НовиниУкраїна

НБУ учергове змінив порядок ведення касових операцій банками в Україні

01.01.2019 / 13:00
1254
+A
-a

НБУ учергове змінив порядок ведення касових операцій банками в Україні

Відповідні зміни затверджено Постановою Національного банку України від 21 грудня 2018 року № 145 «Про Про затвердження Змін до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні».

Зокрема передбачено, що небанківські фінансові установи та оператор поштового зв’язку, які отримали ліцензію Національного банку на переказ коштів у національній валюті України без відкриття рахунку, зобов’язані виконувати вимоги цієї Інструкції щодо здійснення операцій з переказу готівки в національній валюті через пункти приймання готівки та із застосуванням платіжних терміналів та програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі ‒ ПТКС), а також щодо оформлення касових документів.

Новим положенням встановлено, що банк має право установлювати ліміт залишків іноземної валюти в касі суб’єктів підприємницької діяльності, яким дозволяється використовувати готівкову іноземну валюту, якщо залишки іноземної валюти залишаються в неробочі часи в касі. Кошти, які передбачені для виплати заробітної плати нерезидентам і на відрядження працівників за кордон, до розрахунку ліміту каси не включаються. Понадлімітні залишки готівкової іноземної валюти підлягають повній інкасації до банку і зарахуванню на поточний рахунок в іноземній валюті суб’єкта підприємницької діяльності (через розподільчий рахунок). Закінченням робочого дня суб’єкта підприємницької діяльності, який працює цілодобово, є початок операційного дня банку, у якому вони обслуговуються. Суб’єкти підприємницької діяльності можуть перевищувати встановлені ліміти залишку іноземної валюти в касі з обов’язковою інкасацією понадлімітних залишків до банку не пізніше наступного робочого дня банку, у разі роботи у вихідні та святкові дні.

Небанківські фінансові установи та оператори поштового зв’язку, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій, самостійно визначають для власних кас порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи, обсягів готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту для власних кас.

Банк, який видає готівку іноземної валюти з поточних рахунків, відкритих у цьому банку, має зобов’язати юридичних осіб-резидентів, представництв юридичних осіб-нерезидентів використовувати готівкову іноземну валюту виключно на цілі, на які вона отримана.

Готівка та інші цінності, що передаються відокремленому підрозділу банку в разі перетворення філії на відділення чи зміни підпорядкованості або переведення на єдиний баланс такого відокремленого підрозділу, можуть не передаватися до інших підрозділів банку чи до інших банків за умови надання банком до Національного банку повідомлення щодо здійснення самої операції, дати та її суми, а також письмового підтвердження забезпечення банком умов схоронності готівки та інших цінностей.

Операції з передавання готівки та інших цінностей під час реорганізації чи зміни підпорядкованості відокремленого підрозділу банку без передавання готівки відображаються в бухгалтерському обліку та відомостях обліку оборотів відповідно до вимог порядку формування показників статистичної звітності пункту 10 розділу І Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 13 листопада 2018 року № 120 у день унесення змін до електронної форми Державного реєстру банків.

Відповідні зміни внесено і до реквізитів касових документів.

Також банк (філія, відділення) після закінчення касового обслуговування клієнтів підраховує суми/маси за касовими документами, за якими проведені касові операції, і звіряє їх та залишок готівки/банківських металів в операційній касі з даними бухгалтерського обліку.

Крім того Інструкцію доповнено новим розділом, який встановлює особливості визначення маси банківських металів під час здійснення касових операцій з банківськими металами.

Постанова набирає чинності з 01 січня 2019 року, крім окремих положень які набирають чинності з 07 лютого 2019 року.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика