НовиниУкраїна

У Раді зареєстровано проект Закону про Конституційний Суд України

02.11.2016 / 14:08
7613
+A
-a

У Раді зареєстровано проект Закону про Конституційний Суд України

До Верховної Ради України подано проект Закону № 5336 «Про Конституційний Суд України».

Законопроект передбачає комплексне врегулювання порядку організації та діяльності Конституційного Суду України, у тому числі і процесуальні аспекти розгляду конституційних подань та звернень.

Призначення суддів Конституційного Суду України пропонується здійснювати на конкурсних засадах. Конкурсна комісія має утворюватися органом, який уповноважений призначати суддю, не пізніше як за чотири місяці до дати закінчення повноважень судді, а сам конкурс проходити в такі строки, щоб вже наступного дня після припинення повноважень судді його наступник міг скласти присягу на спеціальному пленарному засіданні Суду.

Конкурсна комісія, яка утворюється Верховною Радою України, має складатися з представників всіх фракцій, що є у Верховній Раді, а також незалежних представників від Ради адвокатів України та Вищої ради правосуддя.

Конкурсна комісія, яка утворюється Президентом України та Радою суддів України (яка утворює її для відбору кандидатів для затвердження їх З'їздом суддів України), також має містити представників Вищої ради правосуддя та Ради адвокатів України.

Конкурс на заміщення вакантної посади судді має проводитися у три етапи. На першому етапі кандидат подає пакет документів, аналогічний пакету документів, що подає кандидат на посаду судді суду загальної юрисдикції. Щодо кожного кандидата проводиться спеціальна перевірка, перевірка доброчесності, перевірка щодо очищення влади, перевірка родинних зв’язків, повна перевірка декларації.

Передбачається, що суд може здійснювати свою діяльність у двох формах: процесуальній та організаційній.

Законопроект передбачає, що до Конституційного Суду України можуть вноситися три види процесуальних звернень: конституційні подання, конституційні звернення та конституційні скарги.

Конституційна скарга – принципово новий механізм захисту конституційних прав людини і громадянина. Скарга може бути подана особою, щодо якої було прийняте судове рішення, в якому застосований закон, який особа вважає таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). При цьому це рішення має бути остаточним та таким, що не підлягає оскарженню – як правило, це рішення суду касаційної інстанції. За наслідками розгляду скарги закон може бути визнаний неконституційним, що надасть право особі подати заяву про перегляд рішення у її справі за нововиявленими обставинами.

Конституційне звернення подається у «особливих» випадках, коли Конституційний Суд України здійснює одну із своїх «додаткових функцій» - попереднього конституційного контролю законопроектів щодо внесення змін до Конституції України, питань щодо конституційності міжнародних договорів, перевірки дотримання процедури імпічменту. За наслідками розгляду конституційних звернень суд приймає рішення у формі висновку.

Також запроваджується нова процесуальна позиція – amici curiae (лат. друзі суду). Завдання «друзів суду» подати суду письмову позицію, в якій висвітлити аспекти справи, на які сторони не звернули увагу, які не були повідомлені суду сторонами, а також привернути увагу суду на можливий вплив судового рішення на правовідносини, які не є предметом розгляду у цьому провадженні.

Конституційні подання та конституційні звернення підлягають розгляду виключно на пленарному засіданні суду.

Конституційні скарги розглядаються на засіданні колегії у складі п’яти суддів. Ці колегії діють від імені суду та виносять загальнообов’язкові рішення, які, проте, можуть бути переглянуті на пленарному засіданні суду у порядку, що буде описаний пізніше.

Порядок судового розгляду чітко визначається за аналогією із Кодексом адміністративного судочинства. Основою розгляду є позиції сторін, а не фактичні обставини справи. Разом з тим передбачена можливість обмеженого встановлення фактів та обставин, але лише у кількох категоріях справ, де ці факти впливають на судове рішення: конституційні подання щодо неконституційності акту з мотивів порушення конституційно визначеної процедури його прийняття, конституційні звернення щодо імпічменту та порушення Конституції України та законів України Верховною Радою АРК.

Крім того, пропонується перейняти практику Європейського суду з прав людини та судів англосаксонської системи, коли у рішенні має бути чітко зазначено, хто є його основним автором, хто із суддів підтримав рішення, а хто виступив проти. Крім того, прямо на засіданні суду після проголошення рішення інші судді можуть проголосити свої окремі думки – як на підтримку рішення, так і на його спростування.

Законопроект встановлює порядок перегляду судових рішень, які виносяться Конституційним Судом України. З метою непорушності принципів остаточності рішень суду, перегляд його рішень можливий лише у наступних випадках:

а) набранням законної сили обвинувального вироку суду, яким суддю, що брав участь у розгляді справи визнано винним у винесені завідомо неправосудного рішення або у отриманні неправомірної вигоди у зв'язку із цим судовим рішенням;

б) у випадку, якщо судом встановлювалися фактичні обставини справи - виявлення фактів та обставин, що не могли бути відомі сторонам та суду під час розгляду конституційного провадження, але існували і суттєво впливають на рішення суду;

в) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною своїх міжнародних зобов'язань у зв'язку із судовим рішенням;

г) якщо винесене рішення або висновок прямо суперечать раніше прийнятому рішенню або висновку, прийнятому на пленарному засіданні Конституційного Суду України і причини такої розбіжності не зазначені у рішенні або висновку.

Окремо слід зазначити, що всі матеріали всіх конституційних проваджень будуть відкриті для ознайомлення в режимі он-лайн через сайт суду. Всі матеріали проваджень та всі документи у провадженнях будуть скануватися та оприлюднюватися. Всі засідання суду будуть транслюватися, а записи засідань зберігатися з можливістю їх перегляду через веб-сайт суду. Також пропонується зробити відкритими стенограми засідань суду.

Окремим питанням є дисциплінарна відповідальність суддів. У структурі суду пропонується утворити дисциплінарну комісію, яка здійснюватиме розгляд скарг на суддів та повідомлень про порушення суддями вимог Закону. Підставами для подання скарги можуть бути як загальні підстави, визначені Законом України «Про судоустрій та статус суддів» (порушення норм етики судді, порушення вимог щодо несумісності чи доброчесності, затягування розгляду справ), так і специфічні для конституційної юстиції.

Автори законопроекту зазначають, що він має на меті практичну реалізацію новацій, які були запроваджені внаслідок конституційної реформи в частині правосуддя.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика