«Асоціацією міст України» розроблено типовий Статут територіальної громади, в якому передбачено можливість запровадження посади дитячого омбудсмена як громадського уповноваженого територіальної громади з прав дітей. Про це розповів Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба на ХІІ Українському муніципальному Форумі, повідомляє офіційне інтернет-представництво глави держави.
Наразі, спільно із офісом Уповноваженого Президента з прав дитини, ведеться робота над типовим Положенням і Посадовою інструкцією Дитячого омбудсмена.
За словами Миколи Кулеби, діюча система захисту дітей не розглядає громаду, як основного суб'єкта в наданні послуг сім'ям і дітям.
«Зараз діє ще радянська модель допомоги дітям, де послуги надаються на рівні району або області. За таких умов, дитина не отримує вчасно необхідної допомоги, а часто – потрапляє до інтернату за десятки або сотні кілометрів від сім'ї. Сьогодні кожна 30-та дитина шкільного віку живе і виховується в умовах інтернатного закладу. Для того, щоб змінювалась система, потрібно провести децентралізацію усіх послуг, фінансову децентралізацію, чітко перерозподілити повноваження, залучити ресурс неурядових організацій. В громаді дитина має почуватись безпечно, отримувати усі необхідні ресурси для задоволення базових потреб та мати можливості для повноцінного розвитку», - зазначив Микола Кулеба.
Важливим ресурсом у роботі з сім'ями і дітьми, за словами Уповноваженого, може бути фахівець із соціальної роботи або дитячий омбудсмен.
«Дитячий омбудсмен може стати добрим помічником у вирішенні дитячих проблем у громаді. Він може здійснювати моніторинг ситуації у громаді щодо захисту прав та інтересів дітей, забезпечувати координацію та міжвідомчу взаємодію, реагувати на випадки порушення прав дітей, надавати допомогу дитині, яка опинилась в складних життєвих обставинах», - зазначив Микола Кулеба.