НовиниУкраїна

Проект конституційних змін: діяльність Конституційного Суду України

05.12.2015 / 10:17
5835
+A
-a

Проект конституційних змін: діяльність Конституційного Суду України

Відповідно до рекомендацій Венеціанської Комісії та з огляду на правову природу Конституційного Суду України у поданому Президентом проекті змін до Конституції в частині правосуддя Конституційний Суд України виокремлюється як самостійна та відмінна від решти судів інституція. Відповідні норми щодо діяльності Конституційного Суду та його суддів пропонується передбачити безпосередньо в окремому розділі ХІІ "Конституційний Суд України".

У положеннях розділу ХІІ запропоновано низку змін, зокрема, стосовно: порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України; вимог до особи судді Конституційного Суду України; окремо встановлено підстави для звільнення з посади судді Конституційного Суду України, окремо – щодо припинення його повноважень; розширено повноваження Конституційного Суду України.

У законопроекті визначається, що Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених нею випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України. 

Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України; актів Президента України; актів Кабінету Міністрів України та правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. При цьому питання щодо конституційності вищенаведених нормативно-правових актів розглядатимуться за конституційним поданням Президента України; щонайменше сорока п'яти народних депутатів України; Верховного Суду; Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Крім того, окрім Президента, пропонується надати право також депутатам (у кількості не менше 45) подавати звернення до Суду щодо відповідності Конституції міжнародних договорів України.

Ще одне нове повноваження Конституційного Суду – це надання висновків про відповідність Конституції України (конституційність) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою.

З переліку повноважень Конституційного Суду України запропоновано вилучити повноваження щодо тлумачення законів України. Як зазначено у пояснювальній записці, це зроблено з огляду на те, що така функція взагалі не властива конституційним судам чи іншим подібним інституціям.

Істотним кроком в утвердженні верховенства права є запропоноване у законопроекті запровадження інституту індивідуальної конституційної скарги, що означає відповідне розширення повноважень Конституційного Суду України.

Так, передбачається, що право на звернення із конституційною скаргою до Конституційного Суду України стосовно відповідності Конституції України (конституційності) закону України отримує особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.

Надання Конституційному Суду України нового повноваження щодо розгляду конституційної скарги особи передбачено змінами до статті 55 Конституції України, а саме: "Кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України з підстав, установлених цією Конституцією, та у порядку, визначеному законом".

За рекомендацією Венеціанської Комісії передбачено, що конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано. Порядок подання конституційної скарги визначатиметься законом.

У законопроекті пропонується закріпити, що рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені. При цьому обов'язковість рішень не залежить від сутності рішення чи висновку, визнання конституційним чи неконституційним того чи іншого акта. Крім цього, якщо рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання, то висновки можуть бути або обов'язковими до виконання, або обов'язковими до розгляду, залежно від сутності висновку, який вимагається від Конституційного Суду України іншими нормами Конституції України.

Статус суддів Конституційного Суду України чітко відокремлено від статусу інших суддів.

До складу Конституційного Суду України входять вісімнадцять суддів Конституційного Суду України, яких, як і раніше, призначатиме Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України (по шість суддів).

Однак відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України здійснюватиметься на конкурсних засадах у визначеному законом порядку.

Так, суддею Конституційного Суду України може бути громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п'ятнадцять років, високі моральні якості та є правником із визнаним рівнем компетентності.

Як і іншим суддям, судді Конституційного Суду України заборонено належати до політичних партій, профспілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності, мати представницький мандат, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької чи творчої.

Суддя Конституційного Суду України призначається на дев'ять років без права бути призначеним повторно і набуває повноважень з дня складення ним присяги на спеціальному пленарному засіданні Суду.

Повноваження судді Конституційного Суду України можуть припинятися у разі:

1) закінчення строку його повноважень;

2) досягнення ним сімдесяти років;

3) припинення громадянства України або набуття ним громадянства іншої держави;

4) набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;

5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення ним злочину;

6) смерті судді Конституційного Суду України.

Звільнено суддю Конституційного Суду України з посади може бути з таких підстав:

1) неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров'я;

2) порушення ним вимог щодо несумісності;

3) вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов'язками, що є несумісним зі статусом судді Суду або виявило його невідповідність займаній посаді;

4) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.

У разі звільнення з посади судді Конституційного Суду України, відповідне рішення ухвалюватиметься щонайменше двома третинами від його конституційного складу.

Незалежність і недоторканність судді Конституційного Суду України гарантуються Конституцією і законами України. Вплив на суддю Конституційного Суду України у будь-який спосіб забороняється.

Без згоди Конституційного Суду України його суддю не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Суддю Конституційного Суду України не може бути притягнуто до відповідальності за голосування у зв'язку з ухваленням Судом рішень та надання ним висновків, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

Держава забезпечуватиме особисту безпеку судді Конституційного Суду України та членів його сім'ї.

У перехідних положеннях визначено порядок здійснення повноважень суддями Конституційного Суду на момент набрання чинності відповідним законом про внесення змін до Конституції щодо правосуддя. Зокрема, визначено, що судді Конституційного Суду України, призначені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", продовжують здійснювати свої повноваження до припинення повноважень або звільнення в порядку, передбаченому статтею 149-1 Конституції України, без права призначення повторно. Повноваження судді Конституційного Суду України, який на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" досяг шістдесяти п'яти років, але рішення щодо звільнення такого судді з посади не ухвалено, припиняються.

Також у законопроекті містяться положення, спрямовані на посилення незалежності Конституційного Суду України, у вигляді гарантій щодо його фінансування та належних умов для його діяльності.

Так, передбачається, що у Державному бюджеті України окремо визначатимуться видатки на діяльність Конституційного Суду України з урахуванням пропозицій його Голови, а розмір винагороди судді Конституційного Суду України повинен встановлюватися законом про Конституційний Суд України. Таким чином, при визначенні видатків на діяльність Конституційного Суду України пропозиції його Голови беруться до уваги та повинні бути розглянуті, однак остаточне рішення залишається за відповідним суб'єктом бюджетного процесу.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика