НовиниУкраїна

Підсумки тижня: головні події

02.05.2016 / 09:02
23847
+A
-a

Підсумки тижня: головні події

Діє новий Закон «Про державну службу»

1 травня набув чинності новий Закон № 889-VIII «Про державну службу». Законом, зокрема, визначено принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях. Дія цього Закону поширюється на державних службовців Секретаріату Кабінету Міністрів України; міністерств та інших центральних органів виконавчої влади; місцевих державних адміністрацій; органів прокуратури; органів військового управління; закордонних дипломатичних установ України; державних органів, особливості проходження державної служби в яких визначені статтею 91 цього Закону; інших державних органів. При цьому Закон не поширюється на Президента України та Главу Адміністрації Президента України,  народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування, суддів, прокурорів, працівників патронатних служб тощо. Посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Зокрема, встановлюються такі категорії посад державної служби:

1) категорія "А" (вищий корпус державної служби) – посади: Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств; керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників; керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів та їх заступників; голів місцевих державних адміністрацій; керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

2) категорія "Б" - посади: керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників; керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників; заступників голів місцевих державних адміністрацій; керівників апаратів апеляційних та місцевих судів, керівників структурних підрозділів апаратів судів, їх заступників; заступників керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

3) категорія “В” - інші посади державної служби, не віднесені до категорій “А” і “Б”.

Право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: магістра - для посад категорій “А” і “Б”; бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії “В”. Відповідно до Закону заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

Запровадження похідного позову

1 травня набув чинності Закон № 289-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів». Законом запроваджується новий інструмент захисту прав акціонерів - похідний позов. Це позов про відшкодування збитків, що подається учасником господарського товариства в інтересах товариства з метою визнати дії посадових осіб цього товариства незаконними. Також встановлена ​​відповідальність посадових осіб АТ у разі заподіяння шкоди товариству їх неправомірними діями. Право на подання такого позову отримує кожен міноритарний акціонер, який володіє часткою 10% статутного капіталу і більше. Подання і розгляд позову здійснюються за правилами господарського процесу. Позивачу надається право на отримання від товариства відшкодування своїх витрат у зв'язку з судовим розглядом справи за позовом до посадової особи товариства про відшкодування завданих товариству збитків - в межах фактично отриманих товариством сум. При цьому всі рішення, прийняті судом в рамках таких справ, будуть оприлюднені в особливому порядку з метою інформування третіх осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути порушені в разі задоволення похідного позову.

Важливою новацією Закону є запровадження інституту незалежних директорів - посадових осіб, які представлятимуть інтереси міноритарних акціонерів в публічних акціонерних товариствах. Також Законом скасовується граничну кількість акціонерів для приватних акціонерних товариств, тому з 1 травня з'являється можливість змінити тип АТ на приватне.

Сформовано органи прокурорського самоврядування

Всеукраїнська конференція прокурорів обрала своїх представників до Ради прокурорів та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури. За результатами роботи конференції обрано та призначено одинадцять членів Ради прокурорів України: двох – від Генеральної прокуратури України, чотирьох – від регіональних прокуратур, п’ятьох – від місцевих прокуратур.

Також призначено п’ятьох прокурорів членами Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. До складу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, окрім п'ятьох представників органів прокуратури, також входитимуть три – від Уповноваженого ВР з прав людини, два науковця і один адвокат.

Згідно з положеннями ст. 71 Закону "Про прокуратуру" на вирішення Ради прокурорів України покладаються питання рекомендування призначення та звільнення прокурорів з адміністративних посад, впровадження заходів щодо забезпечення незалежності прокурорів, соціального і правового захисту прокурорів, їх сімей тощо. Головними завданнями КДК будуть дисциплінарні провадження стосовно прокурорів, добір кандидатів на посаду прокурора вперше та переведення прокурорів між різними органами прокуратури.

Уряд встановив єдину ціну на газ для населення

Кабінет Міністрів України прийняв рішення встановити ціну природного газу як товару на рівні 100% паритету до ціни імпортованого природного газу. Таким чином, з 1 травня кінцева ціна газу для населення становитиме 6879 грн за тисячу кубометрів. Така ціна включає в себе ціну газу як товару з урахуванням тарифу на вхід до ГТС із транспортування до західного кордону, без ПДВ. Це - 4942 грн за тисячу кубометрів. ПДВ становить 1146,51 грн. Крім того, ціна включає тариф на транспортування газу територією України (219 грн) і тариф на його розподіл (513,7 грн). Ще 57,4 грн становить торгова націнка постачальника газу. Тим самим Кабмін скасував так звану соціальну норму в обсязі 1 200 куб. м на опалювальний сезон за ціною 3600 грн, яка діяла в опалювальний сезон 2015/2016 років.

При цьому в уряді повідомили, що для компенсації підвищення тарифів буде підвищено соціальні стандарти більше, ніж передбачено чинним Законом "Про Державний бюджет на 2016 рік". Згідно з ухваленим Кабміном законопроектом, з 1 грудня 2016 року заплановане підвищення соціальних стандартів становитиме 10%, а не 6%, як передбачається чинним Законом про Держбюджет. Крім того, Прем’єр-міністр запевнив, що незаможні громадяни не постраждають від підвищення тарифів на газ - таких людей має захистити система надання субсидій. За словами Гройсмана, підвищення ціни на газ – це зобов'язання України перед Міжнародним валютним фондом.

КСУ розглядає конституційність Закону «Про гарантування вкладів фізичних осіб»

26 квітня Конституційний Суд України у формі усного слухання розпочав розгляд справи за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб. Як повідомили у КСУ, суб’єкт права на конституційне подання – Верховний Суд України – звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням розглянути питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року № 4452–VІ зі змінами. 

Верховний Суд вважає, що Закон не відповідає вимогам статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті  13, статей  21, 22, частин першої, четвертої, п’ятої статті 41 Конституції України. Свою позицію суб’єкт права на конституційне подання мотивує тим, що Верховна Рада України, прийнявши Закон, змінила підхід до системи гарантування вкладів фізичних осіб. Крім того, на думку автора клопотання, закріплені Законом черговість і порядок задоволення вимог до банку призводять до порушення рівності прав вкладників та можуть створити ситуацію, за якої фізична особа (вкладник) протиправно позбавляється права власності на вклад. Як зазначається в конституційному поданні, дотримання прав вкладників банків передусім проявляється в поверненні всієї суми вкладу та процентів на неї або доходів у іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором банківського вкладу (частина перша статті 1058 Цивільного кодексу України). Водночас у разі відсутності коштів після здійснення Фондом повноважень, передбачених розділами VII та VIII Закону № 4452-VI, особи, які мали вклад у банку в сумі, що перевищувала розмір 200 000 гривень, його не отримують, так як і проценти за вкладами, що за своєю суттю є позбавленням їх права власності на частку власного майна у вигляді вкладу.

При цьому у випадках, коли особою укладено строковий договір банківського вкладу і строк його дії не закінчився на момент уведення тимчасової адміністрації, під час її дії Фондом кошти вкладнику не виплачуються згідно з пунктом 1 частини п’ятої статті 36 Закону № 4452-VI, що на практиці призводить до протиправного позбавлення права власності особи на майно у вигляді втрати вкладу в цілому.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
На захист суверенності України та демократії в Європі donum auctoris На захист суверенності України та демократії в Європі
Від «Тигрів», «Пантер» до «Леопардів» у бронетанковому оснащенні Збройних Сил Німеччини пройшло більше 70-ти років.
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Лютий 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика