НовиниУкраїна

Реструктуризація валютних кредитів за новими правилами: урядова ініціатива вже у парламенті

05.02.2016 / 09:13
6927
+A
-a

Реструктуризація валютних кредитів за новими правилами: урядова ініціатива вже у парламенті

Кабінет Міністрів України нарешті зареєстрував у парламенті законодавчу ініціативу щодо реструктуризації зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, підготовку якої було анонсовано ще у жовтні минулого року.

Поданий законопроект є спільним напрацюванням Міністерства фінансів, Національного банку та Незалежної асоціації банків України. До того ж Міжнародний валютний фонд також схвалив цей документ, погодившись з пропозицією банківського сектору про списання боргів за валютними кредитами на придбання житла, хоча раніше був категорично проти цього.

Як зазначено у пояснювальній записці, метою проекту Закону № 4004 "Про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)" є зменшення фінансового навантаження на фізичних осіб - позичальників, які мають кредити в іноземній валюті, що були отримані на придбання єдиного житла.

Проект передбачає зовсім інший підхід, на відміну від нещодавно відхиленого і ветованого Президентом закону, до вирішення проблеми  валютного кредиту - диференційований, з урахуванням категорії позичальника та майна, придбаного за рахунок валютного кредиту. Виходячи з цього, визначається та частина боргу, яка підлягатиме списанню.

Законопроектом визначено, що реструктуризації підлягатимуть кредити:

1) що отримувались позичальниками для придбання єдиного житла за умови відсутності іншої житлової нерухомості у власності;

2) залишок заборгованості за якими не перевищує 2,5 млн грн станом на 1 січня 2015 року (близько 150 тис. дол. США);

3) станом на 1 січня 2014 року за якими відсутня неповернена прострочена заборгованість за договором про надання іпотечного кредиту в іноземній валюті або вона погашена до моменту реструктуризації.

При цьому кредитні зобов'язання будуть переведені з іноземної валюти в гривню за курсом НБУ на дату реструктуризації.

Для різних груп позичальників передбачено такі умови прощення частини боргу:

- позичальникам, які мають єдине житло, банк зобов’язаний здійснити прощення (анулювання) не менш як 25% реструктуризованої заборгованості;

- позичальникам, які мають єдине соціальне житло (квартири – 60 кв. м, будинки 120 кв. м) - не менше 50%;

- інвалідам 1 групи, учасникам АТО, ветеранам, багатодітним та сім’ям з дитиною - інвалідом 1 групи, які мають єдине житло, - не менше 50%;

- інвалідам 1 групи, учасникам АТО, ветеранам, багатодітним; сім’ям з дитиною - інвалідом 1 групи, які мають єдине соціальне житло, - не менше 70%;

- учасникам АТО, які під час АТО отримали інвалідність 1 групи, які мають єдине житло, - не менше 80%, які мають єдине соціальне житло, - 100%;

- спадкоємцям учасників АТО, які загинули в АТО, - 100%.

Протягом 3-х років процентна ставка за реструктуризованим кредитом буде фіксованою - на рівні тієї, за якою був наданий кредит в іноземній валюті. Після спливу трирічного терміну діятиме ринковий механізм визначення відсоткової ставки, за якою обслуговуватиметься кредит - на рівні  українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у гривні (для депозитів на 12 місяців)  + 3 %.

Також позичальникам простять штрафні санкції, які виникли через неналежне виконання ними своїх зобов’язань з 01.01.2014 року.

Окрім умов реструктуризації, законопроект визначає й особливості звернення стягнення на предмет іпотеки та відступлення права вимоги за договором про надання іпотечного кредиту в іноземній валюті на придбання житла.

Крім того, законопроект вирішує питання припинення дії мораторію  на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням за кредитами фізичних осіб, встановленого Законом № 1304-VII "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті". Законопроект передбачає припинення дії зазначеного мораторію через 6 місяців, що забезпечить достатній час позичальникам для подання заяв банкам про реструктуризацію своїх зобов’язань та банкам – для здійснення відповідних операцій.

Варто зазначити, що вчора Верховна Рада переголосувала порядок денний четвертої сесії восьмого скликання, в якому, зокрема, є відповідний законопроект. Тому валютним позичальникам залишається сподіватися на його прийняття вже найближчим часом.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика