НовиниУкраїна

Раді пропонують черговий механізм вирішення проблем з валютною іпотекою

29.04.2016 / 09:06
9859
+A
-a

Раді пропонують черговий механізм вирішення проблем з валютною іпотекою

У Верховній Раді знову зареєстровано законопроект щодо реструктуризації зобов'язань громадян України за кредитами в іноземній валюті (№ 4004-2). Він є альтернативним до проекту Закону № 4004-1 «Про реструктуризацію зобов'язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)».

Основною метою законопроекту є визначення цивілізованих шляхів вирішення проблеми реструктуризації кредитів в іноземній валюті громадян України із забезпеченням збалансованих та зважених рішень, які не допустять колапсу банківської системи України.

За законопроектом реструктуризації підлягають валютні кредити, якщо вони відповідають одній з таких ознак:

- кредит в іноземній валюті було надано позичальнику з метою придбання нерухомого майна або під його заставу, а загальна сума заборгованості за таким договором (основна сума кредиту та нараховані, але не сплачені проценти за рік, який передує даті такої реструктуризації) станом на 1 січня 2015 року не перевищує 2,5 мільйона гривень згідно з офіційним курсом Національного банку України;

- кредит в іноземній валюті було надано позичальнику з метою придбання єдиного житла чи майнових прав на єдине житло, що передане в забезпечення виконання зобов’язань позичальника за договором про надання іпотечного кредиту в іноземній валюті, або придбання земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва житлового будинку, який є або стане у майбутньому єдиним житлом позичальника;

- загальна сума заборгованості за договором про надання споживчого кредиту в іноземній валюті, який забезпечений заставою та не перевищує 500 тис. гривень згідно з офіційним курсом Національного банку України станом на 01.01.2016 року.

При цьому реструктуризація за зобов’язаннями, визначеними статтею 2 цього Закону, проводиться у разі, якщо така заборгованість за кредитним договором включена до Єдиного реєстру заборгованості за кредитними договорами в іноземній валюті.

Законопроектом передбачається зміна валюти зобов’язань в іноземній валюті за курсом, встановленим Національним банком України станом на 01.01.2016 з умовою прощення боргу не менш як 2/3 частини реструктуризованої заборгованості. При цьому на різницю між сумою заборгованості за договором про надання споживчого кредиту в іноземній валюті, та сумою прощення за кредитом, банк (інша установа) встановлює норму фіксованої процентної ставки у розмірі 0,01 процента річних.

Разом з цим кредитодавець зобов’язаний змінити форму погашення кредиту, включаючи збільшення строку кредитування з урахуванням вимог Закону України «Про захист прав споживачів», зокрема: частина щомісячних платежів з обслуговування кредитів повинна не перевищувати 35 відсотків сукупного місячного доходу сім'ї.

Законопроект передбачає прощення позичальникам штрафних санкцій, які виникли через неналежне виконання ними своїх зобов’язань.

Законопроектом визначено особливості звернення стягнення на предмет застави та відступлення права вимоги за кредитним договором в іноземній валюті. Разом з цим визначено такі принципи, як «Ключі на стіл» та «Право першої руки».

Одночасно законопроектом передбачено порядок формування та ведення Єдиного реєстру заборгованості за кредитними договорами в іноземній валюті фізичних осіб – громадян України станом на 01.01.2016 року.

Варто зазначити, що 12 квітня Верховна Рада України не підтримала законопроект № 4004 про реструктуризацію валютних кредитів громадян, отриманих на купівлю житла, в редакції Кабінету Міністрів України, так само як і альтернативний законопроект № 4004-1, який не підтримується урядом і Національним банком України. При цьому пізніше урядовий законопроект про реструктуризацію було відкликано, а альтернативний направили на доопрацювання Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності.

При цьому автори законопроекту № 4004-2 запевняють, що його було доопрацьовано з урахуванням зауважень та пропозицій, висловлених під час направлення Верховною Радою України зазначеного законопроекту до Комітету для підготовки єдиного законопроекту на повторне перше читання.

Нагадаємо, що проблема валютних позичальників залишається невирішеною вже понад 2 роки.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика