Рада адвокатських та правничих товариств Європи (ССВЕ) звернулася до Президента України Петра Порошенка з низкою вимог стостовно дотримання національних та міжнародних стандарів прав адвокатів та статусу адвокатської професії.
Про це ідеться у листі президента організації, що представляє інтереси спільноти одного мільйона адвокатів та правників у 45 країнах, Мішеля Бенішу до Глави Української держави, повідомляє прес-служба НААУ.
ССВЕ була проіформована листом НААУ про останні закондавчі ініціативи та події, які загрожують чи прямо порушують права адвокатів в Україні, з детальним описом та юридичними аргументами кожного прецеденту. Зокрема, ідеться про законопроект № 5132.
Зокрема, європейська сторона була повідомлена про те, що 15 та 21 грудня цього року Радою з питань судової реформи були рекомендовані до розгляду зміни до законодавства з питань адвокатури.
«Ці зміни були розроблені без будь-яких консультацій з Національною асоціацією адвокатів України, та розглядалися за відсутності представників адвокатської спільноти. 21 грудня 2016 року проект закону №5132, яким вносилися зміни до Податкового Кодексу України, було прийнято. Розгляд цього законопроекту призвів до внесення змін до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, які обмежили незалежність адвокатського в питанні визначення розміру та способу сплати щорічного внеску на забезпечення адвокатського самоврядування та плати за стажування», - ідеться у листі ССВЕ.
При цьому ССВЕ наголошу на тому, що реформа адвокатури без врахування думки адвокатури звужує демократію.
«Хоча видається, що цей законопроект був рекомендований з метою адаптувати національне законодавство до законодавства ЄС, ССВЕ вважає що запровадження змін до законодавства без консультацій з адвокатською спільнотою шкодить демократії. Підкреслюємо, що незалежність адвокатської професії та її самоврядність визнаються як Рекомендаціями Ради Європи від 25 жовтня 2000 року, так і Основними принципами ООН щодо ролі адвокатів (14 грудня 1990 року). Також, ключові документи ССВЕ, як-от Хартія основних принципів європейської юридичної професії та Кодекс поведінки європейських адвокатів на рівні з іншими визнають незалежність професії та її самоврядність ключовими цінностями», - пояснює президент організації.
Тому ССВЕ просить надалі утриматися проведення реформ у такий спосіб та застосувати право вето до ухваленого в парламенті закону.
«У цьому контексті, ССВЕ підтримує Національну асоціацію адвокатів України у заклику до вас накласти вето на ці зміни до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність ”, що були прийняті 21 грудня 2016 року та утриматися в подальшому від запровадження будь-яких змін до профільного законодавства без консультацій з Національною асоціацією адвокатів України», - ідеться у листі.