НовиниУкраїна

Пропозиції Робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів – які зміни можуть внести до Конституції

03.11.2015 / 10:41
7870
+A
-a

Пропозиції Робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів – які зміни можуть внести до Конституції

Робота над зміною Конституції в частині правосуддя триває: вже отримано висновок Венеціанської комісії, опрацьовано його, відповідні рекомендації внесено до проекту змін і схвалено Конституційною Комісією. На черзі – розгляд пропозицій Президентом.

Наведемо, зокрема, основні зміни в частині правосуддя, що містяться в затверджених рекомендаціях:

1. З тексту Конституції виключено окремий розділ про прокуратуру і віднесено положення щодо діяльності цього органу до іншого - «Органи правосуддя». Функції прокуратури зводяться до підтримання публічного обвинувачення в суді, організації та керівництва досудовим розслідуванням, вирішення інших питань у кримінальному провадженні, нагляду за негласною діяльністю органів правопорядку, представництва інтересів держави у суді у виключних випадках та у визначеному законом порядку. Генеральний прокурор обирається на шість років і не може бути повторно призначений на цю посаду. Як і раніше, призначає та звільняє Генерального прокурора Президент за згодою Верховної Ради, однак Верховну Раду позбавлено повноваження висловлювати недовіру Генеральному прокурору, що має наслідком звільнення його з посади.

2. Поетапне введення монополії адвокатів на представництво в суді, за винятком представництва в трудових спорах, спорах про захист соціальних прав або незначних спорах, представництво малолітніх і неповнолітніх, а також осіб, визнаних недієздатними, або дієздатність яких обмежена. Відповідно до Перехідних положень виключно адвокати здійснюють представництво: з 1 січня 2017 року - у Верховному та касаційних судах, з 1 січня 2018 року - в апеляційних судах, з 1 січня 2019 року - в судах першої інстанції, а також представництво в судах органів державної влади та місцевого самоврядування.

3. Запровадження інституту конституційної скарги - кожен може звернутися до Конституційного Суду на підставах, визначених Конституцією, у визначеному законом порядку.

4. Можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду на умовах, передбачених Римським статутом.

5. Закріплення в Конституції положення, про визначення судоустрою України законом. Суд створюється і ліквідується законом, проект якого вноситься до Верховної Ради Президентом після консультацій з Вищою радою правосуддя. Верховний Суд залишається найвищим органом у системі судоустрою, вищі спецсуди можуть діяти відповідно до закону. Встановлюється, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.

6. Створення Вищої ради правосуддя, відповідальної за призначення, незалежність і звільнення суддів. Складається з 21 члена, з яких 10 обирає З'їзд суддів, про двоє - Президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, конференція прокурорів, з'їзд юридичних вузів і вчених. Голова ВСУ входить до складу за посадою. До утворення Вищої ради правосуддя її повноваження виконує Вища рада юстиції. Обрання Вищої ради правосуддя має відбутися не пізніше 30 квітня 2019 року.

7. Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

8. Можливість встановити законом обов'язковий досудовий порядок врегулювання спору.

9. Обмеження суддівського імунітету: суддя може бути затриманий без згоди Вищої ради правосуддя під час або відразу після скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину. У всіх інших випадках на затримання й утримання під вартою необхідна згода Вищої ради правосуддя. Суддю не може бути притягнено до відповідальності за винесене судове рішення за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

10. Виключення «порушення присяги» з підстав для звільнення судді, встановлено нові підстави для звільнення, зокрема, у разі незгоди з переведенням до іншого суду, в разі ліквідації або реорганізації, а також якщо суддя не пояснить походження свого майна.

11. Посилення вимог для призначення суддею: кандидат повинен бути не молодше 35 років і мати стаж роботи у сфері права не менше 5 років. Закон може передбачати додаткові вимоги, у тому числі для суддів спеціалізованих судів.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика