НовиниУкраїна

Робочі групи щодо скасування Господарського кодексу можуть запрацювати вже у лютому

23.01.2016 / 09:06
4218
+A
-a

Робочі групи щодо скасування Господарського кодексу можуть запрацювати вже у лютому

Під час обговорення питань стосовно скасування Господарського кодексу представники Мін’юсту заявили, що у лютому 2016 року відповідні робочі групи з питань скасування Господарського кодексу при Міністерстві юстиції розпочнуть роботу.

Раніше Міністерство юстиції України пропонувало такий план дій:

- створення спеціальної експертної групи з представників професійного та наукового співтовариства, бізнесу, неурядових організацій та Міністерства юстиції;

- аналіз Господарського кодексу і виділення норм, існування яких не має юридичного та економічного сенсу;

- розгляд решти норм і аналіз можливості та доцільності їх перенесення в інші нормативно-правові акти з видаленням дублюючих положень;

-  підготовка законопроекту, який скасовував би ГК і одночасно переносив норми, що пройшли подвійну перевірку, у відповідні нормативно-правові акти;

- обговорення законопроекту спеціальною експертною групою і подальша робота для його прийняттям.

Як зазначив заступник Міністра юстиції з питань євроінтеграції Сергій Пєтухов, робочі групи щодо скасування або змін до Господарського кодексу перебувають на стадії формування. Наступного місяця вони почнуть роботу, яка є досить об'ємною і не відбуватиметься швидко. Через кілька місяців буде презентовано концепцію, яку до кінця року може розглянути парламент.

За словами Міністра юстиції Павла Петренка, чинний Господарський кодекс є застарілим. Він містить норми, які дають можливість суб'єктам господарювання по-різному застосовувати їх і використовувати це під час судових спорів. Крім того, дублювання у Господарському кодексі норм інших законодавчих актів призвело до того, що наразі важко визначити який суд - господарський, адміністративний чи місцевий - має розглядати позов.

"У 2003 році були прийняті два дуже серйозні акти: це - Цивільний кодекс і Господарський кодекс. Якщо Цивільний кодекс - це було напрацювання нового нерадянського громадянського закону, який був орієнтований на європейське майбутнє, то Господарський кодекс - це був компроміс. Фактично цим ГК багато речей було законсервовано ще з радянських часів, з радянського законодавства", - зазначив Петренко.

Під час обговорення Пєтухов заявив, що основні регулятори, яких безпосередньо стосуються норми Господарського кодексу, одноголосно заявили: кодекс містить застарілі норми, які дублюють галузеве законодавство, вони не модернізувалися останні 10 років, тому сьогодні не відображають реального стану речей, заважають веденню бізнесу.

За його словами, зокрема, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відзначає, що у Господарському кодексі дублюються норми спеціальних законів, які стосуються питань діяльності на фондовому ринку. Міністерство екології та природних ресурсів стверджує, що глава 15 ГК дублює чинні норми в галузевих актах, зокрема, у Земельному кодексі та інших кодифікованих актах. Антимонопольний комітет України зазначає, що глави 3 і 28 ГК відображають положення не чинного нині закону, при цьому антимонопольне законодавство порівняно з цим кодексом зробило значний крок вперед. У Національному банку вважають, що норми ГК не узгоджуються з нормами спеціальних законів "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність". При цьому існують протиріччя у тлумаченні термінів, що створює проблеми при застосуванні норм права.

Разом з тим регулятори висловилися за збереження чи перенесення до інших нормативних актів низки чинних позитивних норм, що містяться в Господарському кодексі.

"Сформована в Мін'юсті робоча група буде працювати саме над цими змінами", - сказав Пєтухов.

За словами голови Третейського суду при ICC Ukraine Тараса Шепеля, бізнес вітатиме будь-яке спрощення законодавства, регулювання, усунення дублювання та створення інших умов, які сприятимуть інвестиційній привабливості України. За словами Шепеля, у світі використовуються терміни "комерція", "торгівля", які в Україні не мають розповсюдження. Тому трансформація законодавства у цій сфері повинна привести у відповідність господарські відносини, бізнес-контакти з їх нормативними визначеннями.

Варто зазначити, що ініціювання скасування Господарського кодексу значною мірою пов’язано з поліпшення інвестиційного клімату, зокрема для залучення інвестицій з Європи, адже у європейському законодавстві діють торгові кодекси, однак одночасно цей процес має враховувати і ті особливості, які вже склалися у діяльності українських суб’єктів господарювання та певну спеціалізацію у вирішенні спорів між такими суб’єктами, що є не менш важливим для бізнесу.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика