НовиниУкраїна

Презентовано програму відновного правосуддя для неповнолітніх

20.07.2018 / 11:22
1448
+A
-a

Презентовано програму відновного правосуддя для неповнолітніх

Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх підготувала пілотний проект програми відновного правосуддя для неповнолітніх на базі системи надання безоплатної правової допомоги.

Як  йдеться на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги, програма відновлення ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях і має на меті максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу.

Програма застосовується у випадках вчинення неповнолітніми злочинів невеликої та середньої тяжкості і передбачає зустріч неповнолітнього з потерпілими за участі медіатора з метою забезпечення відшкодування завданої шкоди та примирення сторін.

Учасниками програми є: прокурори, медіатори, працівники органів пробації та працівники регіональних центрів БПД.

Прокурор, зокрема, визначає кримінальне провадження за участю неповнолітнього на відповідність умовам програми відновлення і бере згоду сторін на участь у програмі.

Координатор контактує зі сторонами провадження, які прийшли у центр самостійно, приймає рішення про призначення медіатора, організовує попередні зустрічі між сторонами та медіатором з метою підготовки та укладення угоди про примирення і організовує зустріч неповнолітнього з метою підготовки та укладення угоди про примирення.

Працівник органу пробації проводить оцінку ризиків і потреб неповнолітнього, складає проект індивідуального плану роботи з неповнолітнім і контролює виконання заходів, а також інформує прокурора і координатора про результати виконання.

Медіатор проводить попередні зустрічі зі сторонами і законним представником неповнолітнього, роз’яснює процедуру програми відновлення і у випадку згоди на участь пропонує підписати відповідну угоду.

Він повідомляє координатора правової допомоги про необхідність організації зустрічі мультидисциплінарної комісії, організовує та проводить медіаційну зустріч сторін, готує текст угоди за результатами домовленості сторін, передає прокурору угоду, а координатору звіт.

Зазначимо, угода є цивільно-правовою, а не угодою у рамках КПК. Документ містить два види зобов’язань неповнолітнього: щодо відшкодування шкоди потерпілому, щодо проходження додаткових заходів реабілітаційного характеру, що передбачені в індивідуальному плані.

Угода є підставою для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 ККУ і ст. 48 ККУ.

Якщо угоду не було укладено, то участь у програмі і визнання ним своєї вини не може бути використано проти неповнолітнього.

Передбачається, що фахівці системи безоплатної правової допомоги стануть координаторами процесу відновного примирення. Наразі уже триває навчання адвокатів та фахівців регіональних центрів системи БПД основам медіації.

Також у плані дій – формування Реєстру медіаторів з числа адвокатів, які пройшли навчання та залучатимуться до реалізації пілотного проекту, розроблення Методики щодо оплати послуг адвокатів-медіаторів із відповідною звітністю і підписання Наказу Міністерства юстиції України про реалізацію пілотного проекту щодо застування «Програми відновлення».

Програма відновлення реалізується в межах багатостороннього меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги, Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Програмою USAID «Нове правосуддя».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика