НовиниУкраїна

Президент ветував Закон щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням

21.12.2015 / 10:07
3568
+A
-a

Президент ветував Закон щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням

Президент України Петро Порошенко наклав вето на прийнятий 26 листопада Верховною Радою  Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням" (проект № 2292). 

Як зазначено в пропозиціях Президента щодо Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням", він не може бути підписаний з таких причин.

Законом запроваджується новий правовий інститут умовного звільнення від відбування покарання. Передбачається, що умовне звільнення від відбування покарання застосовуватиметься до засудженого, який відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі, якщо судом буде визнано, що він не потребує подальшого відбування цього покарання і фактично відбув не менше 20 років позбавлення волі, та за відсутності у нього злісних порушень встановленого порядку відбування покарання протягом останніх трьох років. Щодо засуджених до довічного позбавлення волі - умовно звільнених судом від відбування покарання, встановлюється адміністративний нагляд строком на 10 років, після закінчення якого засуджений, який виконав покладені на нього обов'язки та не вчинив нового злочину, звільняється судом від призначеного йому покарання у виді довічного позбавлення волі.

У зв'язку з цим слід зауважити, що покарання у вигляді довічного позбавлення волі встановлюється у виняткових випадках за вчинення особливо тяжких злочинів і застосовується лише у випадках, спеціально передбачених Кримінальним кодексом України, якщо суд не вважає за можливе застосовувати позбавлення волі на певний строк. Так, наприклад, Кримінальним кодексом України передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі за вчинення таких надзвичайно суспільно небезпечних злочинів, в результаті яких гинуть люди або настають інші тяжкі наслідки, як вбивство за обтяжуючих обставин, терористичний акт, що призвели до загибелі людини, застосування зброї масового знищення, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, геноцид.

В Україні, яка за Конституцією України є правовою державою, захист життя людини є обов'язком держави, визнається і діє принцип верховенства права.

У Законі, що надійшов на підпис, названі принципи порушено.

Слід також враховувати, що за Конституцією України Президент України наділений повноваженням здійснювати помилування. Згідно з чинною нормою Кримінального кодексу України довічне позбавлення волі може бути замінено актом про помилування на покарання у виді позбавлення волі на строк не менше 25 років. Запровадження ж умовного звільнення від відбування покарання засуджених, які відбувають покарання у вигляді довічного позбавлення волі, після відбуття ними не менше 20 років позбавлення волі нівелює значення правового інституту помилування таких осіб.

Прийнятим Законом також встановлюється припис, за яким Президент України, здійснюючи помилування засудженого до довічного позбавлення волі, має замінити такому засудженому призначене судом покарання на позбавлення волі виключно строком на 25 років. Однак поза увагою Закону залишились випадки помилування засуджених до довічного позбавлення волі, які вже відбули більше 25 років позбавлення волі. Наведена ж вище чинна норма частини другої статті 87 Кримінального кодексу України викладена з урахуванням таких випадків.

Крім того, ухваленим Законом передбачається подання клопотання про помилування як засудженим, його захисником, законним представником, близькими родичами, так і правозахисними організаціями, у тому числі міжнародними. Однак законодавче визначення терміну "правозахисна організація" відсутнє, як відсутні і визначення чітких ознак чи критеріїв, за якими правозахисну організацію можна було б відокремити від решти громадських об'єднань.

Беручи до уваги, що в такому разі йдеться про вирішення питань помилування особи, з тим, щоб забезпечити додержання конституційних принципів рівності і справедливості, з яких випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правових норм, у відповідному положенні Закону має бути виключено вживання будь-якої термінології, що допускає довільне тлумачення і неоднозначне застосування.

З огляду на викладені зауваження, Президент пропонує відхилити Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням".

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика