:

за умови хвороби, повної або часткової втрати працездатності, смерті адвоката або працівника Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

неналежного виконання адвокатом чи працівника центру своїх зобов’язань за умовами договору;

відмови адвоката або працівника Центру від виконання доручення/наказу;

зміни підсудності провадження або справи чи підслідності кримінального правопорушення;

припинення дії договору про надання безоплатної вторинної правової допомоги;

припинення трудового договору з працівником Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю;

виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.  

Надання безоплатної вторинної правової допомоги припиняється якщо:

особою подано неправдиві відомості з метою віднесення її до однієї з категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу (у такому випадку особа має відшкодувати витрати);

обставини чи підстави, за наявності яких особа була віднесена до однієї з категорій осіб, передбачених статтею 14 Закону про безоплатну правову допомогу, припинили своє існування;

особа користується захистом іншого захисника або залучила іншого представника у справі;

особа використала всі національні засоби правового захисту у справі;

особа, яка отримує безоплатну вторинну правову допомогу, оголошена в розшук у кримінальному провадженні;

особа, яка отримує безоплатну вторинну правову допомогу, визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою.

Набрали чинності зміни до порядку вивезення дитини за кордон

28 cерпня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 619 від 22 серпня про зміни до порядку виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків.

Постанова набирає чинності одночасно із Законом щодо посилення захисту права дитини на належне утримання.

З 28 серпня один із батьків (довірена особа з посвідченою нотаріусом згодою) зможе самовільно вивезти дитину до 16 років на місяць при пред'явленні рішення суду або органу опіки або їх копій, посвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, що виїжджає (уповноважує). Нотаріально посвідчена згода другого з батьків не потрібна.

Без згоди другого з батьків більше ніж на місяць можна буде вивезти дитину з інвалідністю і дитину, яка хворіє на тяжкі захворювання. При цьому необхідно пред'явити такі документи або їх копії, посвідчені нотаріально або органом, що їх видав:

довідку, видану органом ДВС, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці);

документ, виданий лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку і за формою, встановленими МОЗ (якщо сума заборгованості по аліментах становить понад три, але не більше чотирьох місяців).

Також вивезти дитину за кордон без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків можна буде і маючи на руках довідку про заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, видану органом ДВС, приватним виконавцем.

При тимчасовому виїзді з України громадян на строк до одного місяця при пред'явленні рішення суду або органу опіки та піклування той з батьків, який має намір виїхати з дитиною або уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб, перевіряється прикордонниками в частині відсутності відомостей щодо нього у переліку відомостей про боржників за рішеннями про встановлення побачення з дитиною та усунення перешкод у такому Єдиного реєстру боржників.

Якщо такі відомості в Єдиному реєстрі боржників є, прикордонник відмовляє в перетинанні державного кордону з дитиною. При цьому прикордонник виносить обґрунтоване письмове рішення із зазначенням причин відмови, один примірник якого видається тому, кому відмовлено в перетинанні кордону.

Відсутність можливості перевірити в Єдиному реєстрі боржників наявність таких відомостей не може бути підставою для відмови в перетинанні кордону.

Президент призначив трьох нових суддів Верховного Суду

Президент України Петро Порошенко своїми Указами підтримав подання Вищої ради правосуддя щодо призначення трьох суддів Верховного Суду.

Призначено Валентину Сімоненко на посаду судді Верховного Суду у Касаційний цивільний суд, Вікторію Македонську на посаду судді Верховного Суду у Касаційний адміністративний суд і Сергія Слинька на посаду судді Верховного Суду у Касаційний кримінальний суд. 

Зазначимо, стаття 37 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначає, що до складу Верховного Суду входять судді у кількості не більше двохсот.

Нагадаємо, 8 вересня розпочався прийом документів на 78 посад суддів Верховного Суду (загалом 196): на 26 посад до Касаційного адміністративного суду, 16 – до Касаційного господарського суду, 13 – до Касаційного кримінального суду і 23 – до Касаційного цивільного суду.

Відповідно до частини першої статті 38 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддею Верховного Суду може бути особа, яка, зокрема, відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше десять років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше десять років;

4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) щонайменше десять років.

НААУ опублікувала звіт про порушення прав адвокатів в Україні

Національна асоціація адвокатів України опублікувала звіт про порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності в Україні.

Документ є другим доповненим виданням і містить аналітику про порушення у період 2013-2018 років. Звіт виданий українською та англійською мовами і буде направлений міжнародним партнерам НААУ.

У вигляді інфографіки звіт містить інформацію кількість і види злочинів проти адвокатів, кількість порушених кримінальних проваджень та стан їхнього розслідування. Дані також представлені по рокам і відображені у динаміці.

Окремий розділ звіту містить огляд міжнародних та національних стандартів професійних прав, включаючи і практику Європейського суду з прав людини.

У звіті описані індивідуальні випадки порушень прав адвокатів по всій Україні. У висновках звіту надано інформацію про активності НААУ та профільного комітету у справі відновлення професійних прав.

Повний текст звіту можна завантажити тут.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика