НовиниУкраїна

Презентовано програму відновного правосуддя для неповнолітніх

20.07.2018 / 11:22
1715
+A
-a

Презентовано програму відновного правосуддя для неповнолітніх

Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх підготувала пілотний проект програми відновного правосуддя для неповнолітніх на базі системи надання безоплатної правової допомоги.

Як  йдеться на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги, програма відновлення ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях і має на меті максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу.

Програма застосовується у випадках вчинення неповнолітніми злочинів невеликої та середньої тяжкості і передбачає зустріч неповнолітнього з потерпілими за участі медіатора з метою забезпечення відшкодування завданої шкоди та примирення сторін.

Учасниками програми є: прокурори, медіатори, працівники органів пробації та працівники регіональних центрів БПД.

Прокурор, зокрема, визначає кримінальне провадження за участю неповнолітнього на відповідність умовам програми відновлення і бере згоду сторін на участь у програмі.

Координатор контактує зі сторонами провадження, які прийшли у центр самостійно, приймає рішення про призначення медіатора, організовує попередні зустрічі між сторонами та медіатором з метою підготовки та укладення угоди про примирення і організовує зустріч неповнолітнього з метою підготовки та укладення угоди про примирення.

Працівник органу пробації проводить оцінку ризиків і потреб неповнолітнього, складає проект індивідуального плану роботи з неповнолітнім і контролює виконання заходів, а також інформує прокурора і координатора про результати виконання.

Медіатор проводить попередні зустрічі зі сторонами і законним представником неповнолітнього, роз’яснює процедуру програми відновлення і у випадку згоди на участь пропонує підписати відповідну угоду.

Він повідомляє координатора правової допомоги про необхідність організації зустрічі мультидисциплінарної комісії, організовує та проводить медіаційну зустріч сторін, готує текст угоди за результатами домовленості сторін, передає прокурору угоду, а координатору звіт.

Зазначимо, угода є цивільно-правовою, а не угодою у рамках КПК. Документ містить два види зобов’язань неповнолітнього: щодо відшкодування шкоди потерпілому, щодо проходження додаткових заходів реабілітаційного характеру, що передбачені в індивідуальному плані.

Угода є підставою для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 ККУ і ст. 48 ККУ.

Якщо угоду не було укладено, то участь у програмі і визнання ним своєї вини не може бути використано проти неповнолітнього.

Передбачається, що фахівці системи безоплатної правової допомоги стануть координаторами процесу відновного примирення. Наразі уже триває навчання адвокатів та фахівців регіональних центрів системи БПД основам медіації.

Також у плані дій – формування Реєстру медіаторів з числа адвокатів, які пройшли навчання та залучатимуться до реалізації пілотного проекту, розроблення Методики щодо оплати послуг адвокатів-медіаторів із відповідною звітністю і підписання Наказу Міністерства юстиції України про реалізацію пілотного проекту щодо застування «Програми відновлення».

Програма відновлення реалізується в межах багатостороннього меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги, Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Програмою USAID «Нове правосуддя».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика