Всеукраїнська громадська організація «Асоціація адміністративних суддів» підготувала відкрите звернення Прем’єр-міністру України, Голові Верховної Ради України та голові Ради суддів України щодо неприпустимості публічних заяв і виступів, які порушують незалежність суду і суддів, а в деяких випадках є проявами відвертого політичного тиску.
Зокрема, у цьому зверненні наголошується на безпідставності звинувачень, висловлених Міністром юстиції, на адресу суддів адміністративної юстиції в навмисному «блокуванні призначень на посади керівників державних підприємств» та вказано на необхідності проведення оцінки судових рішень. В озвучених Міністром юстиції України адміністративних справах судами постановлювались ухвали про забезпечення позову, що не є тотожним прийняттю кінцевого рішення. Ухвали про забезпечення позову є процедурними рішеннями та приймаються під час розгляду адміністративних справ.
При цьому в Асоціації наголосили, що жодних законних повноважень публічно надавати оцінку законності та обґрунтованості судових рішень Міністерство юстиції України не має, натомість, відповідно до положень Конституції України, зобов’язане виконувати судові рішення. Свою незгоду з рішенням суду будь-яка особа, в тому числі й посадова особа органу державної влади, має право висловити у встановлений законом спосіб, оскарживши його до суду апеляційного або касаційної інстанції.
Також обурення суддів викликали заяви Павла Петренка про «неймовірні статки» українських суддів та заклики звільнити всіх суддів, подання щодо призначення безстроково яких знаходяться на розгляді в Верховній Раді України, шляхом неголосування за їх призначення. Суддівська спільнота акцентує увагу, що в межах вимог Закону України «Про очищення влади» українськими суддями було пройдено перевірку відповідності задекларованого ними майна отриманим доходам та законності джерел їх отримання. Також під час кваліфікаційного оцінювання більшість суддів підтвердили рівень професійних знань як національного права, так і практики Європейського суду з прав людини і Верховного Суду України.
Понад 70% від суддів, які проходили кваліфікаційне оцінювання, отримали позитивні висновки.
Крім того, а Асоціації адміністративних суддів вважають, що під час виступу в Київському національному університеті ім. Шевченка Міністр юстиції України, закликавши не призначати на посади в Міністерстві юстиції України колишніх працівників судів, прокуратури та правоохоронних органів, знову продемонстрував ігнорування не лише основ Конституції, але й Конвенції про захист прав і основоположних свобод. Фактично своїм виступом Міністр запропонував запровадити в Україні трудову дискримінацію.
Тому суддівська спільнота просить звернути увагу Прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради України на необхідності неухильного дотримання положень Конституції України та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» міністрами та іншими очільниками центральних органів виконавчої влади, неприпустимості публічних заяв і виступів,які порушують незалежність суду і суддів, а в деяких випадках є проявами відвертого політичного тиску.
Нагадаємо, що з критикою висловлювань Міністра юстиції також виступила Асоціація розвитку суддівського самоврядування.