НовиниУкраїна

Раді знову пропонують змінити вимоги до кандидатів у Генпрокурори

21.04.2016 / 09:17
5159
+A
-a

Раді знову пропонують змінити вимоги до кандидатів у Генпрокурори

Один із таких законопроектів - № 4469 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Генеральної прокуратури України та Державного бюро розслідувань" - містить норми, аналогічні проекту № 4379, який напередодні було відкликано. Цей проект внесено головою Комітету з питань правової політики та правосуддя Романом Князевичем та депутатом від БПП Сергієм Алєксєєвим.

Як і відхиленим законопроектом, ним передбачено, що на посаду Генерального прокурора України може бути призначений громадянин України, який має вищу освіту та стаж роботи в галузі права або досвід роботи у законодавчому та правоохоронному органі не менше п'яти років.

При цьому прокурором регіональної прокуратури може бути призначений громадянин України, який має стаж роботи в галузі права не менше трьох років, а прокурором Генеральної прокуратури України може бути призначений громадянин України, який має стаж роботи в галузі права не менше п'яти років. Однак ці вимоги не поширюються на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

У пояснювальній записці зазначається, що положення проекту дозволять повноцінно провести реформу органів прокуратури, оскільки розширюють можливості доступу на посади на конкурсній основі нових, не пов’язаних із «старою» системою, прокурорів, які мають відповідну професійну кваліфікацію, відповідають вимогам антикорупційного законодавства України.

При цьому Головне науково-експертне управління вважає такі пропозиції неприйнятними і зазначає, що наявність юридичної освіти та стажу роботи в галузі права є обов’язковою умовою для обіймання посади Генерального прокурора України, оскільки Генеральний прокурор України наділений цілою низкою процесуальних прав (у кримінальному, цивільному, господарському, адміністративному судочинстві та під час розгляду справ про адміністративні правопорушення) для належної реалізації яких він обов’язково повинен мати повну юридичну освіту, знання і практичний досвід у галузі права.

В Управлінні переконані, що очолювати Генеральну прокуратуру України повинна одна з найдосвідченіших осіб у галузі права. Набути відповідний практичний досвід можна лише шляхом тривалої роботи в цій сфері. У зв’язку з цим саме 10-річний стаж роботи у галузі права вважають тим необхідним мінімумом, який може свідчити про те, що кандидат на посаду Генерального прокурора України має достатній досвід, щоб очолити Генеральну прокуратуру України.

Крім того, словосполучення "досвід роботи у законодавчому та правоохоронному органі" не роз’яснено у тексті закону, а тому є оціночним та може бути неоднаково застосоване на практиці.

До того ж у висновку управління зазначається, що не можуть висуватися однакові вимоги щодо стажу роботи в галузі права до кандидатів на посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Генеральної прокуратури України з одного боку та Генерального прокурора України – з іншого.

Зважаючи на висловлені застереження, Головне управління пропонує повернути законопроект на доопрацювання. Із зауваженнями експертного управління також погодився і профільний комітет. Тому проект вчора ввечері було відкликано і подано на заміну новий – доопрацьований. Однак вимоги до кандидатів на посаду Генпрокурора залишилися незмінними. При цьому профільний комітет відзначив у своєму висновку, що Президент визначив цей законопроект як невідкладний, тому пропонується прийняти його у першому читанні і після цього відправити на доопрацювання.

Також у парламенті зареєстровано ще один законопроект № 4448 "Про внесення зміни до статті 40 Закону України "Про прокуратуру" щодо вимог на посаду Генерального прокурора України", яким пропонується встановити, що на посаду Генерального прокурора України може бути призначений громадянин України, який має вищу освіту та стаж роботи в галузі права не менше п`яти  років. Однак вчора на засіданні профільного комітету до нього було внесено пропозицію зменшити вимогу до стажу роботи до трьох років. При цьому комітет рекомендував у такій редакції прийняти закон за основу та в цілому.

Зауважимо, що жоден із цих законопроектів не включено до порядку денного сьогоднішнього пленарного засідання.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика