НовиниУкраїна

Суд просить ВР, ГПУ та НАБУ терміново вирішити проблеми із розслідуванням антикорупційних злочинів

23.12.2015 / 12:06
7696
+A
-a

Суд просить ВР, ГПУ та НАБУ терміново вирішити проблеми із розслідуванням антикорупційних злочинів

Печерський районний суд міста Києва звертається до Верховної Ради України, Генеральної прокуратури України та Національного антикорупційного бюро України з пропозицією терміново врегулювати питання застосування повноважень органів досудового розслідування у зв’язку з початком діяльності Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Про це повідомляє прес-служба суду.

Нагадуємо, що відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Кримінального процесуального кодексу України з 21 листопада 2015 року ведено в дію ч. 5 ст. 216 КПК України. У зв’язку з цим повноваження здійснення досудового розслідування злочинів, передбачених ч. 5 ст. 216 КПК, перейшли від органів прокуратури до детективів Національного антикорупційного бюро України.

Крім того, згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України "Про прокуратуру" здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України здійснює Спеціалізована антикорупційна прокуратура. 

З метою ефективного виконання функцій слідчих суддів Печерський районний суд міста Києва звертається з пропозицією невідкладного врегулювання питань звернення до суду тільки тих органів досудового розслідування, які уповноважені на це Кримінальним процесуальним кодексом України.

Нагадаємо, що 14 грудня у парламенті було зареєстровано проект Закону, що передбачає порядок передачі кримінальних проваджень, які розслідуються слідчими органів прокуратури, до Національного антикорупційного бюро України (№ 3651) авторства Чумака і Лещенка, однак 21 грудня його автори подали новий, доопрацьований текст законопроекту на заміну раніше поданого. 

У ньому, зокрема, визначено, що що матеріали кримінальних проваджень, досудове розслідування яких здійснюється органами прокуратури, але підслідних Національному антикорупційному бюро України, залишаються у провадженні слідчих органів прокуратури до завершення їх розслідування, але на строк не більше ніж п’ять років з дня набрання чинності КПК, за винятком випадків, визначених абзацом п’ятим цього пункту.

Матеріали кримінальних проваджень, досудове розслідування яких здійснюється органами прокуратури, але підслідних Національному антикорупційному бюро України, на підставі постанови прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, передаються до Національного антикорупційного бюро України слідчими органів прокуратури у випадках, коли заступником Генерального прокурора України – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, або його першим заступником чи заступником прийнято рішення про необхідність передачі відповідних проваджень. В кожному окремому випадку це питання вирішується з урахуванням положень статті 217 цього Кодексу. Для вирішення питання про необхідність передачі відповідних проваджень прокурори, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, надають заступнику Генерального прокурора України – керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури перелік кримінальних проваджень.

Процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, за якими заступником Генерального прокурора України – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, або його першим заступником чи заступником прийнято рішення про подальше їх розслідування слідчими органів прокуратури, здійснюється раніше призначеними у кримінальних провадженнях прокурорами.

Варто зазначити, що в Раді є ще один, альтернативний вищезазначеному проект № 3651-1, зареєстрований 18 грудня і розроблений Головою Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрієм Кожем'якіним. Цим проектом визначається, що розпочаті слідчими органів прокуратури кримінальні провадження продовжують здійснюватись слідчими органів прокуратури, які користуються повноваженнями слідчих, визначеними цим Кодексом, до закінчення досудового розслідування.

Головне наукове-експертне управління вже підготувало свої висновки щодо обох проектів. Зокрема, законопроект Кожем'якіна запропоновано прийняти за основу, а щодо проекту Чумака і Лещенка є зауваження. Так, науково-експерте управління має застереження щодо вирішення доцільності передачі кримінальних проваджень до НАБУ антикорупційним прокурором індивідуально в кожному випадку. Розпочаті слідчими органів прокуратури кримінальні провадження продовжують здійснюватись слідчими органів прокуратури, які користуються повноваженнями слідчих, визначеними КПК, до закінчення досудового розслідування.

У той же час при одночасному розгляді законопроектів № 3651 та №3651-1 Головне наукове-експертне управління перевагу пропонує віддати законопроекту №3651-1. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика