НовиниУкраїна

У Львові відбулася 6-та Східноєвропейська конференція національних превентивних механізмів

10.11.2016 / 12:49
3275
+A
-a

У Львові відбулася 6-та Східноєвропейська конференція національних превентивних механізмів

8 та 9 листопада у Львові проходила 6-та Східноєвропейська конференція національних превентивних механізмів, присвячена 10-літтю прийняття Факультативного протоколу до Конференції ООН проти катувань. Про це повідомляється на сайті Координаційного центру з надання праової допомоги.

У рамках першого дня роботи заходу, перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Мирослав Лаврінок розповів про те, як функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні допомагає запобігати катуванням та жорстокому поводженню із затриманими, та значення існування системи у ширшому контексті реформування системи правосуддя в Україні.

«З моменту початку функціонування в Україні системи безоплатної правової допомоги та можливості раннього доступу до адвоката для усіх затриманих, в Україні принаймні вдвічі зменшилися випадки нелюдського, жорсткого та такого, що принижує людську гідність, поводження із затриманими. Це відзначають вітчизняні правозахисники, і ми вважаємо це одним із найголовніших досягнень системи у забезпеченні фундаментальних прав людини, зокрема, права на захист, та рівного доступу до правосуддя», - зазначив перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Мирослав Лаврінок у своїй доповіді «Система безоплатної правової допомоги як запобіжник жорстокого поводження».

Він більш детально розповів про те, як саме працює цілодобовий механізм раннього доступу до правової допомоги, зокрема, те, як здійснюється інформування регіональних центрів з надання БВПД поліцією через єдиний цілодобовий номер системи безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103 – та алгоритм подальших дій центрів з тим, аби адвокат якнайшвидше прибув до затриманої особи.

«У 99% випадках затримань адвокат прибуває для здійснення конфіденційного побачення з клієнтом впродовж години з моменту затримання; у 89% затримані приймають допомогу від адвоката. Це свідчить по довіру до системи з боку клієнтів», - зазначив він

Заступник директора Координаційного центру нагадав, що наказом Мін’юсту № 386/5 від 25 лютого 2014 року затверджено Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі, що були розроблені із залученням якнайширшої адвокатської спільноти під егідою Національної асоціації адвокатів України та схвалені Радою адвокатів України. 29 стандартів, розповів він, є тими обов’язковими кроками, які повинен вчинити адвокат, якщо він надає БПД, аби гарантувати, що таку допомогу надано клієнту якісно. При цьому слідування стандартам не заходить на територію регулювання правил адвокатської етики та не є втручанням в правову позицію адвоката у кожній конкретній справі. Крім того, створено систему моніторингу дотримання стандартів адвокатами, здійснюється моніторинг роботи адвокатів за допомогою таких основних інструментів як спостереження за роботою адвокатів, які надають БВПД, в судах; інтерв'ювання клієнтів та адвокатів.

Також було названо виклики, які впливають на роботу системи БПД та є загрозою дотримання прав людини. Це, зокрема: неінформування та невчасне (відповідно до закону) інформування центрів про затримання осіб.

Непоодинокими є випадки тиску зі сторони правоохоронців на затриманих щодо відмови від адвоката та нав’язування слідством так званих «кишенькових адвокатів». 

Серед інших викликів, як зазначив Мирослав Лаврінок, недостатня готовність органів поліції до співпраці в напрямі інформування затриманих про право на БПД; випадки проведення слідчих дій у відношення осіб, які не мають статусу підозрюваних, що в подальшому приводить до затримання таких осіб чи повідомлення їм підозри; проведення слідчих дій до прибуття адвоката до затриманого, зміна місця перебування затриманого з метою ускладнення адвокату доступу до нього та інше.  

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
На захист суверенності України та демократії в Європі donum auctoris На захист суверенності України та демократії в Європі
Від «Тигрів», «Пантер» до «Леопардів» у бронетанковому оснащенні Збройних Сил Німеччини пройшло більше 70-ти років.
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Березень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика