НовиниУкраїна

Суддям запропонували добровільно розкривати приватні інтереси

25.02.2016 / 09:16
2802
+A
-a

Суддям запропонували добровільно розкривати приватні інтереси

Судді судів загальної юрисдикції та інші представники судової системи мають право подати добровільну декларацію про приватні інтереси, наявність яких може вплинути на об’єктивність та неупередженість під час прийняття рішень.

Таке положення містить Порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів, затверджений рішенням Ради суддів України від 4 лютого 2016 року № 2.

Зазначений Порядок розроблений з урахуванням норм Конституції України, Закону України "Про судоустрій та статус суддів в Україні", Закону України "Про запобігання корупції" та стандартів етичної поведінки суддів, закріплених у Кодексі суддівської етики та міжнародних актах (Бангалорські принципи поведінки суддів, висновки Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи, рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи, висновки Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії), та ін), з метою:

- відновлення та зміцнення довіри суспільства до судової системи;

- підвищення рівня дотримання етичних стандартів в поведінці суддів;

- запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в діяльності суддів судів загальної юрисдикції, голови та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України та його заступників (далі ― інших представників судової системи);

- узгодження приватних та публічних інтересів зазначених осіб;

- забезпечення їх неупередженості та об’єктивності, надання переваги дотриманню публічних інтересів при прийнятті рішень;

- унеможливлення появи та розвитку корупції у судовій системі;

- визначення організаційних та правових засад реалізації повноважень Ради суддів України щодо здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів  та прийняття рішень про врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів та інших представників судової системи.

Порядок передбачає запровадження системи добровільного розкриття та реєстрації приватних інтересів суб’єкту конфлікту інтересів (суддів судів загальної юрисдикції та інших представників судової системи). Відповідний суб'єкт має право подати добровільну декларацію про приватні інтереси.

Для реєстрації таких декларацій та інформації про приватні інтереси, Рада суддів України та інші уповноважені нею суб’єкти можуть вести Реєстр приватних інтересів суб’єктів конфлікту інтересів. Порядок доступу до занесеної в реєстр інформації затверджується Радою суддів з урахуванням встановлених законом вимог конфіденційності та необхідності забезпечення вільного доступу до інформації, що становить суспільний інтерес.

Суб’єктам конфлікту інтересів рекомендується подати добровільну декларацію про приватні інтереси протягом місяця з дня набрання чинності цього Порядку, а особам, призначеним на посаду протягом або після спливу цього строку, - протягом місяця від дня призначення на посаду.

Добровільна декларація про приватні інтереси зберігається у відділі кадрів відповідного суду, який спрямовує інформацію про наявність таких декларацій до реєстру, що веде РСУ.

У разі встановлення фактів щодо наявності конфлікту інтересів в діяльності суб’єкту конфлікту інтересів перевіряється наявність підстав для початку дисциплінарного, кримінального, цивільно-правового провадження, та/або провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо такої особи, а також (крім випадків, коли конфлікт інтересів врегульовується в порядку, визначеному процесуальним законом) своєчасність обов’язкового повідомлення, визначають, за можливості, заходи попередження або врегулювання конфлікту інтересів.

Зауважимо, будь-яка фізична та юридична особа має право на звернення з повідомленням щодо поведінки суб’єкта конфлікту інтересів, яка містить порушення законодавства про конфлікт інтересів.

З метою самостійного врегулювання конфлікту інтересів суддя застосовує один або декілька з наведених способів врегулювання конфлікту інтересів:

1) самовідвід в порядку, передбаченому процесуальним законодавством;

2) розкриття інформації про конфлікт інтересів, якщо після такого розкриття сторонами процесу або іншими зацікавленими особами йому не було заявлено відвід;

3) усунення від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення, не пов’язаних зі здійсненням правосуддя, чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;

4) усунення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів Раді;

5) подання заяви щодо перегляду обсягу службових повноважень особи, не пов’язаних зі здійсненням правосуддя, з метою виключення факторів, які спричинять конфлікт інтересів;

6) подання заяви про переведення особи на іншу посаду або в інший суд;

7) подання заяви про звільнення особи;

8) подання добровільної декларації про приватні інтереси.

Контроль за дотриманням законодавства здійснює Рада суддів, також вона приймає рішення про врегулювання конфлікту інтересів у діяльності зазначених осіб (якщо конфлікт не було врегульовано самостійно або в порядку, передбаченому процесуальним законодавством).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика