Як зазначається у повідомленні, робота щодо створення цієї організації тривала понад рік. 12 вересня Асоціацію, яка відповідно до Статуту є всеукраїнською парламентською неприбутковою організацією, офіційно зареєстровано.
Як наголосили члени Асоціації, за 30 років, що минули з дня Чорнобильської катастрофи, у суспільстві помітно зменшилася гострота сприйняття чорнобильських проблем, увага до їх розв'язання, до питань соціальної підтримки ліквідаторів наслідків ядерної аварії та постраждалих від радіоактивного впливу.
Співголовою Асоціації обрано народного депутата України від Блоку Петра Порошенка Арешонкова, виконавчим директором призначено ініціатора та координатора проекту створення Осиховського, а завідувачем секретаріату – керівника Ініціативної групи щодо створення ЧАНДУ Крохмаля.
На думку членів Асоціації, це депутатське громадське об’єднання дозволить більш ефективно та справедливо вирішувати соціально-економічні, правові та екологічні проблеми, які стали наслідками Чорнобильської катастрофи, ефективно впливати на державну політику з цих питань, використовуючи досвід та знання народних депутатів-чорнобильців.
22 вересня на другому засіданні Правління Асоціації було розглянуто проект Програми основних заходів діяльності на 2016 рік. Під час засідання було прийнято рішення звернутися до всіх народних депутатів діючого скликання з проханням до 29 вересня надати свої пропозиції до Програми, а також звернутися до Прем’єр-міністра України з проханням підтримати діяльність Асоціації та розпочати спільну діяльність щодо ліквідації проблем, пов’язаних з Чорнобильською катастрофою.
Програмою передбачено розробку дій, спрямованих на покращення соціально-економічних та побутових умов чорнобильців та їх медичного обслуговування.