НовиниУкраїна

Правове регулювання всеукраїнського та місцевих референдумів потребує доопрацювання: висновок комітету

15.01.2016 / 15:52
6157
+A
-a

Правове регулювання всеукраїнського та місцевих референдумів потребує доопрацювання: висновок комітету

Комітет з питань правової політики та правосуддя рекомендує Верховній Раді направити на доопрацювання проект Закону про всеукраїнський та місцеві референдуми за народною ініціативою.

Законопроектом № 2535, зокрема, пропонується визначити основні засади, ініціювання, організацію та порядок проведення всеукраїнських і місцевих референдумів за народною ініціативою, правові наслідки рішень, що приймаються на таких референдумах.

Члени Комітету, під час розгляду законопроекту, звернули увагу на такі його недоліки:

1) виходячи з назви та змісту законопроекту, предметом його регулювання є виключно референдум за народною ініціативою, в той час як Конституція України передбачає можливість проведення всеукраїнського референдуму з питань про зміну території України, який призначається Верховною Радою України, всеукраїнського референдуму щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України законопроекту про внесення змін до розділу І, ІІІ та XIII Конституції України, який призначається Президентом України. При цьому, пунктом 1 розділу ІX "Перехідні положення" законопроекту пропонується визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про всеукраїнський референдум" від 6 листопада 2012 року, який в цілому визначає правові засади, організацію та порядок проведення всеукраїнського референдуму, незалежно від підстав його проведення. Народні депутати зауважили, що умисне створення законодавчої прогалини є неприйнятним та таким, що не відповідає принципу системного та комплексного підходу до законодавчого врегулювання суспільних відносин.

2) у законопроекті відсутнє чітке визначення предмета референдуму за народною ініціативою. Так, відповідно до частини другої статті 16 законопроекту предметом всеукраїнського референдуму за народною ініціативою є будь-яке питання, віднесене до компетенції органів державної влади, за винятком розгляду законопроектів з питань податків, бюджету та амністії. Встановлення додаткових обмежень щодо предмета всеукраїнського (як і республіканського в Автономній Республіці Крим та місцевого) референдуму за народною ініціативою не допускається, крім обмежень, встановлених Конституцією України. При цьому, лише щодо місцевого референдуму встановлено, що його предметом не може бути питання спрямоване на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.

3) фактичний обсяг питань, які можуть бути предметом, зокрема, всеукраїнського референдуму, що випливає з положень Конституції є значно вужчим за передбачений законопроектом. Так, зі змісту Законопроекту логічно випливає, що на всеукраїнський референдум за народною ініціативою можуть бути винесені кадрові питання, зокрема, обрання чи призначення осіб на посади в органах державної влади, звільнення їх з посад, продовження строку повноважень представницьких органів влади та місцевого самоврядування, призначення виборів, питання, які належать до компетенції правоохоронних органів, питання щодо здійснення правосуддя, яке здійснюється виключно судами, або питання місцевого значення, вирішення яких віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування тощо.

4) Конституція України у розділі ІІІ не містить вичерпного переліку прямо сформульованих обмежень щодо проведення всеукраїнського референдуму, а їх повний обсяг можна з'ясувати лише за наслідками системного тлумачення положень Основного Закону України.

5) у відповідності до європейських стандартів в галузі референдумів використання референдумів повинно бути підпорядковане правовій системі в цілому, і особливо процедурним нормам. Зокрема, референдум не може проводитися, якщо Конституція чи закон у відповідності до Конституції не допускає його, наприклад, якщо текст, що виноситься на референдум, є предметом виключної юрисдикції парламенту.

Народні депутати також вважають, що доопрацювання потребують деякі положення проекту організаційно-технічного та процедурного характеру, окремі положення викликають сумніви щодо доцільності їх прийняття, зокрема, неможливість одночасного проведення референдумів за народною ініціативою та виборів, залучення до процесу референдуму осіб, яким не виповнилося вісімнадцять років і які не є учасниками референдуму, утворення постійно діючих територіальних комісій з референдуму, утворення округів та дільниць без урахування практики територіальної організації проведення виборів в Україні та існування мережі постійних виборчих дільниць тощо.

Комітет також вказав на невдалість поєднання в окремих положеннях законопроекту питань правового регулювання як всеукраїнського, так і місцевих референдумів.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика