У Національному агентстві з питань запобігання корупції роз’яснили обмеження щодо отримання подарунків для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб (зазначених в пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції»).
Як зазначено в інфографіці, подарунок – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надаються безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової – частина 1 статті першої Закону України «Про запобігання корупції».
Чиновникам дозволено ділові дарунки у грошових межах, визначених Законом про корупцію. Водночас такі ділові подарунки не можна отримувати від підлеглих чи на регулярній основі від однієї особи (групи осіб).
Також дозволено подарунки у вигляді загальнодоступних знижок на товари, послуги, загальнодоступних виграшів, призів, премії, бонусів і подарунки від близьких осіб.
Окрім того, у переліку дозволених подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність та відповідають одночасно двом умовам щодо своєї вартості:
вартість не перевищує одну мінімальну зарплату, встановлену на день прийняття подарунка, одноразово;
сукупна вартість подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб), протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунок.
При цьому отримання будь-якої із перелічених категорій подарунків не повинно впливати на об’єктивність та упередженість прийняття особою рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання нею своїх повноважень.
Рішення, прийняте особою, стосовно якої існують спеціальні обмеження щодо одержання подарунків, на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів і підлягають скасуванню або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.
Заборонено безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких осіб від юридичних або фізичних осіб:
у зв’язку із здійсненням діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування
якщо особа, яка дарує, перебуває у підпорядкуванні (безпосередньому або опосередкованому) особи, на яку поширюється обмеження щодо одержання подарунків.