НовиниУкраїна

Підсумки тижня: головні події

14.12.2015 / 09:14
22545
+A
-a

Підсумки тижня: головні події

10 листопада парламент нарешті ухвалив Закон "Про державну службу". Закон буде введено в дію з 1 травня 2016 року. До цього часу Кабмін має підготувати низку нормативно-правових актів для реалізації положень цього Закону.

Законом, зокрема, визначаються принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби на конкурсних засадах.

Згідно з документом, державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, їх апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Законом встановлюються три категорії посад державної служби: категорія "А" - вищий корпус державної служби; категорія "Б" – посади керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, а також їх заступників; категорія "В" - інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б".

Право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти магістра, бакалавра або молодшого бакалавра відповідно.

Відповідно до Закону заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, виплати за додаткове навантаження, премії.

Варто зазначити, що найбільше депутати сперечалися за поправку щодо пенсій державних службовців. Частина депутатів зійшлася на тому, що при призначенні пенсії усі мають бути рівними перед законом, тому пенсійне забезпечення держслужбовців має визначатися на загальних підставах. Однак Закон ухвалили без цієї поправки, тому поки що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

Мораторій на продаж землі продовжено до кінця 2016 року згідно із Законом "Про внесення змін до розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель".

Законом внесено відповідні зміни до Земельного кодексу України, якими, зокрема, передбачається, що до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств. Відповідний законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення має бути внесений до парламенту до 1 січня 2016 року.

 Також Законом забороняється до 1 січня 2017 року:

- купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;

- купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Нові правила накладення арешту на отримане злочинним шляхом майно в дії – запрацював Закон № 769-VIII "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань накладення арешту на майно з метою усунення корупційних ризиків при його застосуванні".

Арештованим може бути майно, яким володіє, користується чи розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру за рішенням, ухвалою суду, слідчого судді.

Треті особи, майно яких може бути арештовано, - це особи, які, отримали чи придбали у підозрюваної, обвинуваченої чи засудженої особи майно безоплатно або в обмін, на суму значно нижчу ринкової вартості або знали чи повинні були знати, що мета такої передачі: отримання доходу від майна, здобутого внаслідок вчинення злочину, приховування злочину та/або уникнення конфіскації. Такі відомості щодо третьої особи повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів.

Підставою арешту майна є наявність ухвали слідчого судді чи суду за наявності сукупності підстав вважати, що майно є предметом, доказом злочину, засобом чи знаряддям його вчинення, набуте злочинним шляхом, є доходом від вчиненого злочину або отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину. Арешт майна можливий також у випадках, коли санкцією статті Кримінального кодексу, що інкримінується підозрюваному, обвинуваченому, передбачається застосування конфіскації, до підозрюваної, обвинуваченої особи заявлено цивільний позов у кримінальному провадженні.

Арешт може бути накладений на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, які перебувають у власності або володінні, користуванні, розпорядженні підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Також набув чинності Закон "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів". Однак він вводиться в дію 11 червня 2016 року.

Нацагентство займатиметься здійсненням заходів з виявлення, розшуку, проведення оцінки активів за зверненням слідчого, детектива, прокурора, суду (слідчого судді); організовуватиме здійснення заходів, пов’язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами; формуватиме та вестиме Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.

Протягом трьох місяців Кабінет Міністрів України повинен створити Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, та Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні; забезпечити проведення конкурсу з відбору Голови Нацагентства з питань розшуку активів до введення Закону в дію; внести до 1 січня 2019 року на розгляд Верховної Ради України проект Закону України щодо поширення з 2020 року повноважень Національного агентства на активи, вартість яких менше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, а також на ті, що підлягають стягненню за цивільними позовами фізичних та юридичних осіб, та на забезпечення зберігання речових доказів у кримінальних провадженнях.

Також депутати від фракції «Самопоміч» зареєстрували у парламенті проект Закону "Про проведення позачергових виборів Криворізького міського голови".

 У проекті пропонується достроково припинити повноваження Криворізького міського голови Юрія Вілкула, призначити позачергові вибори Криворізького міського голови на 27 березня 2016 року та провести їх у порядку, визначеному Законом України "Про місцеві вибори".

Також проектом пропонується встановити особливі строки щодо окремих виборчих процедур шляхом внесення змін до Закону "Про місцеві вибори". Зокрема, пропонується розглядати скарги, що стосуються порушень, які мали місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання, але не пізніше прийняття рішення відповідно про встановлення підсумків голосування та встановлення результатів виборів.

Однак депутати так і не змогли дійти одностайності під час обговорення у сесійній залі. По-перше, перламентарі не підтримали звіт тимчасової комісії ВР щодо розслідування ситуації навколо виборів Криворізького міського голови, зауваживши, що вона прийняла не юридичне, а політичне рішення. Також більшість не погодилася з нормою щодо позбавлення повноважень Юрія Вілкула. Парламентарі зазначили, що Верховна Рада не уповноважена звільняти міського голову. Достроково припинити повноваження міського голови може лише міська рада.

Законопроект так і не знайшов підтримки, тому спікер парламенту запропонував провести додаткові консультації з фракціями і знайти можливості для прийняття рішення і зняття напруги у Кривому Розі – вчора там знову пройшло народне віче.

У п’ятницю парламентарі очікували на звіт уряду у Верховній Раді. Увесь Кабмін на чолі з Яценюком прийшов до сесійної зали, однак письмового звіту, як того вимагають регламентні процедури, депутатам там і не надали. Натомість з трибуни Прем’єр доповів, що уряду «вдалося стабілізувати ситуацію в країні, забезпечивши фінансування української армії та своєчасні соціальні виплати». Однак більшість депутатів не підтримує нинішнього главу уряду і вимагає негайного внесення проекту бюджету на 2016 рік до парламенту. Під час виступу Яценюка у сесійній залі сталася бійка – депутат від БПП Олег Барна намагався винести Прем’єра з трибуни. На захист Яценюка на Барну налетіли розлючені депутати від «Народного фронту». На цьому робочий день парламентарів було завершено. Після засідання парламенту Єгор Соболєв заявив, що прямо у сесійній залі зникла його папка з підписами за відставку Генпрокурора Шокіна.

Тим часом уряд у п’ятницю таки зареєстрував у Верховній Раді проект Закону "Про Державний бюджет України на 2016 рік".

Дохідна частина проекту бюджету на 2016 рік розроблена з урахуванням змін податкового та бюджетного законодавства. Згідно з проектом доходи до державної казни надходитимуть за рахунок:

1) податку та збору на доходи фізичних осіб: продовження дії військового збору;  застосування єдиної ставки (18%) оподаткування доходів фізичних осіб; зниження податкового навантаження на громадян, за рахунок надання податкової соціальної пільги на рівні 50% однієї мінімальної заробітної плати до доходів, що не перевищують 3 мінімальних заробітних плат; зменшення ставки оподаткування пасивних доходів (крім дивідендів) з 20% до 18%; звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

2) податку на прибуток підприємств: обчислення податку на прибуток виходячи з бухгалтерського фінрезультату, відкоригованого на податкові різниці; зміна терміну нарахування та сплати податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств.   

3) податку на додану вартість: спрямування до загального фонду державного бюджету 75% суми податку на додану вартість, нарахованої сільськогосподарськими підприємствами, що обрали спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства; відновлення норми щодо оподаткування операцій з постачання  зернових і технічних культур за межі митної території України за ставкою 0%; запровадження оподаткування операцій з постачання  послуг, що виконуються (надаються) для забезпечення  переміщення природного газу транскордонними газопроводами, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким переміщенням; 

4) покращення адміністрування податку шляхом: використання системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яка забезпечить автоматичний облік в розрізі платників податку; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних всіх податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній; підвищення порогу обов’язкової реєстрації платником ПДВ з 1 млн грн до 2 млн гривень.

У проекті Державного бюджету України на 2016 рік передбачено встановлення мінімальної заробітної плати у розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.

Прожитковий мінімум на одну особу передбачено в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 2016 року - 1330 гривень, з 1 травня - 1399 гривень, з 1 грудня - 1496 гривень, а для основних соціальних та демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня 2016 року - 1167 гривень, з 1 травня - 1228 гривень, з 1 грудня - 1313 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2016 року - 1455 гривень, з 1 травня - 1531 гривню, з 1 грудня - 1637 гривень;

працездатних осіб: з 1 січня 2016 року - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.

Розмір мінімальних пенсій у проекті бюджету закладено таким чином: з 1 січня - 1074 грн, з 1 травня - 1130,0 грн, з 1 грудня - 1208,0 грн.

Прогноз щодо зростання валового внутрішнього продукту в 2016 році прогнозується на рівні 2% при інфляції 12%.

Ціну на імпортний газ в проект Державного бюджету на 2016 рік заклали в розмірі 225 доларів за тисячу кубометрів.

Згідно з документом середньорічний курс гривні на 2016 рік прогнозується на рівні 24,1 гривні за долар.

Варто зазначити, що у бюджеті передбачено фінансування новостворених антикорупційних органів: Національного антикорупційного бюро, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, однак стаття фінансування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відсутня.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика