НовиниУкраїна

Поки влада шукає шляхи прийняття змін до Конституції, парламенту радять працювати по-іншому

29.01.2016 / 09:13
3790
+A
-a

Поки влада шукає шляхи прийняття змін до Конституції, парламенту радять працювати по-іншому

Менше тижня знадобилося українській владі, щоб змінити процес прийняття змін до Конституції. У вівторок законодавчу ініціативу внести зміни до Регламенту Верховної Ради в частині ухвалення змін до Конституції зареєстрували, а вже вчора, через два дні, депутати її підтримали, ухваливши відповідний Закон, і через лічені години Президент поставив свій підпис під ним. Таким чином, ВР дозволила собі розглядати проект змін до Конституції, який за висновком Конституційного Суду відповідає вимогам Конституції та був попередньо схвалений Верховною Радою і не був розглянутий на наступній черговій сесії після попереднього схвалення, на наступній за нею черговій сесії. Однак у цьому вбачається деяка невідповідність вимогам статті 155 Конституції України, на тлумачення якої очікують від Конституційного Суду.

Тим часом чимало дискусій ведеться  щодо необхідності внести зміни до Конституції  і  в такий спосіб знайти шлях до миру на сході України у відповідності з положеннями Мінських угод. Адже у Мінських домовленостях чітко зазначено вимогу проведення конституційної реформи в Україні як ключового елемента децентралізації. Згідно з Конституцією України Основний Закон не може бути змінений в умовах воєнного або надзвичайного стану. Де-юре Україна здійснює на сході антитерористичну операцію, що не є перешкодою для зміни Конституції. Як бачимо, Конституційний Суд підтвердив конституційність законопроекту про внесення змін до Конституції щодо децентралізації. Однак чи є зміна Конституції єдиним шляхом до миру – питання риторичне і доволі дискусійне. Проте й інші правові механізми для забезпечення встановлення миру необхідні. Зокрема, з цієї проблеми висловився екс-суддя Конституційного Суду України Віктор Шишкін, запропонувавши українській владі при виконанні своїх функцій, керуватися правом і орієнтуватися у своїй діяльності тільки на норми права.

На противагу тим рішенням, які наразі приймаються парламентом як органом законодавчої влади, колишній суддя Конституційного Суду запропонував парламенту прийняти зовсім інші рішення, а саме: визначити правовий статус конфлікту на сході України та в Криму на основі об'єктивного стану речей і подій, які там відбуваються; ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду; створити парламентську комісію щодо визначення правового статусу так званих Мінських угод, наслідків та легітимності їх імплементації, до складу цієї комісії включити експертів з міжнародного права, акредитованих (визнаних) при Міжнародному суді ООН; ввести мораторій на застосування сили проти мирних  протестів в Україні; забезпечити дотримання Президентом обов'язку діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з метою унеможливлення порушень ст. 19 Основного Закону України під час підготовки, прийняття та введення у дію законів. Віктор Шишкін пропонує відкликати з розгляду всі законопроекти, що стосуються внесення змін до Конституції, і не ініціювати нових, поки не буде остаточно встановлено міжнародно-правовий характер військових дій на сході та півдні України і легітимність так званих Мінських угод; відкликати українську делегацію та членів так званої контактної групи з переговорів у Мінську до моменту встановлення правового характеру військового конфлікту з Росією, міжнародно-правового статусу так званих Мінських переговорів та легітимності імплементації їх результатів.                                                  

Висловлені пропозиції є достатньо спірними та такими, що не містять конструктиву стосовно вирішення основних питань конституційної реформи, урегулювання збройного конфлікту на сході держави, вирішення інших нагальних для суспільства питань. Проте не можливо не побачити у зазначених пропозиціях головної ідеї – не вносити змін до Конституції України в умовах нестабільності, анексії частини території держави, збройного протистояння на сході країни. Погодитись можна з тим, що відсутність справжніх реформ, послаблення демократії, ігнорування правових основ діяльності усіх гілок влади не сприяють, а, навпаки, перешкоджають конституційним процесам.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика