НовиниУкраїна

У Раду внесли доопрацьовані зміни до Закону «Про очищення влади»

23.03.2016 / 09:20
11772
+A
-a

У Раду внесли доопрацьовані зміни до Закону «Про очищення влади»

До Верховної Ради подано доопрацюваний текст законопроекту № 2695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань очищення влади».

Як зазначається у пояснювальній записці, у проекті враховано зауваження та пропозиції державних органів, відповідальних за проведення перевірки, та Остаточний висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської Комісії) щодо Закону України «Про очищення влади».

Проектом Закону вноситься низка суттєвих змін до Закону України «Про очищення влади», Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про відновлення довіри до судової влади», «Про запобігання корупції», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори Президента України».

Запропоновані зміни стосуються сфери застосування Закону, посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади, критеріїв очищення влади, механізму проведення перевірок, державного органу, відповідального за проведення перевірок.

Проектом Закону з метою уникнення неправильного тлумачення норм Закону стосовно посад, щодо яких застосовуються заходи з очищення влади деталізується сфера застосування, а саме – його положення застосовуються до посадових, службових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, в тому числі посадових осіб в їх апаратах та секретаріатах, крім того, норми Закону не застосовуються до осіб, народжених після 1 січня 1996 року.

У доопрацьованому варіанті законопроекту, зокрема, врегульовано процедуру люстрації суддів та запроваджено люстраційну перевірку для суддів Конституційного суду, чого в попередньому варіанті не було.

Експертами Венеціанської комісії висловлено зауваження щодо органу, відповідального за проведення заходів з очищення влади (люстрації) в Україні. Було зауважено, що такий орган має бути наділений ширшим колом повноважень та мати більше незалежності у своїй діяльності. З метою приведення процесу очищення влади (люстрації) у відповідність із міжнародними стандартами законопроектом пропонується створити, виходячи із кола повноважень, центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом. Незалежність такого органу гарантується спеціальним статусом, особливим порядком призначення голови такого органу – Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України за погодженням комітетом Верховної Ради України, до відання якого належать питання боротьби з корупцією.

Проектом Закону пропонується вдосконалити механізм проведення перевірок, що дозволить заощадити кошти Державного бюджету та зменшити навантаження на державні органи, зокрема щодо завершеності у часі перевірки декларацій, яка буде здійснювати до січня 2017 року. Також, проектом Закону пропонується узгодити положення Законів України «Про очищення влади» та «Про протидію корупції» в частині проведення відповідних перевірок.

Крім того, враховуючи практику європейських держав щодо люстрації виборних посад, Законом пропонується додати положення, які зобов’язують кандидатів у народні депутати та на посаду Президента, заявити про застосування до них заборон, передбачених Законом України «Про очищення влади» з метою інформування виборців.

Проте, попри запевнення авторів законопроекту, Комітет з питань правової політики та правосуддя  Верховної Ради України не підтримав  цей законопроект, зазначивши у своєму висновку, що він не в повній мірі враховує рекомендації Венеціанської комісії щодо поліпшення Закону України «Про очищення влади». Зокрема, Комітет звернув увагу, що законопроектом перелік посад, які підпадають під дію Закону, лише розширюється, тоді як Венеціанська комісія пропонувала необхідність його перегляду для застосування тільки до тих посад, які дійсно можуть становити значну загрозу для прав людини та демократії. 

Крім того, запропонованим новим пунктом 12 частини першої статті 2 Закону пропонується поширити його дію на кандидатів у народні депутати України та інші виборні посади. Проте, як зазначала Венеціанська комісія, люстрація не повинна застосовуватися до виборних посад. 

Також  законопроектом пропонується виходити не з факту зайняття посади у певний період, а щодо майбутніх кандидатів на відповідні посади. 

Крім того, запропоновані законопроектом зміни до виборчого законодавства визначають лише питання подання кандидатом відповідної заяви та результатів надання кандидатом недостовірних відомостей і не містять визначення суб’єкта та інших механізмів люстраційної перевірки. Передбачені законопроектом процедури очищення влади у частині проведення перевірки відповідності майнового стану особи поданим нею у декларації відомостям по суті дублюють наявні механізми спеціальної перевірки та фінансового контролю, що визначені Законом України «Про запобігання корупції». 

Законопроектом пропонується внесення змін до процедури (у тому числі строків) початку і проведення люстрації. Водночас люстрація, що проводиться за чинним Законом щодо більшості визначених ним суб’єктів, вже розпочата, а по деяких вже і завершена. Натомість законопроектом не визначається дія відповідних положень, що пропонується змінити, в часі коло осіб, на яких ці зміни не розповсюдяться. Законопроект також містить інші недоліки як концептуального, так і технічного характеру.                                                                     

Відтак Комітет з питань правової політики та правосуддя запропонував підготовлений законопроект за результатами розгляду в першому читанні повернути суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання.                                                                    

Варто зазначити, що вчора Конституційний Суд України після тривалої перерви  продовжив розгляд провадження щодо конституційності Закону «Про очищення влади», завершивши розгляд конституційного подання. Тепер суд перейшов до закритої частини розгляду.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика