НовиниУкраїна

Умови кримінальної відповідальності за несплату податків пропонують змінити

05.04.2016 / 09:14
5176
+A
-a

Умови кримінальної відповідальності за несплату податків пропонують змінити

Комітет з питань податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді України прийняти у першому читанні за основу проект Закону № 3448 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей кримінального провадження в податкових відносинах та питань адміністрування податків і зборів".

Законопроектом, зокрема, пропонується:

- визначити, що під фактичним ненадходженням коштів до бюджетів чи державних цільових фондів (у статті 212 Кримінального кодексу) та фактичним ненадходження коштів до фондів загальнообов'язкового державного цільового страхування (у статті 212-1 Кримінального кодексу) вважається несплата саме узгоджених грошових зобов'язань. Таким чином, уточнюється момент з якого наступає кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);

- збільшити в два рази розмір фактичного ненадходження до бюджету податків зборів, єдиного соціального внеску, починаючи з якого діяння вважається кримінальним правопорушенням;

- запровадити листування контролюючих органів з платниками податків, які подають звітність в електронній формі, засобами електронного зв'язку;

- передбачити, що грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили, за умови що позов направлено до суду протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, або днем закінчення процедури адміністративного оскарження;

- встановити заборону передачі матеріалів перевірки до органів досудового розслідування, прокуратури до моменту закінчення строку сплати узгодженого грошового зобов'язання;

- передбачити, що не є обов'язковим для суду вирок, яким затверджено угоду про визнання винуватості щодо кримінальних правопорушень, передбачених ст. 205, 212, 212-1, 358, 366 Кримінального кодексу України;

- уточнити обов'язки слідчого при здійсненні досудового розслідування, порядок здійснення досудового розслідування, судового розгляду та оскарження у справах про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Відповідні зміни пропонується внести до Податкового, Кримінального, Кримінального процесуального, Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів та Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наявність зауважень до законопроекту, які надійшли до Комітету, та його актуальність, у Комітеті було створено робочу групу щодо його розгляду та опрацювання пропозицій.

За результатами засідання робочої групи за участю народних депутатів, суддів Верховного Суду, Вищого адміністративного суду, інших інстанцій, представників Міністерства фінансів, Державної фіскальної служби, бізнесу, громадських організацій та заступника Ради бізнес-омбудсмена члени групи дійшли до спільної думки з висловлених зауважень, напрацювали основні узгоджені пропозиції до проекту, які будуть враховані до другого читання. 

Під час обговорення на засіданні Комітету народні депутати підтримали законопроект. Вони наголосили на його актуальності з огляду на існуючий стан справ. Відповідно до офіційної статистики у 2015 році зареєстровано 2415 кримінальних проваджень за ст. 212 Кримінального кодексу, з них 85% кримінальних проваджень закрито за відсутністю події та/або складу кримінального правопорушення, що свідчить про можливі ознаки зловживання податкової міліції в цій сфері та про безпідставний тиск на платників податків. Із вказаної кількості зареєстрованих кримінальних проваджень до суду з обвинувальним актом було направлено лише 180. Судом у 2015 році було засуджено осіб у 52 кримінальних провадженнях за ст. 212 Кримінального кодексу України, виправдано осіб у 25 провадженнях. При цьому 30 обвинувальних вироків винесено за ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України.

Члени Комітету також наголосили, що відповідно до офіційної статистики в 2015 році податковою міліцією за ст. 212 Кримінального кодексу України встановлено збитків лише на суму 918,2 млн грн, із яких відшкодовано на суму 520,7 млн грн. Зазначена статистика свідчить про вкрай низький рівень роботи податкової міліції з протидії ухиленням від сплати податків.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика