НовиниУкраїна

Пам’яті Володимира Федоровича Антипенка

02.02.2017 / 11:46
1804
+A
-a

Пам’яті Володимира Федоровича Антипенка

Генерал-професор. Так в академічному середовищі називали Володимира Федоровича Антипенка. І дійсно, він був справжнім генералом, генерал-майором, який пройшов усі ступені нелегкої служби, у тому числі в Афганістані, нагороджений державними нагородами «Знак пошани», медаллю «За бойові заслуги», «За мужність і відвагу», «За відзнаку в охороні держкордону» та ще понад 15 вітчизняними та іноземними орденами і медалями. І одночасно він був справжнім професором, професором у кращих академічних традиціях дореволюційної професури, професором зі своєю точкою зору, своєю позицією, які пристрасно і вміло відстоював. Він був мислячою, чесною і сміливою людиною, чудовим офіцером, для якого честь, обов’язок і присяга були істинними цінностями, прекрасним вченим, чиї людяні якості були продовженням його наукових талантів.

Гірко писати слово «були». Ця смілива і сильна людина залишила нас, але вихованці та товариші по службі Володимира Федоровича продовжують нести високе звання людини Честі, людини Обов’язку, людину Совісті, яке було властиве генералу-майору Антипенку, а його колеги і учні – пам’ять про людину Науки, мислителя і філософа, чиї гіпотези та ідеї, можливо до кінця не зрозумілі і осмислені, увійдуть в анали вітчизняної та світової науки.

Володимир Федорович брав активну участь у створені Антитерористичного центру при Службі безпеки України, став першим керівником Штабу АТЦ СБУ (1999 - 2007 рр.). Саме він багато в чому формував структуру і принципи діяльності цього органу, який на цьому етапі існування суверенної України є оплотом захисту незалежності і територіальної цілісності нашої держави. Володимиром Федоровичем були закладені основи антитерористичної системи України в цілому та її правової бази, яка стала одним зі стовпів національної безпеки України, витримала випробування часом, модель якої визнана однією з найефективніших у світі і була рекомендована як приклад для країн Східної Європи.

Одночасно Антипенко створював теоретичні основи антитерористичної діяльності, її правові та інституційні принципи. У 1999 році Володимир Федорович захистив в Інституті держави і права імені В. М. Корецького НАН України кандидатську дисертацію «Сучасний тероризм: стан і шляхи його запобігання в Україні». Усвідомлюючи загрозу міжнародного тероризму, пророчо розуміючи зміщення загроз національній безпеці від традиційних форм до міжнародного тероризму в його різноманітних проявах, наукові інтереси Володимира Федоровича зміщуються до міжнародного права, і його докторська дисертації була захищена на тему «Механізм міжнародно-правового регулювання боротьби з тероризмом» (2004 р.).

Володіючи настільки солідним практичним досвідом і маючи визнані наукові досягнення, після виходу у відставку, не змінюючи предмета своєї діяльності, Володимир Федорович змінив форми застосування свого інтелектуального потенціалу і величезного професійного досвіду та очолив кафедру міжнародного права Інституту міжнародних відносин Національного авіаційного університету.

Немає сумнівів, що Володимир Федорович створив унікальну за своєю спрямованістю наукову школу міжнародної кримінології, школу, що об’єднує навколо себе однодумців і учнів Володимира Федоровича, школу, в творчому арсеналі якої сотні наукових робіт, актуальних і оригінальних ідей, і головне – теоретична основа боротьби з новим ворогом людства – міжнародним тероризмом.

І в цьому арсеналі головне місце посідають праці професора Антипенка, цінність яких не в немалій їх кількості, а в абсолютно новому і сучасному підході до боротьби з однією із найголовніших загроз – міжнародним тероризмом. З цією тематикою тісно переплітається ще одна сфера наукових інтересів Володимира Федоровича – кримінальна відповідальність держави.  Одна з останніх фундаментальних праць вченого присвячена настілки актуальній для міжнародної спільноти проблемі – відповідальності держави, відповідальності, що виникає в абсолютно нових формах буття людської цивілізації – переходу до складного структурованого світу, який обтяжений різноманітною мережею соціальних зобов’язань і умов, до світу у стані невизначеності. І, можливо, саме через призму цих змін обґрунтовано вихід за межі виключно міжнародно-правової артикуляції і новаторський підхід до проблеми відповідальності держави на основі філософських, політологічних і соціологічних підходів, як це геніально робив Володимир Федорович.

У науковому спадку професора Антипенка значну кількість фундаментальних робіт, серед яких не можливо не відзначити монографії: «Современный терроризм: состояние и возможности его упреждения (криминологическое исследование)» (1998); « Тероризм: кримінологічна та кримінально-правова характеристика» (1999); «Борьба с современным терроризмом: международно-правовые подходы» (2002); «Теории мирового развития и антитеррористическое право. Логика сопрягаемости» (2007); «Оптимізація антитерористичної системи держави в умовах міжнародної і регіональної інтеграції» (2008); «Антитеррористическая система государства» (2009); «Международная криминология: опыт исследования терроризма» (2011); «Конфликтология в международном антитеррористическом правотворчестве» (2014); «International criminology.The experience of the research of terrorism» (2015); «Теория уголовной ответственности государств» (2016).

Під редакцією Володимира Федоровича в 2012 - 2013 роках було підготовлено та видано підручник з міжнародного публічного права у трьох томах.

До останніх хвилин свого життя, незважаючи на важку хворобу, Володимир Федорович вів наукову роботу. Він керував науковими дослідженнями, брав участь у засіданнях спеціалізованих наукових рад, опонував на захистах дисертацій, як член Президентської Ради брав участь в діяльності Української асоціації міжнародного права, готував до перевидання «Теорію кримінальної відповідальності держави», був ініціатором і натхненником нового наукового журналу «Міжнародна кримінологія», в перший номер якого віддав одну з останніх своїх праць: «Terroristic instruments study international criminology as a direction criminological science»,в якій обґрунтовується доцільність відокремлення в кримінології напряму "міжнародна кримінологія тероризму", виходячи зі специфіки предмету останньої, її методів і наукового інструментарію, на підставі яких можливо пізнати сутність тероризму, його витоки і відшукати дієвий механізм визначення складу міжнародного злочину тероризму. Міжнародна кримінологія зі своїм науковим інструментарієм глобального характеру покликана вивести державу з тіні в сфері причинності міждержавної злочинності і надати тим самим предметності міждержавному кримінальному праву.

Володимир Федорович був не лише видатним вченим-міжнародником, але й талановитим Вчителем, який виховав не одного доктора і кандидата наук.

Пам’ять про Володимира Федоровича як про прекрасну людину, офіцера, талановитого вченого і вчителя назавжди залишиться в наших серцях. 


Н. А. Зелинська, д.ю.н., професор, завідувач кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного унверситету «Одеська юридична академія»; М.І. Пашковський, к.ю.н., доцент, доцент кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету «Одеська юридична академія»; Т.Р. Короткий, к.ю.н., доцент, доцент кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету «Одеська юридична академія»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика