НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: зміни до Конституції, висновок КСУ щодо перейменування області, набули чинності Закони про земельний мораторій і заборону на виселення з гуртожитків, діє Закон про валюту, конференції адвокатів

09.02.2019 / 09:00
1009
+A
-a

Найголовніше за тиждень: зміни до Конституції, висновок КСУ щодо перейменування області, набули чинності Закони про земельний мораторій і заборону на виселення з гуртожитків, діє Закон про валюту, конференції адвокатів

Рада схвалила зміни до Конституції щодо курсу України у ЄС та НАТО

Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору)».

Законодавчим актом внесено зміни до преамбули Основного Закону України, статей 85, 102, 116 Конституції України, а саме:

абзац п’ятий преамбули після слів «громадянської злагоди на землі України» доповнено словами «та підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України».

Законом пункт 5 частини першої статті 85 Конституції України викладено в такій редакції:

5) «визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики, реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору»;

статтю 102 доповнено частиною третьою такого змісту:

«Президент України є гарантом реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору».

Законом статтю 116 доповнено пунктом 11 такого змісту:

«забезпечує реалізацію стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору».

Законом виключено з Конституції України пункт 14 розділу XV «Перехідні положення», який передбачає використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань на умовах оренди відповідно до міжнародних договорів.

КСУ надав висновок про законопроект щодо перейменування Кіровоградської області

Конституційний Суд України надав висновок у справі щодо перейменування Кіровоградської області на Кропивницьку область.

КСУ розглянув відповідність законопроекту № 8380 про внесення зміни до статті 133 Конституції України (щодо перейменування Кіровоградської області) вимогам статей 157 і 158  Конституції України.

Пропонувалося у частині другій статті 133 Конституції України слово «Кіровоградська» замінити словом «Кропивницька».

КСУ встановив, що запропонована зміна щодо перейменування стосується предмета власної назви однієї з областей України як одиниці системи адміністративно-територіального устрою України, не стосується предмета прав і свобод людини й громадянина, не передбачає їх скасування чи обмеження.

Запропонована зміна не спрямована на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.

Також Конституційний Суд України констатує, що на час надання ним цього висновку рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану, тому юридичних підстав, які б унеможливлювали внесення змін до Конституції України, немає.

У висновку зазначається, що Верховна Рада України восьмого скликання протягом року Законопроект не розглядала та протягом строку своїх повноважень не змінювала положення частини другої статті 133 Конституції України.

З огляду на наведене Конституційний Суд України констатує, що Законопроект відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Окрім того, 7 лютого 2019 року Верховна Рада включила до порядку денного законопроект № 9310-1 про внесення змін до статті 133 Конституції України щодо перейменування Дніпропетровської області, поданий 165 народними депутатами. Законопроект направлять до Конституційного Суду України для одержання висновку щодо його конституційності.

Набув чинності Закон про земельний мораторій

7 лютого 2019 року набув чинності Закон України Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель.

Закон продовжує земельний мораторій до 1 січня 2020 року.

Окрім того, документ передбачає, що Кабінет Міністрів України має до 1 березня 2019 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Додамо, мораторій на продаж сільськогосподарських земель діє з 2002 року.

Водночас у травні 2018 року Європейський суд з прав людини постановив, що земельний мораторій в Україні порушує права людини. «Абсолютна заборона на продаж чи купівлю сільськогосподарських земель в Україні є порушенням прав людини», – йдеться у рішенні ЄСПЛ

З огляду на рішення ЄСПЛ свою позицію щодо земельного мораторію має висловити Велика Палата Верховного Суду.

Набув чинності Закон про заборону на виселення з гуртожитків

8 лютого 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».

Закон забороняє незаконне відчуження гуртожитків, які будувалися до 1 грудня 1991 року, і виселення мешканців до завершення виконання Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад, виконання якої передбачено протягом 2017-2021 років.

Раніше мораторій на виселення був передбачений до 1 січня 2022 року.

«Через те, що зазначена Загальнодержавна цільова програма Кабінетом міністрів України на розгляд Верховної Ради України досі не подана, виникає небезпека формального тлумачення формулювання норми пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», – зазначили автори Закону у пояснювальній записці.

Діє Закон про нову систему валютного регулювання

7 лютого 2019 року почав діяти Закону України від 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції».

Разом із законом запрацювала нова система валютного регулювання. Вона складається з восьми основних постанов Правління Національного банку, які замінили попередню базу з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання.

Відбудуться такі основні зміни:

збільшується граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами зі 180 до 365 днів;

скасовується валютний нагляд за експортно-імпортними операціями до 150 тис. грн;

скасовуються індивідуальні ліцензії на валютні операції та запроваджується система е-лімітів (для здійснення господарської діяльності  юридичній особі не більше 2 млн. євро протягом календарного року);

скасовується процедура реєстрації резидентами в НБУ зовнішніх запозичень;

скасовуються спеціальні санкції за порушення строків розрахунків (індивідуальний режим ліцензування та призупинення зовнішньоекономічної діяльності);

скасовується щоквартальне декларування валютних цінностей, доходів та майна, що знаходяться за межами України;

дозволяється вільне використання резидентами рахунків в іноземних фінансових установах та здійснення через такі рахунки валютних операцій (крім операцій з переказів коштів з України на такі рахунки);

дозволяється здійснення операцій за рахунками в українських фінансових установах юридичних осіб-нерезидентів.

Фінансова санкція за порушення строків розрахунків залишається незмінною. Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого статтею 13 Закону №2473, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором чи вартості недопоставленого товару.

Загальний розмір нарахованої пені обмежується і не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Нормативно-правовими актами НБУ збережено обов’язок продажу на валютному ринку надходжень в іноземній валюті. Також банки зобов’язані продати валюту у разі її купівлі та не використання валюти за призначенням, як було зазначено при її купівлі, а також у разі повернення резиденту передплати від нерезидента.

Національний банк своїми постановами розширив перелік валютних послаблень для бізнесу. НБУ, зокрема, надав можливість населенню проводити операції з онлайн-купівлі іноземної валюти та банківських металів на суму до 150 тис. грн не в операційний, а в календарний день. Це означає, що онлайн-купівля валюти через інтернет-банкінги і мобільні додатки є доступною громадянам у режимі 24/7.

Окрім цього, Національний банк уточнив, що перерахування валюти за кордон юридичними особами для розміщення на депозитних рахунках (в межах ліміту 2 млн євро на рік) можливо лише за рахунок власної, а не купленої іноземної валюти.

Конференції адвокатів відбулися у всіх обласних центрах та Києві

У рамках підготовки до З’їзду адвокатів України, який призначений на 15-16 лютого, відбулися конференції адвокатів у 25 регіонах з обрання делегатів.

Конференції відбувалися з 28 грудня 2018 року до 2 лютого 2019 року у всіх обласних центрах та Києві. Конференції адвокатів Луганської та Донецької області відбувалися у містах Сєвєродонецьк та Краматорськ відповідно.

Окрім обрання делегатів від регіональних адвокатських спільнот, конференції обговорили перспективи прийняття проекту закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (реєстраційний номер 9055). Всі конференції, де була обговорена ця тема, висловилися проти прийняття законопроекту. При цьому жодна з регіональних конференцій не підтримала цей законопроект як реформаторський.

Резолюції конференцій направлені до Верховної Ради, аби привернути увагу народних депутатів до ризиків цієї законодавчої ініціативи напередодні чергової спроби винести законопроект на голосування у зал пленарних засідань.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика