НовиниУкраїна

Підсумки тижня: головні події

11.01.2016 / 09:17
20456
+A
-a

Підсумки тижня: головні події

З початку 2016 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2015 року. За вибором платника податків декларації подаються за місцем податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку. Як зазначає Державна фіскальна служба, поштою документи потрібно надсилати з повідомленням про вручення та з описом про вкладення не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання. Якщо ж декларація подається в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, то надсилати її потрібно не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання. Для комфортного звітування громадян протягом січня - квітня 2016 року центри обслуговування платників податків працюватимуть за подовженим режимом роботи, при цьому подати декларацію можна буде також й у вихідні дні. У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації та допомогу в заповненні декларації.

Також з 1 січня 2016 року запроваджується нова форма декларації про майновий стан і доходи, в якій об’єднано звітність з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору визначатимуться в одній податковій звітності.

10 січня набула чинності постанова уряду № 1147 "Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації". Заборона діятиме до 5 серпня 2016 року або до скасування заборони ввезення на митну територію РФ товарів сільськогосподарського призначення, продукції та сировини, що походять з України. До переліку російських товарів, заборонених до ввезення на митну територію України, потрапили: м'ясо та субпродукти великої рогатої худоби, свиней, птиці, риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні, молоко, вершки, кефір, сири плавлені, кава смажена з кофеїном, чай чорний, кондитерські вироби з цукру без вмісту какао, шоколад, шоколадні цукерки, продукти дитячого харчування, хлібобулочні, борошняні вироби, продукти для приготування соусів і готові соуси, пиво із солоду (солодове), горілка, корм для собак або котів, сигарети з фільтром, засоби для миття шкіри, гербіциди, засоби, що запобігають проростанню паростків, та регулятори росту рослин, обладнання для залізниць або трамвайних колій, локомотиви дизель-електричні та ін.

Крім того, з 2 січня 2016 року до всіх товарів російського походженням застосовуються пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України. При цьому преференційний режим щодо РФ (вільна торгівля) скасовано.

До Закону про Держбюджет на 2016 рік внесли скандальну поправку щодо відтермінування електронного декларування всіх активів аж до 2017 року, про що стало відомо вже після підписання Закону Президентом і набрання ним чинності. Згідно з Планом дій щодо лібералізації візового режиму Україна мала впровадити електронне декларування вже у 2016 році. Однак напередодні голосування за бюджет до нього було внесено правку, згідно з якою електронне декларування активів держслужбовців вводиться не раніше 1 січня 2017 року.

Згодом стало відомо, що у Верховній Раді 5 січня зареєстровано законопроект № 3755 про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" (щодо роботи електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) за поданням народного депутата України від БПП Вадима Денисенка. Провідними комітетами визначені Комітет з питань запобігання і протидії корупції, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету та Комітет з питань європейської інтеграції. Законопроект поданий з метою впровадження вже у 2016 році електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до вимог Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідно до пояснювальної записки до цього законопроекту, Законом України "Про Державний бюджет на 2016 рік" відтерміновано до 1 січня 2017 року початок роботи електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до вимог Закону України "Про запобігання корупції". Водночас згідно з зобов’язаннями Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України передбачено запуск повноцінної роботи у цьому році всіх антикорупційних органів України.

У зв’язку з цим необхідно скасувати норми щодо обмеження часу початку роботи нової системи фінансового контролю Національним агентством з питань запобігання корупції за доходами та витратами осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Законопроектом пропонується вилучити положення, що обмежували час прийняття Національним агентством з питань запобігання корупції рішення про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У разі прийняття цього закону парламентом, вже у 2016 році розпочне роботу електронна система подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до вимог Закону України "Про запобігання корупції".

Тим часом Європейський Союз узгодив офіційний коментар щодо ситуації, яка склалася через включення до Держбюджету норми, яка відтерміновує до 2017 року впровадження електронних декларацій про майно та доходи держслужбовців та офіційних осіб. Як повідомляє "Європейська правда", позицію ЄС їй передали в представництві Євросоюзу в Україні.

Дипломати нагадали, що наприкінці грудня "українське керівництво взяло зобов’язання, що в першому кварталі 2016 року буде створено діючу Національну агенцію із запобігання корупції і відразу після того буде запущено механізм перевірки активів та можливих конфліктів інтересів держслужбовців". Це означає, що НАЗК має розпочати діяльність до 1 квітня 2016 року. До цього часу мають бути призначені всі п’ять членів (керівництва НАЗК) і має тривати набір інших співробітників. Це також означає, що система електронних декларацій має бути запущена якнайшвидше, а агенція має отримати можливість перевіряти не лише ці, але й старі декларації держслужбовців... І незалежно від того, коли буде завершено створення системи електронних декларацій, лишається чинним зобов’язання української влади про перевірку вже існуючих, паперових декларацій", - йдеться в поясненні ЄС.

У представництві ЄС також додали, що досі чекають роз’яснень української сторони щодо того, що відбулося, але водночас вітають заяву глави Мін’юсту Павла Петренка, який пообіцяв ініціювати зміну скандальної норми в законі про Державний бюджет.

Також триває активне обговорення шляхів оновлення суддівського корпусу. Міністр внутрішніх справ виступив із заявою про необхідність радикальної й рішучої реформи системи судочинства в Україні.Як написав він у Facebook, його ідея полягає в тому, щоб негайно й відразу ліквідувати всі наявні суди і протягом трьох місяців створити цілком нові.

Аваков нагадав, що партія "Народний фронт" свого часу пропонувала повну заміну суддівського корпусу, повне перезавантаження – з новим набором, професійним конкурсом і реальною зовнішньою атестацією нинішнього суддівського корпусу. Пропонувалося вибудовувати нові суди паралельно, поки старі будуть працювати, але цей проект не отримав тоді підтримки.

"Я ж прихильник іще рішучішого процесу. Ніхто, вибачайте, не помре – і всі зрозуміють і погодяться, якщо у країні не буде функціонувати судове правосуддя протягом трьох місяців формування нових судів! Якщо люди будуть розуміти, що відбувається процес реальних змін і очищення – погодяться потерпіти!" – написав Міністр.

За його словами, варто ухвалити всі необхідні законодавчі акти на перехідний період – від продовження процесуальних строків до порядку розгляду справ – і «Амба – локаут! – перезавантаження на три місяці: всі пішли на конкурс – прийде новий суд!».

"І не треба мені говорити, що це утопічно, складно, витратно. Якщо є воля до реальних змін – отримати нову якість правоохоронної системи – тільки так і треба діяти! І всі наші партнери іноземні та зрозуміють і допоможуть. І люди підтримають! І інвестори повірять і прийдуть – адже це питання не тільки справедливості і законності – це питання і економіки!" – написав Аваков.

На його думку, інакшим чином займатися змінами судів – це порожній процес, це як варити суп із сокири: вода кипить, сокира вкривається бульбашками, але толку немає.

"Вважаю: треба наважуватися на радикальну реформу судів – і це процес і завдання для всіх для нас на 2016 рік, поряд із завершенням ключового етапу реформи МВС і реальним, а не бутафорським процесом змін у прокуратурі… Треба діяти рішуче і різко", – заявив Арсен Аваков.

Однак судова влада відреагувала на таку гучну заяву очільника МВС: Верховний Суд України і Рада Суддів України оприлюднили свої офіційні заяви стосовно поширення публічних закликів до звільнення всіх суддів.

У Верховному Суді зазначають, що "потреба у глибинних реформах очевидна, в тому числі й у судовій владі", однак  "реформаторські ініціативи, спрямовані на звільнення всіх суддів в Україні були предметом прискіпливого аналізу та дискусій на національному рівні, в тому числі й у процесі роботи Конституційної Комісії, та не знайшли підтримки внаслідок своєї безпідставності".У Верховному Суді нагадали, що Конституційна Комісія подала Президенту України пропозиції конституційних змін у сфері правосуддя, які були схвалені Нацрадою реформ, відповідний законопроект внесено до парламенту та направлено до КСУ для висновку.

При цьому у ВСУ підкреслили, що проект змін до Конституції в частині правосуддя одержав схвальні відгуки з боку Венеціанської комісії, а ініціативам звільнення всіх суддів Венеціанська комісія дала негативну оцінку.

"Незважаючи на ці обставини, окремі вищі посадовці органів виконавчої влади знову нав’язують суспільству ідею тотального звільнення всіх без винятку суддів", - йдеться у заяві Верховного Суду.

"Представникам виконавчої влади, як публічним особам, варто зменшити концентрацію особистої уваги на судовій реформі, спрямувавши максимум зусиль, часу та енергії на ефективне реформування сфер власної відповідальності", - зазначено у заяві Суду.

Рада суддів України (РСУ), як і весь суддівський корпус, також категорично проти будь-яких спроб розхитування системи правосуддя, можливого втягування суддів у політичну боротьбу.

Як зазначають у РСУ, критика судового корпусу має право на існування, проте вона має бути конструктивною. Категорично неприйнятними є будь-які бездоказові та огульні звинувачення всього суддівського корпусу, які, окрім політичних дивідендів їх авторам, підривають основи державної влади, яка у цивілізованих країнах поділяється на законодавчу, виконавчу та судову.

Судді поділяють думку суспільства щодо реформування судової системи та сподіваються, що її проведення буде відповідати всім європейським стандартам, адже саме шлях до Європи обирав наш народ, зазнавши значних втрат до, під час і після Революції Гідності.

Як і Верховний Суд, Рада суддів у своїй заяві послалася на останні висновки Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії), яка вказала, що звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права.

Як вважають у РСУ, незважаючи на це, суспільству нав'язується думка, що в Україні щорічно отримують дипломи близько 12 тис. юристів, які цілком спроможні замінити суддівський корпус.Вочевидь автори подібних заяв не розуміють, що побудова справедливого та незалежного суду - це важкий шлях і його мета далеко не суд, який буде засуджувати до тривалих строків ув’язнення політичних і бізнесових опонентів або осіб, яким бездоказово прикріплено ярлик хабарника, корупціонера чи злочинця.

Крім того, припинення діяльності всіх судів України призведе до масового порушення прав людини в Україні і тримісячним терміном це не обмежиться, враховуючи закріплені в Конституції та законодавстві України процедури призначення суддів на посади.

Яскравим прикладом цього є ситуація, що складається в окремих судах у зв'язку з відсутністю суддів, які мають право здійснювати правосуддя: Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області  (близько 30 тис. населення) та Брусилівський районний суд Житомирської області (близько 15 тис. населення).

Не слід також забувати, що сьогодні не обраними залишаються понад 500 суддів, які пройшли всі визначені законодавством процедури і до більшості з яких немає жодних обґрунтованих претензій.

Зважаючи на викладене, Рада суддів України закликає всіх представників влади, політиків не розхитувати ситуацію в державі шляхом проведення сумнівних піар-акцій в соціальних мережах, а в межах своїх повноважень долучитися до процесів побудови вільної, демократичної та правової України.

Україна збирається подати позов проти Росії в Міжнародний суд ООН за підтримку тероризму. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко.

"Наступний рік буде пов'язаний з ініціюванням великої справи в Міжнародному суді ООН, де Україна звернеться з вимогою до Росії по конвенції з підтримки тероризму", - зазначив він.

За словами Міністра, докази вже зібрані, закінчується досудовий процес комунікації з російською стороною і "підемо до суду".Крім того, Петренко нагадав, що державні компанії "Ощадбанк" і НАК "Нафтогаз" самостійно судяться з Росією в Стокгольмському арбітражі.Також він додав, що більше 700 українців звернулися до Європейського суду з приватними позовами проти Росії через анексію Криму і дії на Донбасі. За словами Петренка, є шанс, що можуть бути винесені рішення за індивідуальними позовами до кінця 2016 року.

Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман повідомив про розробку нової електронної системи для українського парламенту. Ця реформа дасть змогу скоротити близько 20 тонн паперу протягом року, а також заправку для принтерів, і саму техніку. З її допомогою депутатам не потрібно буде роздавати всі друковані матеріали під час сесійних засідань. Згідно з пропозицією від Володимира Гройсмана, на офіційному сайті Верховної Ради будуть розміщені всі законопроекти, які потрібно буде обговорити під час сесії. Всім парламентаріям пропозиції і законопроекти будуть надсилати на електронну пошту для ознайомлення. Оскільки практично всі парламентарії приходять на роботу з гаджетами, вони зможуть вибрати необхідне з документації, і зберегти для себе.

З міжнародних подій тривожною є інформація про силове протистояння у Німеччині, де поліція застосувала силу щодо мітингувальників і здійснює перевірки понад 510-ти заяв про насилля, до якого причетні учасники демонстрацій, мігранти.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика