НовиниУкраїна

У КСУ оскаржують призначення керівників апаратів судів Комісією з питань вищого корпусу державної служби

06.06.2016 / 11:48
12775
+A
-a

У КСУ оскаржують призначення керівників апаратів судів Комісією з питань вищого корпусу державної служби

До Конституційного Суду України надійшло конституційне подання Верховного Суду України щодо відповідності (конституційності) пункту 6 частини другої статті 14, пунктів 2,3, 4, 5 частини першої статті 15 в аспекті державних службовців вищого корпусу державної служби (категорія «А») у системі судової влади; абзацу п’ятого пункту 18 частини третьої Прикінцевих і перехідних положень; пункту 18 частини третьої статті 3 у взаємозв’язку із частиною першою статті 92 в аспекті словосполучення «помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» Конституції України.

Як зазначається у поданні, пункту 6 частини другої статті 14, пунктів 2, 3, 4, 5 частини першої статті 15 Закону № 889-VIII в аспекті поширення цих положень на державних службовців вищого корпусу державної служби (категорія «А») у системі судової влади не відповідає положенням статті 6, частин першої та другої статті 126, частини другої статті 130 Конституції України.

З цього приводу Верховний Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 130 Конституції України для вирішення питань внутрішньої діяльності судів діє суддівське самоврядування. Водночас Законом № 889-УІІІ передбачено утворення за рішенням Кабінету Міністрів України Комісії з питань вищого корпусу державної служби). 

До повноважень Комісії належить, зокрема, проведення конкурсу назайняття вакантних посад державної служби категорії «А» та внесення суб’єкту призначення пропозицій щодо переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на вакантну посаду; розгляд пропозицій та надання згоди на дострокове звільнення з посади за ініціативою суб’єкта призначення державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», та повідомлення про своє рішення суб’єкта призначення й центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби; внесення пропозицій суб’єкту призначення щодо переведення державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», на рівнозначну або нижчу посаду до іншого державного органу у випадках, передбачених статтею 34 цього Закону; здійснення дисциплінарних проваджень щодо державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», та внесення суб’єкту призначення пропозицій за наслідками дисциплінарного провадження.

До категорії «А» (вищий корпус державної служби) належать посади, зокрема, керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів та їх заступників, керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України (до яких, зокрема, відноситься посада Голови Державної судової адміністрації України).

Отже, законодавчий орган - Верховна Рада України - надав вищому органу в системі органів виконавчої влади - Кабінету Міністрів України - право самостійно власними підзаконними нормативно-правовими актами створювати комісію, яка наділяється повноваженнями керувати кадровою політикою вищого корпусу державної служби окремої самостійної гілки, влади - судової. 

При цьому з прийняттям Закону № 889-VIII суб’єкт призначення державних службовців категорії «А» у судовій системі залишився незмінним: щодо Голови Державної судової адміністрації - Рада суддів України, щодо керівників апаратів, заступників керівників апаратів Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів - Голова Державної судової адміністрації (частина друга статті 150, частина четверта статті 152 Закону № 2453-УІ).

Указані суб’єкти призначення службовців вищого корпусу державної служби категорії «А» у судовій системі на сьогодні є органами, яких по суті наділено функцією лише юридичного фіксування призначення зазначених посадовців. Функцією добору кандидатів (проведения конкурсу), а отже, фактично й функцією їх призначення наділено Комісію.

Тому підготовка та внесення Комісією, що утворена Кабінетом Міністрів України як вищим органом у системі органів виконавчої влади, пропозицій щодо заміщення вакантних посад вищого корпусу державної служби в органах судової влади порушує основоположні принципи незалежності функціонування судової влади, скасовує існуючий порядок добору кадрів у судовій системі для призначення на вищі керівні посади державної служби, створює передумови для внесення дисбалансу в існуючу систему стрим} Всіьь і противаг у відносинах виконавчої й судової влади.

Отже, наведені вище норми Закону суперечать статті 6 Конституції України в частині здійснення органами законодавчої, виконавчої та судової влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, що призведе до втрати Україною статусу правової держави (стаття 1 Конституції України) та фактичної неможливості держави відповідати перед людиною за свою діяльність (стаття 3 Основного Закону України). 

Таким чином, Пленум Верховного Суду України вважає, що положення пункту 6 частини другої статті 14, пунктів 2, 3, 4, 5 частини першої статті 15 в аспекті державних службовців вищого корпусу державної служби (категорія «А») у системі судової влади суперечать статті 6, а також частинам першій та другій статті 126 Конституції України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика