НовиниУкраїна

До КСУ надійшло подання щодо неконституційності Закону "Про військово-цивільні адміністрації"

07.12.2015 / 10:31
2985
+A
-a

До КСУ надійшло подання щодо неконституційності Закону "Про військово-цивільні адміністрації"

4 грудня 2015 року до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання 47 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України "Про військово-цивільні адміністрації".

Зокрема, депутати звертаються до Конституційного Суду України з клопотанням про визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положень частини першої статті 1, частин першої, другої, третьої, шостої, сьомої, чотирнадцятої статті 3, пунктів 1 - 3 частини першої статті 5, частини першої статті 6 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" від 3 лютого 2015 року № 141-VIII, зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо упорядкування діяльності військово-цивільних адміністрацій" від 17 липня 2015 року № 650-VІІІ.

Відповідно до тексту конституційного подання оскаржуються такі положення:

Утворення військово-цивільних адміністрацій з одночасним припиненням повноважень відповідних сільських, селищних, міських, районних, обласних рад та/або виконавчих органів відповідних рад є неконституційним з огляду на невідповідність таких положень частині першій статті 6, статті 7, частині другій статті 5, частині першій статті 140, частині першій статті 141 Конституції України, а також позбавляє громадян - членів територіальної громади права брати участь в управлінні державними справами та доступу до служби в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 38 Конституції України. Система органів виконавчої влади є конституційно визначеною та не передбачає будь-яких інших державних органів, в тому числі військово-цивільних адміністрацій, як не допускає припинення повноважень державних адміністрацій з передачею їх функцій іншим державним органам, які не є складовою системи органів виконавчої влади.

При цьому в період введення особливого режиму у зв’язку з антитерористичною операцією чи воєнним станом здійснення повноважень місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування не припиняється, а запроваджуються лише обмеження контрольного характеру стосовно конституційності діяльності цих органів і прийняття превентивних заходів з боку органів державної влади, необхідних для відвернення загрози тероризму, агресії, небезпеки державній незалежності України. Тому передбачені повноваження територіальних громад та органів місцевого самоврядування (статті 140 - 143 Основного Закону України) навіть в умовах воєнного чи надзвичайного стану не можуть бути припинені чи обмежені за відсутності підстав, передбачених Конституцією України.

Крім того, надання на законодавчому рівні права Президенту України приймати рішення про припинення повноважень відповідних сільських, селищних, міських, районних, обласних рад та/або виконавчих органів відповідних рад, місцевих державних адміністрацій, їх посадових та службових осіб, тим самим обмежувати права і свободи громадян на місцеве самоврядування, яке визнається і гарантується статтею 7 Конституції України, не узгоджується з частиною другою статті 102 Конституції України, за правовим визначенням якої Президент є гарантом додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.

Положення Закону "Про військово-цивільні адміністрації" щодо встановлення адміністрацією обмежень перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без визначених документів, тимчасового обмеження або заборони руху транспортних засобів і пішоходів на вулицях, дорогах та ділянках місцевості: організовувати перевірку документів, що посвідчують особу, у фізичних осіб, а в разі потреби - огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за відсутності виключних для цього обставин Конституцією України є такими, що не відповідають статті 30, частині першій статті 33, статті 64 Конституції України та не узгоджуються з нормами міжнародного права, які в силу статті 9 Основного Закону України є частиною національного законодавства України.

Фінансування діяльності військово-цивільних адміністрацій за рахунок фінансів територіальних громад, як і використання майна, що є в комунальній власності територіальних громад, що випливає з положень частини сьомої статті З Закону "Про військово-цивільні адміністрації", звужує зміст і обсяг існуючих прав громадян як членів відповідної територіальної громади і не відповідає частині третій статті 22, частині першій статті 142 та частині першій статті 143 Конституції України.

З огляду на низку доводів щодо неконституційності положень Закону "Про військово-цивільні адміністрації" депутати просять Конституційний Суд визнати цей Закон неконституційним в цілому.

Згідно з Регламентом Конституційного Суду України наразі конституційне подання передано на вивчення до Секретаріату Суду.

З повним текстом конституційного подання можна ознайомитись за посиланням.

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика