НовиниУкраїна

Президент ветував Закон щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням

21.12.2015 / 10:07
3790
+A
-a

Президент ветував Закон щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням

Президент України Петро Порошенко наклав вето на прийнятий 26 листопада Верховною Радою  Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням" (проект № 2292). 

Як зазначено в пропозиціях Президента щодо Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням", він не може бути підписаний з таких причин.

Законом запроваджується новий правовий інститут умовного звільнення від відбування покарання. Передбачається, що умовне звільнення від відбування покарання застосовуватиметься до засудженого, який відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі, якщо судом буде визнано, що він не потребує подальшого відбування цього покарання і фактично відбув не менше 20 років позбавлення волі, та за відсутності у нього злісних порушень встановленого порядку відбування покарання протягом останніх трьох років. Щодо засуджених до довічного позбавлення волі - умовно звільнених судом від відбування покарання, встановлюється адміністративний нагляд строком на 10 років, після закінчення якого засуджений, який виконав покладені на нього обов'язки та не вчинив нового злочину, звільняється судом від призначеного йому покарання у виді довічного позбавлення волі.

У зв'язку з цим слід зауважити, що покарання у вигляді довічного позбавлення волі встановлюється у виняткових випадках за вчинення особливо тяжких злочинів і застосовується лише у випадках, спеціально передбачених Кримінальним кодексом України, якщо суд не вважає за можливе застосовувати позбавлення волі на певний строк. Так, наприклад, Кримінальним кодексом України передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі за вчинення таких надзвичайно суспільно небезпечних злочинів, в результаті яких гинуть люди або настають інші тяжкі наслідки, як вбивство за обтяжуючих обставин, терористичний акт, що призвели до загибелі людини, застосування зброї масового знищення, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, геноцид.

В Україні, яка за Конституцією України є правовою державою, захист життя людини є обов'язком держави, визнається і діє принцип верховенства права.

У Законі, що надійшов на підпис, названі принципи порушено.

Слід також враховувати, що за Конституцією України Президент України наділений повноваженням здійснювати помилування. Згідно з чинною нормою Кримінального кодексу України довічне позбавлення волі може бути замінено актом про помилування на покарання у виді позбавлення волі на строк не менше 25 років. Запровадження ж умовного звільнення від відбування покарання засуджених, які відбувають покарання у вигляді довічного позбавлення волі, після відбуття ними не менше 20 років позбавлення волі нівелює значення правового інституту помилування таких осіб.

Прийнятим Законом також встановлюється припис, за яким Президент України, здійснюючи помилування засудженого до довічного позбавлення волі, має замінити такому засудженому призначене судом покарання на позбавлення волі виключно строком на 25 років. Однак поза увагою Закону залишились випадки помилування засуджених до довічного позбавлення волі, які вже відбули більше 25 років позбавлення волі. Наведена ж вище чинна норма частини другої статті 87 Кримінального кодексу України викладена з урахуванням таких випадків.

Крім того, ухваленим Законом передбачається подання клопотання про помилування як засудженим, його захисником, законним представником, близькими родичами, так і правозахисними організаціями, у тому числі міжнародними. Однак законодавче визначення терміну "правозахисна організація" відсутнє, як відсутні і визначення чітких ознак чи критеріїв, за якими правозахисну організацію можна було б відокремити від решти громадських об'єднань.

Беручи до уваги, що в такому разі йдеться про вирішення питань помилування особи, з тим, щоб забезпечити додержання конституційних принципів рівності і справедливості, з яких випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правових норм, у відповідному положенні Закону має бути виключено вживання будь-якої термінології, що допускає довільне тлумачення і неоднозначне застосування.

З огляду на викладені зауваження, Президент пропонує відхилити Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням".

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика