НовиниУкраїна

Підсумки тижня: головні події

04.04.2016 / 09:15
127208
+A
-a

Підсумки тижня: головні події

Вища кваліфікаційна комісія суддів завершила первинне кваліфікаційне оцінювання перших ста суддів, які звернулись до Комісії із заявами про рекомендування для обрання безстроково. 100 суддів місцевих судів загальної юрисдикції, повноваження яких закінчились у 2015 році, з 17 лютого по 31 березня 2016 року підтверджували своє право здійснювати правосуддя. Протягом зазначеного періоду участь в оцінюванні взяли 94 судді. За результатами  проведеного оцінювання 69 суддів підтвердили можливість здійснювати правосуддя у відповідному суді. 12 суддів не підтвердили можливість здійснювати правосуддя на своїх посадах і направлені до Національної школи суддів України для проходження перепідготовки. Після завершення перепідготовки суддів чекає повторне кваліфікаційне оцінювання, після чого Комісією буде вирішено питання щодо їх подальшої суддівської кар’єри. Стосовно 12 суддів Комісія оголосила перерву для з’ясування обставин, виявлених під час вивчення досьє, та проведення додаткової перевірки. 6 суддів на первинне кваліфікаційне оцінювання взагалі не з’явилися. Двоє з них у період проведення оцінювання були звільнені з посади судді Указом Президента України, решта повідомили Комісію про наявність поважних причин відсутності, з огляду на що Комісією буде встановлено графік первинного оцінювання таких суддів додатково. Один суддя дізнався про своє звільнення під час складення іспиту, і його оцінювання у зв’язку із цим було припинено.

Тепер первинне кваліфікаційне оцінювання очікує на суддів апеляційних судів. Відповідно до Закону «Про забезпечення права на справедливий суд» судді апеляційних судів проходять первинне кваліфікаційне оцінювання протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. У ВККСУ вже прийнято рішення про проведення оцінювання суддів апеляційних судів протягом квітня-червня 2016 року, а також затверджено список суддів, які будуть проходити оцінювання, та графік проведення первинного кваліфікаційного оцінювання. Перша група суддів апеляційних судів пройде оцінювання 12 квітня.

Верховна Рада України дала згоду на звільнення Президентом України Віктора Шокіна з посади Генерального прокурора України, ухваливши відповідну постанову. Після звільнення Віктора Шокіна і до призначення нового очільника ГПУ, обов'язки Генерального прокурора України виконуватиме перший заступник Генпрокурора Юрій Севрук, як це передбачено ч. 3 ст. 9 Закону «Про прокуратуру». Тим часом актуальності набуло питання, хто очолить Генеральну прокуратуру. Імен претендентів називається чимало, серед яких прізвища як працівників органів прокуратури, так і народних депутатів. Лунають заклики, зокрема, призначити нового Генпрокурора шляхом відкритого конкурсу, однак це не передбачено українським законодавством. У статті 122 Конституції України чітко визначено, що Генеральний прокурор України призначається на посаду Президентом України за згодою Верховної Ради України строком на п'ять років. У свою чергу, Президент вже підписав Указ про звільнення з посади Генерального прокурора України Віктора Шокіна. При цьому Президент зазначив, що будуть розпочаті консультації з парламентськими фракціями щодо кандидатури нового Генерального прокурора та висловив впевненість в тому, що на наступному пленарному тижні парламент затвердить нового очільника Генеральної прокуратури України.

У день голосування за свою відставку Віктор Шокін звільнив свого заступника Давида Сакварелідзе. Як зазначили у Генпрокуратурі, упродовж останнього часу неодноразово надходили колективні депутатські звернення та запити щодо невідповідності вимогам статей 8, 15 Закону України "Про прокуратуру" встановленої у структурі та штатному розписі посади заступника Генерального прокурора України – прокурора Одеської області, яку обіймав Сакварелідзе. Також обґрунтованість рішення про встановлення зазначеної посади стало предметом судового оскарження в Окружному адміністративному суді міста Києва за позовом народного депутата України. Згідно з відповідними наказами Генпрокурор привів у відповідність до вимог Закону "Про прокуратуру" структуру та штатний розпис органів прокуратури і ліквідував посаду заступника Генпрокурора України – прокурора Одеської області з одночасним встановленням посади прокурора Одеської області. Виконання обов’язків прокурора Одеської області було покладено на першого заступника прокурора цієї області Жученка, а через декілька днів на виконання рішення суду на посаді поновлено колишнього прокурора Одеської області Миколу Стоянова. Рішення про поновлення Стоянова на посаді викликало протест активістів Одещини, а також голови Одеської ОДА Саакашвілі.

У Національному агентстві із запобігання корупції обрали свого керівника. Очолила НАЗК доцент кафедри адміністративно-правових дисциплін Національної академії прокуратури України Наталія Корчак. Відповідно до Закону «Про запобігання корупції» Голова Національного агентства обирається строком на два роки з числа його членів. Одна й та сама особа не може обіймати цю посаду два строки підряд.

Голова НАЗК організовує роботу Національного агентства, скликає та проводить його засідання, координує роботу його членів, контролює роботу працівників його апарату, приймає та звільняє працівників НАЗК, розподіляє бюджетні кошти, формує кошторис, представляє Національне агентство у відносинах з судами, іншими органами, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами, громадськістю, має право бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її комітетів, постійних, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій, а також брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях Кабінету Міністрів України, інших державних органів та органів місцевого самоврядування при розгляді питань, пов’язаних з формуванням та реалізацією антикорупційної політики, а також здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Нагадаємо, що обрання Голови Нацагентства – це  остання дія, яку Україна мала виконати до кінця першого кварталу в рамках безвізового діалогу з ЄС. Водночас відповідно до шостого звіту з виконання Україною вимог Плану дій з візової лібералізації, НАЗК повинно не лише отримати керівника, але й повноцінно запрацювати, а для цього потрібно ще призначити п’ятого члена Нацагентства. Наразі вже розпочато конкурс на останню вакантну посаду.

На минулому тижні парламент нарешті визначився зі своїми представниками до конкурсної комісії з обрання Директора Державного бюро розслідувань. Згідно з постановою Верховної Ради до складу конкурсної комісії від парламенту обрано Владислава Бухарєва - народного  депутата від "Батьківщини", Євгена Дейдея - народного  депутата від фракції "Народного фронту" та Миколу Паламарчука - народного депутата від фракції "БПП". Таким чином, після затвердження цих кандидатур рішенням Кабінету Міністрів, конкурсна комісія у повному складі може розпочати обрання керівництва Держбюро розслідувань.

Раніше уряд вже затвердив кандидатури шести членів конкурсної комісії, серед яких:

- Севостьянова Наталя Іларіонівна - перший заступник Міністра юстиції;

- Згуладзе-Глуксманн Екатерина - перший заступник Міністра внутрішніх справ;

- Геращенко Антон Юрійович - народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (за згодою);

- Майданик Роман Андрійович - завідувач кафедри цивільного права юридичного факультету університету Шевченка;

- Самохвалов Віктор Панасович - професор кафедри теорії права та держави юридичного факультету Київського університету Шевченка;

- Сліпачук Тетяна Володимирівна - партнер юридичної фірми «Саєнко Харенко».

Також Верховна Рада визначилася з кандидатурами до складу конкурсної комісії з відбору кандидата на посаду Голови Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Обирати керівництво нового органу будуть Каленюк Дарина - виконавчий директор громадської організації "Центр протидії корупції", Канєвський Гліб - експерт Центру політичних студій та аналітики; Юрчишин Ярослав - експерт антикорупційної групи, менеджер адвокації громадської коаліції "Реанімаційний Пакет Реформ". Відповідно до Закону "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" до складу конкурсної комісії ще мають увійти одна особа, визначена Генпрокурором України; одна особа, визначена директором Національного антикорупційного бюро України; одна особа, визначена Міністром юстиції України, а також одна особа, визначена головою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та одна особа, визначена Міністром фінансів України. Поки що, окрім кандидатур від парламенту, прізвища решти членів конкурсної комісії невідомі.

Крім того, Верховна Рада дозволила затримати й арештувати суддю Малиновського районного суду Одеси Олексія Бурана, який напередодні чинив опір співробітникам НАБУ. Сам же Буран повідомив, що докази щодо нього не відповідають дійсності, але все має вирішити суд. Він також пояснив, що відстрілювався від детективів НАБУ, сприйнявши обшук у себе вдома як збройний напад. Натомість в Антикорупційному бюро заначили, що їхніми детективами спільно з працівниками Національної поліції було викрито суддю Малиновського районного суду міста Одеси на отриманні неправомірної вигоди у сумі 500 тис. гривень. Вказані кошти суддя вимагав через посередника для винесення певного судового рішення у цивільний справі про стягнення боргу. Під час проведення слідчих дій суддя чинив опір працівникам Національного бюро, застосувавши вогнепальну зброю на ураження. Після того залишив зброю та, скориставшись наявністю статусу «недоторканності судді», зник з місця події. Також у НАБУ пояснили, що обшук був санкціонований відповідною ухвалою суду і проводився в рамках досудового розслідування за фактом одержання неправомірної вигоди суддею у розмірі 500 тис. грн (ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України). Однак підозрюваний відмовився надати правоохоронцям доступ до свого приміщення і погрожував відкрити вогонь. Суддю повідомили, до якого правоохоронного органу належать співробітники, яка мета їхнього візиту, які слідчі дії планується проводити. Також співробітники НАБУ повідомили про наявність ухвали суду на проведення обшуку та просили не чинити опір, але суддя здійснив у їхній бік два постріли, що може бути кваліфіковано як посягання на життя працівника правоохоронного органу (ст. 348 Кримінального кодексу України).

Після ухвалення Верховною Радою відповідних постанов стосовно судді Бурана, його одразу ж було затримано і доправлено в ізолятор тимчасового затримання. 1 квітня Солом'янський райсуд Києва обрав Бурану запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 28 травня. Таким чином, суд задовольнив клопотання спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика