НовиниУкраїна

Окремі норми Закону «Про національну поліцію» пропонують змінити

14.08.2016 / 08:47
7531
+A
-a

Окремі норми Закону «Про національну поліцію» пропонують змінити

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію» та Кодексу адміністративного судочинства України (щодо доповнення деяких норм).

У законопроекті пропонується внести зміни до статей 9, 18, 20, 32, 34, 36, 37, 38, 39, 40 Закону України «Про Національну поліцію». Як зазначається у пояснювальній записці запропоновані зміни стосуються виключно питань, пов’язаних з усуненням колізій, забезпеченням співмірності примусу при застосуванні поліцейських заходів та запровадження механізмів суспільного контролю за діяльністю поліцейських.

Зокрема, пропонується додати, що будь-яка особа має право фіксувати діяльність поліцейського шляхом відкритого або прихованого використання приладів аудіозапису, фото-, відео- та кінозйомки. Матеріали, отримані в результаті такої фіксації діяльності поліцейського можуть бути використані як доказ при вирішенні питання про правомірність дій поліції.

Окрім того, пропонується уточнити, що на поліцейських з підрозділів спеціального призначення, які відповідно до закону виконують завдання в режимі секретності або які забезпечують громадський порядок під час масових акцій в захисному спорядженні, на якому зазначено номер нагрудного знаку відповідного поліцейського відповідно до вимог ч. 3 ст. 20 цього Закону, не поширюється вимога звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

У законопроекті додається, що на однострої поліцейського розміщується нагрудний знак, який містить особистий номер поліцейського та назву підрозділу, в якому він працює. Також пропонується поліцейським підрозділу спеціального призначення, які в захисному спорядженні забезпечують громадський порядок під час масових акцій, особистий номер та назва підрозділу додатково зазначається на однострої і на шоломі таким чином, щоб його було можливо прочитати або зафіксувати за допомогою технічних засобів, крім випадків, коли такі поліцейські відповідно до закону виконують завдання в режимі секретності.

Також пропонується додати: правила носіння та норми належності однострою поліцейських, а також порядок видачі нагрудних знаків затверджує Міністр внутрішніх справ України.

Відомості про особу поліцейського, ідентифікованого за його особистим номером нагрудного знаку, надаються керівниками відповідних підрозділів поліції або Міністерством внутрішніх справ України на запити: суду; органів досудового розслідування; органів, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення; адвокатські запити.

У закон пропонується додати: поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують її особу, та/або документів, що посвідчують право управління траснпортними засобами, підтверджують дозвіл на використання речей, оборот яких обмежено, у таких випадках:

1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи, дані якої внсені до інформаційних баз відповідно до пп. 3, 4 ст. 26 цього Закону;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або готується вчинити правопорушення;

3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю, визначених відповідно до закону;

4) якщо в особи є речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;


5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події та могла бути їх свідком;

6) якщо поліцейський має здійснити привід (примусове доставляння) відповідної особи до слідчого чи суду.

Реалізуючи право на перевірку документів особи поліцейський зобов‘язаний чітко і недвозначно повідомити про конкретні підстави застосування вказаного поліцейського заходу (назвати хто і на якій підставі розшукується, зазначити правопорушення, до вчинення якого може бути причетна особа або свідком якого вона могла бути, зазначити конкретні зовнішні ознаки, які вказують на можливу причетність особи чи транспортного засобу до вчинення правопорушення тощо).

У випадку відсутності у особи при собі документів, що посвідчують особу, така особа зобов’язана усно повідомити поліцейському своє прізвище, ім’я та по батькові та адресу місця проживання.

Про адміністративне затримання особи, яка не була ідентифікована, негайно складається протокол, в якому зазначається прізвище, ім’я та по батькові та адресу місця проживання, які були усно повідомлені особою, а у випадку, якщо особа відмовилася повідомити дані про себе – зазначається про затримання невідомої особи.

Перевірка документів не може тривати більше 10 хвилин. Строк адміністративного затримання не ідентифікованої особи не може перевищувати 3-х годин.

У випадку, якщо за результатами правомірно здійсненого адміністративного затримання в подальшому буде встановлено, що затримана, не ідентифікована особа не перебуває в розшуку, не є особою щодо якої виконується привід та/або не є особою, яка вчинила злочин чи кадміністративне правопорушення, то на вимогу такої особи їй за рахунок Державного бюджету мають бути відшкодовані збитки завдані правомірними діями поліцейських. Підписана особою відмова від права на відшкодування збитків є нікчемною. Порядок відшкодування таких збитків визначається Кабінетом Міністрів України»

Особливості перевірки документів в умовах воєнного стану або режиму проведення антитерорестичної операції визначаються законодавством.

Також додається, що достатніми підставами для проведення поверхової перевірки особи є:
1) відомості отримані в ході оперативно-розшукової діяльності;
2) відомості здобуті в ході опитування, проведеного відповідно до ст. 33 цього закону;
3) особисте візуальне виявлення поліцейським у особи речей обіг яких заборонено або обмежено”

Перед початком поверхневої перевірки поліцейський зобов’язаний задати особі питання про наявність у неї речей, обіг яких заборонено або обмежено та запропонувати добровільно видати їх або надати документ, що посвідчує право на володіння речами, обіг яких обмежено. У випадку виконання цієї вимоги поверхнева первірка може бути продовжена лише у випадку, якщо є достатні підстави вважати, що особа надала для огляду не всі наявні у неї речі, обіг яких заборонено.

Реалізуючи право на проведення поверхневої перевірки поліцейський зобов‘язаний чітко і недвозначно повідомити відповідну особу про конкретні підстави застосування вказаного поліцейського заходу, зокрема, назвати джерело відомостей, які стали підставою для проведення поверхової перевірки.

Поверхнева перевірка не може проводитися щодо народних депутатів України, суддів, адвокатів та інших категорій осіб, проведення обшуку у яких потребує дотримання спеціальної процедури.

Особливості поверхневої перевірки документів в умовах воєнного стану або режиму проведення антитерорестичної операції визначаються законодавством.

У Кодексі адміністративного судочинства України пропонується додати у статті 18: «1. Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
…….7. усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності поліцейських при застосуванні ними поліцейських заходів передбачених Законом України «Про Національну поліцію».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика