НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: запуск Антикорупційного суду, змінено засади роботи системиБВПД, Закони про авторське і суміжні права та відповідальність за несплату аліментів, реєстрація регіональних управлінь ДБР, стартували кваліфіспити для нотаріусів

28.07.2018 / 09:00
1533
+A
-a

Найголовніше за тиждень: запуск Антикорупційного суду, змінено засади роботи системиБВПД,  Закони про авторське і суміжні права та відповідальність за несплату аліментів, реєстрація регіональних управлінь ДБР, стартували кваліфіспити для нотаріусів

Продовжується підготовка до запуску Антикорупційного суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів України провела першу координаційну нараду щодо запуску Вищого антикорупційного суду. Участь у ній взяли представники міжнародних організацій та дипломатичних установ.

Учасники зустрічі вирішили, що пропозиції стосовно кандидатур до складу Громадської ради міжнародних експертів подаватимуть орієнтовно до 15 вересня 2018 року. Зазначимо, ГРМЕ створюється строком на шість років для допомоги ВККСУ у підготовці рішень щодо призначення на посади суддів ВАС та є її допоміжним органом.

Окрім того, 24 липня ВККСУ розпочала реєстрацію намірів для участі у конкурсах до Вищого антикорупційного суду, а також Верховного суду. Зазначимо, правники, які не зареєструють своїх намірів, зможуть потім взяти участь у конкурсі, що розпочнеться після його оголошення з подання кандидатами відповідних документів. Нагадаємо, однією з умов початку роботи суду є обрання щонайменше 35 суддів ВАС.

Нагадаємо, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що приміщення для суду має бути надане до середини серпня.

Президент підписав Закон про відповідальність для неплатників аліментів

Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».

Законом передбачені особливості впливу на боржників, котрі мають заборгованість зі сплати аліментів для утримання дітей з інвалідністю та дітей, які мають певні важкі захворювання, враховуючи, що невчасна сплата аліментів має особливо негативні наслідки для дітей з цієї вразливої категорії.

Документом встановлено дієвий механізм притягнення до юридичної відповідальності осіб за несплату аліментів та ухилення в подальшому порушників від відбування призначеного стягнення за несплату аліментів.

Законом встановлюється, що несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.

Зокрема, несплата аліментів на утримання дитини з інвалідністю, та дитини, що хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні чи онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що призвела до виникнення заборгованості, за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.

Повторне протягом року вчинення цього правопорушення тягне за собою стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин. Ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт тягне за собою адміністративний арешт строком до десяти діб.

Також Законом передбачено заходи, що застосовуватимуться до батьків або осіб, які їх замінюють, у разі ухилення ними від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. У таких випадках передбачено попередження або накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, у Законі встановлено стягнення за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини. За таке порушення передбачається накладення штрафу від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За таке ж діяння, вчинене повторно протягом року, на особу може бути накладено штраф від 150 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та застосоване тимчасове обмеження того з батьків, з ким проживає дитина, у праві виїзду за межі України та обмеження у праві керування транспортним засобом до виконання рішення.

За умисне порушення встановленого Законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про її тимчасовий виїзд тим із батьків, з яким дитина проживає, встановлено штраф від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів.                                                                      

Змінено засади роботи системи безоплатної правової допомоги   

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», зокрема, вніс зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Документом змінено окремі засади надання безоплатної правової допомоги. Тепер безоплатна вторинна правова допомога окремим суб’єктам права надаватиметься не більше 6 разів протягом бюджетного року та не більше ніж за шістьома дорученнями/наказами, виданими центрами БВПД, одночасно.

Окрім того, відтепер в окремих справах інтереси клієнтів у суді можуть представляти працівники системи надання БПД. Крім адвокатів, центр може уповноважувати своїх фахівців надавати допомогу у спорах, що виникають, зокрема, з трудових відносин, спорах щодо захисту соціальних прав, малозначних спорах, щодо представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Зміни до Закону також уточнюють порядок припинення надання БВПД. «Часто ми стикалися із ситуацією, коли наш клієнт залучав іншого представника у справі, але при цьому законодавчо не було врегульовано питання припинення надання правової допомоги адвокатом чи представником центру. Так само, якщо людина оголошена у розшук у кримінальному провадженні, визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою, тепер припиняється надання БВПД», – зазначив голова Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олексій Бонюк.

Змінами до закону також доповнено перелік підстав та уточнено порядок заміни адвокатів або працівників центрів з надання БВПД, які надають таку допомогу.

Серед підстав можуть бути, зокрема, зміна підсудності провадження чи підслідності кримінального правопорушення, відмова адвоката (чи представника центру) від виконання доручення з підстав, передбачених законом, тощо. Крім того, неналежне виконання адвокатом своїх зобов’язань за умовами договору є підставою для його заміни та виключення з Реєстру адвокатів, які надають БВПД.

Окрім того, набули чинності зміни до Положення про центри з надання безоплатної правової допомоги.

Наказом уточнює повноваження директорів регіональних центрів БПД щодо:

представлення інтересів центрів у взаємовідносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними і фізичними особами тощо;

укладання договорів;

видачі довіреності на представництво інтересів центру;

затвердження положень про самостійні структурні підрозділи центру - відповідно до типових положень, затверджених Координаційним центром;

затвердження структури центру у межах штатної чисельності працівників - відповідно до типової структури, що затверджується Координаційним центром.

Окрім того, передбачається персональна відповідальність директорів центрів за організацію та результати діяльності центру.

Також відповідно до Наказу на місцеві центри з надання БВПД покладаються повноваження щодо забезпечення складання документів процесуального характеру та здійснення представництва інтересів особи, засудженої до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі, за зверненням такої особи або за ухвалою суду в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, залучення у встановленому порядку перекладача (сурдоперекладача), видання доручення адвокатам/уповноваження працівників місцевих центрів для надання БВПД таким особам; скасування у разі необхідності виданих адвокатам доручень в установленому порядку.

Набрав чинності Закон про колективне управління авторськими правами

Набрав чинності Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

Закон врегульовує діяльність організацій колективного управління (ОКУ) – громадського об’єднання зі статусом юридичної особи, якому суб’єкти авторського права і суміжних прав можуть передавати свої повноваження на управління цими правами, зокрема, музичними творами, фонограмами, відеограмами тощо.

ОКУ можуть від імені суб’єктів авторського права і суміжних прав укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших у суді, а також забезпечують ведення реєстру правовласників.

Водночас організації колективного управління не мають, зокрема, права використовувати в будь-який спосіб об’єкти авторського і суміжних прав.

Колективне управління може бути добровільним, розширеним та обов’язковим.

Добровільне колективне управління може здійснюватися в будь-якій сфері управління правами, крім тих, у яких здійснюється розширене або обов’язкове колективне управління.

Розширене колективне управління здійснюється виключно в таких сферах: публічне виконання та сповіщення музичних недраматичних творів і публічне виконання фонограм та відеограм з комерційною метою.

Обов’язкове колективне управління здійснюється виключно у таких сферах: право слідування щодо творів образотворчого мистецтва; репрографічне відтворення творів та їх частин (уривків); відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їх примірників; кабельна ретрансляція об’єктів прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм мовлення.

Визначено процедуру акредитації організацій колективного управління, строк якої складатиме три роки.

Законопроект також передбачає спеціалізацію ОКУ, яка збиратиме кошти у визначеній сфері. Тож користувачі, більшість яких складає малий та середній бізнес, зможуть чітко визначити, кому саме, тобто якій ОКУ, вони повинні сплачувати кошти за користування об’єктами авторського і суміжного прав. Перелік таких організацій буде постійно доступним на сайті Мінекономрозвитку.

Закон надає можливість правовласникам вилучати права, тобто відмовитися від послуг ОКУ, якщо вони не відповідають його інтересам.

Зазначимо, документ також впроваджує державний нагляд за діяльністю ОКУ через аналіз поданих документів, позапланові перевірки і можливість – у випадку виявлення порушення законодавства – застосування санкцій у вигляді попередження. Невиконання попередження може призвести до скасування реєстрації і акредитації організації.                                                                           

Окрім того, законодавчий акт передбачає створення до 1 липня 2019 року електронної системи реєстрації та обліку у сфері авторських і суміжних прав.

Зареєстровано перші територіальні управління Державного бюро розслідувань

У Києві та Краматорську зареєстровано перші територіальні управління Державного бюро розслідувань. Про це повідомила прес-служба ДБР.

Територіальне управління, розташоване у м. Краматорськ, поширюватиме свою діяльність на Донецьку та Луганську області. Управління, яке знаходитиметься в Києві – на Київську, Черкаську та Чернігівські області.

Найближчими днями також будуть зареєстровані територіальні управління у Полтаві, Хмельницькому, Львові, Миколаєві та Мелітополі.

«Територіальні управління будуть готові до того, щоб розпочати роботу у вересні. Вже на фінальному етапі вирішення питань з приміщеннями для них», – додав керівник правоохоронного органу Роман Труба.

Окрім того, зараз відбуваються співбесіди з кандидатами на 455 посад до семи територіальних управлінь. Внутрішня комісія обрала 14 заступників директорів цих управлінь, які мають пройти психофізіологічне дослідження за допомогою поліграфу, а також спеціальну перевірку державними органами влади.

Також аналізуватиметься інформація щодо переможців, яка є у ЗМІ. Після цього буде ухвалюватися рішення щодо призначення їх на посади в Бюро.

Розпочалися кваліфікаційні іспити для нотаріусів

З 26 липня по 9 серпня в Міністерстві юстиції проходитимуть кваліфікаційні іспити на право займатися нотаріальною діяльністю. За результатами засідання Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, із 641 осіб до складення іспиту було допущено 538 осіб.

Кожен іспит триватиме 4 години, по 2 години на теоретичну та практичну частини. Теоретична частина складається із 100 запитань, практична – із п’яти проектів нотаріальних документів та п’яти задач. Кандидат складе іспит, якщо в теоретичній частині набере не менше 70 балів, а в практичній — не менше 40 балів.

«З 2014 року ми змінили принцип допуску осіб до професії нотаріуса, запровадивши електронне анонімне тестування. Ви входите у свій кабінет з тестами за допомогою вашого унікального логіну та паролю і ваші відповіді оцінює виключно комп’ютер. Немає жодного суб’єктивного фактору. Ви не спілкуєтесь з жодним членом комісії. Це дуже важливо для неупередженої оцінки знань», – зазначила заступник Міністра юстиції Олена Сукманова.

Зазначимо, за місяць до іспиту Мін’юст на своєму офіційному сайті опублікував всі тестові запитання, щоб кандидати могли змогу якісно підготуватися.

Сукманова зазначила, що наступні кваліфікаційні іспити на право займатися нотаріальною діяльністю Мін’юст планує провести вже восени цього року.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика