НовиниУкраїна

Підсумки тижня: головні події

25.07.2016 / 09:16
27173
+A
-a

Підсумки тижня: головні події

Деякі норми нового Закону про судоустрій вже набрали чинності 

16 липня у "Голосі України" було опубліковано Закон № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів".Прикінцевими положеннями передбачено, що Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя", крім пунктів 39 та 48 цього розділу, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.Таким чином, з 18 липня діє норма Закону "Про судоустрій та статус суддів", відповідно до якої тимчасово, на період до початку виконання в повному обсязі повноважень Служби судової охорони, підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, органів та установ системи правосуддя, виконання функцій щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України. При цьому Державна судова адміністрація України має забезпечити виконання в повному обсязі Службою судової охорони повноважень з охорони судів не пізніше 1 січня 2018 року.

Також з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, Вища рада юстиції може відмовити у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду виключно з таких підстав, які вона визначає, керуючись власною оцінкою обставин, пов’язаних із кандидатом на посаду судді, та його особистих якостей:

- наявність обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності чи професійної етики або інші обставини, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з таким призначенням;

- порушення визначеного законом порядку призначення на посаду судді.

У разі відмови у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду Вища рада юстиції ухвалює вмотивоване рішення, яке може бути оскаржено у порядку, встановленому процесуальним законом.

Рішення Вищої ради юстиції про відмову у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду може бути оскаржено та скасовано виключно з таких підстав:

1) склад Вищої ради юстиції, який ухвалив відповідне рішення, не мав повноважень його ухвалювати;

2) рішення не підписано членом Вищої ради юстиції, який брав участь у його ухваленні;

3) рішення не містить посилання на визначені законом підстави відмови у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду або мотивів, з яких Вища рада юстиції прийшла до відповідних висновків.

Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оскаржуються в порядку, передбаченому відповідно статтею 88 Закону.

Таким чином, повністю новий Закон «Про судоустрій і статус суддів» набере чинності 30 вересня 2016 року, після чого розпочнеться впровадження змін щодо реформування судової системи, передбачених як Конституцією України, так і відповідним Законом. 

У законодавстві пропонують закріпити статус тимчасово окупованих територій України 

До Верховної Ради України подано проект Закону № 3593-д «Про тимчасово окуповану територію України», над яким працювало 28 народних депутатів.

Законопроектом визначено що тимчасово окупована територія України– це територія України, захоплена Збройними Силами Російської Федерації та незаконними воєнізованими чи збройними формуваннями, створеними, фінансованими чи контрольованими Російською Федерацією, та фактично контрольована Російською Федерацією за допомогою органів окупаційної адміністрації.Тимчасово окупованою територією визнається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова; територія окремих районів і адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей; внутрішні морські води і територіальне море України вздовж узбережжя окупованої частини Донецької області; повітряний простір над цими територіями.При цьому тимчасово окупована територія є невід’ємною частиною території України.

Органи державної влади та місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території не діють з дня початку тимчасової окупації такої території до дня її звільнення від тимчасової окупації.Діяльність органів окупаційної адміністрації визнається незаконною, а будь-який виданий ними акт (рішення, документ) є нікчемним і не створює юридичних наслідків.Україна не несе відповідальності за захист життя, здоров’я та збереження майна осіб на тимчасово окупованій території. Обов’язок щодо соціального та пенсійного забезпечення осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, покладений на Російську Федерацію як державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

На Російську Федерацію як на державу-окупанта покладається відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території.

На окупованих територіях заборонено проводити будь-які вибори, всеукраїнський та місцевий референдуми та будь-які голосування громадян України.

Також у законопроекті визначено правовий режим майна на тимчасово окупованій території. Зокрема, за державою Україна зберігається право власності та інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.За фізичними особами, незалежно від набуття ними статусу внутрішньо переміщеної особи чи іншого спеціального правового статусу, та юридичними особами приватного права зберігається право власності та інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо воно набуте відповідно до законів України.Набуття права власності та інших речових прав на нерухоме майно на тимчасово окупованій території дозволене виключно шляхом спадкування.

Будь-який правочин, вчинений з порушенням вимог цього Закону, інших законів України, вважається нікчемним з моменту вчинення і не створює юридичних наслідків.

З дня початку тимчасової окупації законопроектом передбачено запровадження мораторію на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за договорами позики та кредитними договорами внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території та юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які до набрання чинності цим Законом провадили господарську діяльність на тимчасово окупованій території.

Підсудність судових справ судам, розташованим на тимчасово окупованій території, визначає Рада суддів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України та з урахуванням географічної наближеності до відповідної тимчасово окупованої території.

Після деокупації цих територій на них запроваджується воєнний стан терміном не менше ніж на один рік та утворюються військові адміністрації.Після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану військові адміністрації реорганізують у відповідні місцеві державні адміністрації.На держадміністрації покладається оцінка матеріальної та моральної шкоди, завданої збройною агресією Російської Федерації проти України. Для цього формуються відповідні комісії з оцінки матеріальної шкоди. При цьому Україна надає особам, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації проти України, вторинну правову допомогу з метою звернення до Європейського Суду з прав людини з позовами про відшкодування заподіяної Російською Федерацією моральної та матеріальної шкоди.

З метою досягнення порозуміння на території, звільненій від тимчасової окупації, створюється Національна комісія з порозуміння, до складу якої входять представники від Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Президента.

У разі прийняття Закону та з дня вступу його в дію втратять чинність закони України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Однак варто зауважити, що якщо не буде змін у роботі парламенту, то відповідний законопроект розглядатимуть восени.

Запрацював реєстр, в якому можна дізнатися про результати адвокатського іспиту 

Національна асоціація адвокатів створила Реєстр осіб, які склали або не склали кваліфікаційний іспит. Відповідний реєстр розміщено на сайті Національної асоціації адвокатів України. Реєстр є відкритим та загальнодоступним.

До реєстру вноситься інформація про результати складання кваліфікаційних іспитів по всій Україні.Пошук у реєстрі можна здійснювати за прізвищем, регіоном, результатом іспиту (складено /не складено), датою прийняття рішення КДКА і датою видачі свідоцтва.

Реєстр започатковано відповідно до рішення Ради адвокатів України від 13 червня 2016 року № 162. Відповідно до цього рішення РАУ, кваліфікаційно-дисциплінарним комісіям адвокатури регіонів доручено направляти до Секретаріату НААУ інформацію про складення/не складення особами кваліфікаційного іспиту разом із скан-копіями відповідних рішень та свідоцтв про складення кваліфікаційного іспиту протягом 5 робочих днів, з дня їх прийняття для внесення зазначеної інформації до реєстру.

НАЗК отримало доступ до всіх реєстрів Мін'юсту

Міністр юстиції Павло Петренко та Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак підписали Меморандум про співпрацю та обмін інформацією між Міністерством юстиції та НАЗК. Про це повідомляє прес-служба Міністерства.

«Меморандум передбачає об’єднання зусиль щодо підключення агентства до всіх без виключення реєстрів, які оперуються Міністеством юстиції. Це дуже важливий крок, адже для ефективної превенції, моніторингу діяльності та життя державних службовців у агентства має бути відповідний інструмент. Таким інструментом є доступ до всіх баз даних: нерухомості, бізнесу, антикорупційного реєстру та інших», - зазначив Міністр юстиції.

Він також наголосив, що Мін’юст повністю сприятиме НАЗК щодо оперування реєстрами, адже нині вкрай важливо, щоб превентивний антикорупційний орган якомога швидше запрацював максимально потужно і продемонстрував ефективну роботу.

«Ми перший орган, який надає доступ НАЗК до власних баз даних. Ми хочемо, щоб агентство ефективно виконувало свою основну функцію – моніторинг життя державних службовців. Це розкриття інформації про тих державних службовців, які ведуть неналежний спосіб життя, які займаються корупцією і мають статки, котрі не відповідають їхнім деклараціям», - зауважив очільник Мін’юсту.

Він нагадав: протягом останніх 25 років не було прозорої системи контролю за діяльністю держслужбовців. Через це Україна отримала державний апарат, який, не зважаючи на низькі зарплати, мав величезні статки, не задеклароване майно і родичів мільйонерів.

На його переконання, нова електронна система декларування, яка оперується агентством, стане ефективною лише в тому випадку, коли буде синхронізована з реєстрами Міністерства юстиції та інших органів влади.

«Запуск електронного декларування і моніторингу життя держслужбовців – це дуже серйозний превентивний захід для того, щоб державна служба очистилася від людей, які не можуть пояснити звідки у них такі статки. Ми зможемо знайти достойних людей, які прийдуть в нову державну службу через конкурси», - додав Павло Петренко.

За словами Наталії Корчак, агентство не лише моніторитиме декларації, а й виконуватиме багато інших функцій, які неможливо здійснити без обміну інформацією з іншими державними органами.

«Будуючи комплексну систему захисту,ми маємо дбати про те, щоб система електронного декларування була в режимі реального часу під’єднана до баз даних. Так ми мінімізуємо людський фактор при моніторингу невідповідностей в деклараціях та усунемо ризик суб’єктивізму», - зауважила голова НАЗК.

За її словами, усі державні органи мають об’єднувати зусилля задля створення платформи для формування єдиної бази даних. 

Зауважимо, що відповідно до рішення Нацагентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 2 система подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочне свою роботу з 15 серпня.

У судах впровадять єдину програму технічної фіксації судового процесу 

Із серпня Державна судова адміністрація України розпочинає новий інноваційний проект із забезпечення судів єдиною програмою технічної фіксації судового процесу. Такий уніфікований програмно-апаратний комплекс технічної фіксації судового процесу здійснюватиме звуко-, відеозапис та запис відеоконференції.Майже кожен місцевий та апеляційний суд буде забезпечено одним таким комплексом.

Уніфікація процедури технічної фіксації судового процесу дозволить зменшити навантаження на секретаря судового засідання внаслідок відмови від необхідності одночасного обслуговування систем звукозапису та відеоконференцзв’язку (у разі її застосування), а також ведення протоколу повного технічного фіксування судового засідання за допомогою зазначеного програмного забезпечення.

Також завдяки вказаному інноваційному проекту стане можливим підвищення якості підготовки секретарем судового засідання протоколу повного технічного фіксування судового засідання у зв’язку з можливістю його детального ведення із зазначенням точного часу проведення процесуальних дій відповідними особами та обслуговування лише одного комплексу технічної фіксації судового процесу, адже на сьогодні звукозапис та засідання в режимі відеоконференції здійснюється різними програмними продуктами.

Уніфікований програмно-апаратний комплекс технічної фіксації судового процесу забезпечить повну відповідність протоколу та фонограми судового засідання. Протокол судового засідання із застосуванням програми технічної фіксації зберігається в режимі, що унеможливлює його подальше коригування, роздруковується, підписується власноруч секретарем судового засідання та долучається до матеріалів судової справи.

Встановлення програмно-апаратного комплексу технічної фіксації судового процесу є можливим на раніше придбаних системах звукозапису та відеоконференцзв’язку, що розміщені в приміщеннях судів, на безоплатній основі із необмеженою кількістю ліцензій, що призведе до суттєвої економії бюджетних коштів.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика