НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: Верховна Рада підтримала реформу прокуратури та перевантаження влади, схвалила закон про ВАС та зміни до ККУ і КПК, обрано керівництво КСУ, проєкт бюджету-2020 представили у Раді, призначення суддів

21.09.2019 / 09:00
926
+A
-a

Найголовніше за тиждень: Верховна Рада підтримала реформу прокуратури та перевантаження влади, схвалила закон про ВАС та зміни до ККУ і КПК, обрано керівництво КСУ, проєкт бюджету-2020 представили у Раді, призначення суддів

Верховна Рада схвалила зміни до закону про прокуратуру

Верховна Рада схвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури».

Згідно зі законом, існуюча система органів прокуратури після проведення атестації прокурорів буде замінена на таку: Офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, окружні прокуратури.

На посаду Генерального прокурора тепер може претендувати особа, яка має вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше п’яти років. Раніше кандидати альтернативно могли мати цей стаж роботи у правоохоронних органах.

Прокурори усіх рівнів можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації.

Атестація прокурорів проводиться кадровими комісіями, які оцінюють  професійну компетентність  прокурорів, їх професійну етику та доброчесність.

Атестація прокурорів включає такі етапи: 1) складення іспиту у формі анонімного письмового тестування з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора; 2) проведення співбесіди з метою оцінки  відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності.

Для виявлення рівня володіння практичними знаннями та навичками прокурори виконують письмове практичне завдання. У разі неуспішного проходження атестації прокурор звільняється з посади.

Атестація не буде поширюватися на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Закон передбачає ліквідацію військових прокуратур, надає Генеральному прокурору право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури. Згідно зі змінами, у Генерального прокурора України буде два перших заступники.

Закон зменшує кількість працівників органів прокуратури на третину: з 15 000 до 10 000 осіб.

Тимчасово, до 01 вересня 2021 року, зупиняються повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Особи, які не займали посаду прокурора на момент набуття чинності Законом, мають право, за умови наявності вищої юридичної освіти та стажу роботи у сфері права, взяти участь у відкритому конкурсі на вакантні посади прокурора. Так, прокурором обласної прокуратури може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше трьох років та володіє державною мовою. Водночас для роботи прокурором Офісу Генерального прокурора, стаж кандидата має бути не менше 5 років.

Порядок проведення добору на зайняття вакантної посади прокурора затверджується Генеральним прокурором.

Національну академію прокуратури України перетворять на Тренінговий центр прокурорів України.

Базовий оклад прокурора зросте з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Водночас встановлюється обмеження в розмірі 25% для максимального розміру премії прокурора за результатами календарного року, яка нараховується виключно відповідно до оцінки роботи прокурора.

Верховна Рада схвалила Закон про перевантаження влади

Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади».

Законодавчий акт вносить зміни, зокрема, до законів «Про центральні органи виконавчої влади», «Про Кабінет міністрів України» і «Про державну службу».

Одним із основних нововведень закону є запровадження контрактної форми проходження державної служби. Укладати та розривати контракти про проходження державної служби буде керівник відповідної державної служби.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби, будуть прописуватися у контрактах.

Тепер ліквідовується встановлення рангів. Натомість посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

Тому ліквідовуються: надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця і виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Заробітна плата державного службовця буде складатися лише з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років і 3) премії (у разі встановлення).

Зміни також стосуються спрощення порядку прийняття на державну службу та звільнення з неї, підвищення відповідальності державних службовців за досягнення результатів своєї діяльності та усунення зайвих проміжних органів оскарження, при збереженні безумовного права на судове оскарження.

Депутати схвалили у цілому Закон про підсудність Вищого антикорупційного суду

18 вересня 2019 року Верховна Рада України схвалила Закон України «Про внесення зміни до Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» (щодо початку роботи суду)» у другому читанні і в цілому.

У схваленому законопроєкті було враховано 11 поправок народних депутатів.

Згідно з законом, ВАС розглядатиме лише корупційні справи, розслідування яких почалося з дня запуску Антикорсуду і справи, розслідування яких розпочало і зараз розслідує НАБУ.

Також передбачено, що до Антикорсуду передаються усі кримінальні провадження, розслідування у яких завершено прокурорами САП і судовий розгляд яких не завершено до дня початку роботи ВАС.

Варто зазначити, що законопроєкт про ВАС був схвалений 10 вересня 2019 року.

Нагадаємо, Антикорсуд розпочав роботу 5 вересня 2019 року.

Створення Антикорсуду суду було однією з головних вимог Міжнародного валютного фонду. Участь у відборі суддів брала Громадська рада міжнародних експертів, яку очолив британець сер Ентоні Хупер.

11 квітня 2019 року президент України Петро Порошенко підписав два укази про призначення перших 38-ох антикорупційних суддів: 27 суддів першої інстанції і 11 суддів апеляційної палати.

Головою суду обрано Олену Танасевич, яка керуватиме судовою інституцією три роки, а Апеляційну палату ВАС очолила Даниїла Чорненька.

В Антикорсуді обрано 6 слідчих суддів, у ВАС працюватиме 7 колегій, в Апеляційній палаті – 4.

Підсудність Антикорсуду була змінена, адже раніше законодавство передбачало, що суд розглядатиме усі корупційні справи, розслідування яких розпочали правоохоронці – від справ дрібних чиновників до високопосадовців. Згідно з різними підрахунками, до суду мали передати від 3 до 3,5 тисяч справ, а це могло б паралізувати роботу антикорупційних суддів.

Депутати вилучили з ККУ статтю про фіктивне підприємництво

18 вересня 2019 року Верховна Рада схвалила Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес».

Цим Законом перебачено виключення з Кримінального кодексу України статтю 205 «Фіктивне підприємництво», яка передбачає кримінальну відповідальність за створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

Таким чином, прийняття цього закону унеможливить використання статті 205 Кримінального кодексу України, як інструменту для зловживань під час притягнення осіб до відповідальності. Контролюючі органи не зможуть використовувати матеріали досудового розслідування під час вирішення податкових спорів в судовому порядку.

Також з прийняттям цього Закону підвищиться розмір сум фактичного ненадходження до бюджету податків, зборів і інших обов’язкових платежів для притягнення до відповідальності за статтею 212 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку.

Незначні порушення з боку підприємців не будуть призводити до кримінального переслідування, що сприятиме детінізації бізнесу, прокоментували схвалення закону у Державній регуляторній службі.

У Верховній Раді представили проєкт державного бюджету на 2020 рік

18 вересня 2019 року Міністр фінансів Оксану Маркарова представила у Верховній Раді проєкт державного бюджету на 2020 рік.

Доходи закладені у сумі 1 079,5 млрд грн, а витрати сягають 1 170 млрд грн.

У проєкті державного бюджету на 2020 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року встановлено у розмірі 2027 гривень.

З 1 липня прожитковий мінімум зросте до 2118 гривень, з 1 грудня – до 2189 гривень.

Дітей віком до 6 років: з 1 січня – 1779 гривень, з 1 липня – 1859 гривень, з 1 грудня – 1921 гривня.

Дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 2218 гривень, з 1 липня – 2318 гривень, з 1 грудня – 2395 гривень.

Для працездатних осіб: з 1 січня – 2102 гривні, з 1 липня – 2197 гривень, з 1 грудня – 2270 гривень.

Для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія): з 1 січня – 1638 гривень, з 1 липня – 1712 гривні, з 1 грудня – 1769 гривень.

При цьому у проєкті зазначено, що уряд планує у 2020 році наблизити розмір прожиткового мінімуму до 4251 грн.

У 2020 році мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі: з 1 січня – 4723 гривні; у погодинному розмірі: з 1 січня – 28,31 гривні.

Варто зазначити, що у проєкті для Державної кримінально-виконавчої служби передбачені видатки в сумі 7 581,3 млн грн, для Державного бюро розслідувань – 1 902,7 млн грн, для прокуратури – 7 670,7 млн грн, для Національного антикорупційного бюро – 1 038,1 млн грн, на судову владу передбачено 17 902,3 млн. грн.

Головними розпорядниками коштів є: Конституційний Суд України, Вища рада правосуддя, Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд, Вищий суд з питань інтелектуальної власності, Державна судова адміністрація України.

У 2020 році фінансовий ресурс судової влади буде спрямовано на розгляд судових справ в першій, апеляційній та касаційній інстанціях, навчання та добір суддів, забезпечення судових процесів, створення належних умов для здійснення судочинства.

Варто зазначити, що проєкт державного бюджету на 2020 рік подали до українського парламенту 15 вересня 2019 року. Після сьогоднішнього представлення проєкт вважається прийнятим до розгляду Радою. Перше читання законопроєкту про держбюджет має відбутися до 20 жовтня, друге –  до 20 листопада. 

Президент призначив 50 суддів у місцеві суди

Президент України Володимир Зеленський трьома указами від 17 і 18 вересня призначив 50 суддів.

41 суддю призначено y місцеві загальні суди. Зокрема, 9 суддів працюватимуть у судах Дніпропетровської області, чотирьох суддів призначено на Вінниччину.

По троє суддів призначено у суди Житомирської, Київської, Харківської,  області, по двоє – до регіонів  Донецька, Запоріжжя, Рівного, Херсону, Хмельницька та Черкас.

До Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Тернопільської областей, а також до Миколаєва, Одеси і Чернігова направлено по одному судді.

Також призначено одну суддю у господарський суд Донеччини і вісьмох суддів на посади у місцевих адміністративних судах Дніпра, Донецька, Житомира, Харкова, Хмельницька, Черкас, Чернігова і Києва.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика