НовиниУкраїна

Оцінювання суддів розпочнеться не раніше лютого 2016 року

16.12.2015 / 09:07
9899
+A
-a

Оцінювання суддів розпочнеться не раніше лютого 2016 року

Рада суддів України нарешті погодила Порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання суддів і Положення про порядок складання іспиту та методику його оцінювання під час проведення кваліфікаційного оцінювання судді. Таке рішення члени Ради прийняли під час засідання, що відбулося 11 грудня, на яке були запрошені також члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Це дає змогу ВККСУ розпочати кваліфікаційне оцінювання суддів.

Як зазначила Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, обговорення та погодження документів, які б дозволили розпочати кваліфікаційне оцінювання суддів, тривало майже півроку, але це дозволило врахувати думки суддівської спільноти, внести поправки і створити й отримати базу, на основі якої можна проводити повне, об’єктивне, неупереджене та відкрите оцінювання суддівського корпусу.

Варто зазначити, що згідно з частиною четвертою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання судді визначає Вища кваліфікаційна комісія суддів України за погодженням з Радою суддів України.

На виконання зазначених приписів Закону влітку цього року Вища кваліфікаційна комісія суддів розробила Порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання судді і  направила їх до Ради суддів України для погодження в установленому Законом порядку. Розроблені порядок та методологія двічі поверталися на доопрацювання ВККСУ для врахування зауважень, висловлених Радою суддів України та судами України.

Під час остаточного прийняття рішення щодо схвалення Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання суддів, а також Положення про порядок кваліфікаційного оцінювання суддів Голова Ради суддів Валентина Сімоненко наголосила: «Оцінювання – це шлях до очищення судової влади від недобросовісних суддів та один з інструментів відновлення довіри суспільства до судової влади, який ми зобов’язані використати».

У свою чергу, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков розповів про підходи до оцінювання, а також відповів на численні запитання членів Ради суддів України. Разом з тим очільник Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зазначив, що з прийняттям зазначених Порядку і Положення реальна робота в частині оцінювання суддівського корпусу розпочнеться не раніше другої половини лютого 2016 року.

Також на засіданні було прийнято рішення про створення спільної робочої групи з представників Ради суддів України та Комісії з метою подальшого удосконалення процедури кваліфікаційного оцінювання суддів.

Проте, як підсумувала Валентина Сімоненко, це тільки початок кропіткої, спільної й відповідальної роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Ради суддів України.

У Раді суддів кваліфікаційне оцінювання суддів назвали "переатестацією". Усі служителі феміди складуть іспити, їхні досьє перевірять члени Вищої кваліфікаційної комісії. За результатами співбесіди оголосять рішення: чи працюватиме суддя далі, чи його буде звільнено. Також оцінять загальні знання, кількість скасованих вироків і причетність до корупції. Перевірка триватиме два роки. Як зазначила Валентина Сімоменко, наявність великої кількості скарг на того чи іншого суддю не є формальною підставою, що суддя не пройде атестацію, тому що новими правила оцінювання передбачається врахування обґрунтованості та системності цих скарг.

Деякі експерти вже називають таку люстрацію суддів косметичною, тому що суддів не набирають заново, як, наприклад, поліцейських, і не враховують співмірність їхніх статків офіційно задекларованим доходам.

Тим часом на порталі «Українське право» триває опитування, в якому користувачі можуть підтримати ту чи іншу пропозицію щодо оновлення судової системи. Наразі найбільше опитаних висловилися за звільнення всього суддівського корпусу - 20%. 10% користувачів погоджуються з пропозицією звільнення частини суддів після проведення об’єктивних перевірок, розслідувань. Ще менше - 5% - вбачають оновлення суддівського корпусу через позбавлення суддів недоторканості та привілеїв. І лише по 1% підтримують запровадження конкурсного відбору кандидатів на всі суддівські посади та не підтримують жодну із запропонованих пропозицій.

Як бачимо, Рада суддів України і користувачі нашого порталу, відповіді яких в певній мірі відображають ставлення, яке наразі склалося у суспільстві по відношенню до суддів, по-різному вбачають процес оновлення суддівського корпусу. Тому очевидно, що оцінювання суддів проходитиме під пильним оком громадськості.   

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика