НовиниУкраїна

Уряд пропонує тестувати косметику без використання тварин

07.02.2019 / 11:33
1128
+A
-a

 Уряд пропонує тестувати косметику без використання тварин

Питання використання тварин для проведення наукових дослідів протягом тривалого часу залишається в суспільстві доволі дискусійним. Так, прихильники цього процесу стверджують, що значна частина досягнень, зокрема, в медицині та косметології певним чином залежала від результатів дослідів над тваринами.

Інститут досліджень лабораторних тварин Національної академії наук США стверджує, що дослідження над тваринами не можуть бути замінені навіть складними комп’ютерними моделями, які не здатні відтворити надзвичайно складні взаємодії молекул, клітин, органів, тканин, організмів та навколишнього середовища.

Водночас, чимало зоозахисних організацій, наприклад, PETA та BUAV ставлять питання про доцільність та законність зазначених методів, стверджуючи, що вони є надто жорстокими, мають недосконале правове регулювання, моделювання процесів у тварин не може надійно передбачити аналогічні ефекти у людей, тварини мають бути захищеними і не можуть використовуватися для експериментів тощо.

Очевидно, ця дискусія триватиме ще дуже довго, проте в галузі виробництва саме косметичної продукції чаша терезів поступово все більше схиляється у бік зоозахисників, про що надалі пропонуємо поговорити дещо детальніше.

На сьогодні чимало країн світу вже обрали шлях заборони тестувань косметичної продукції на тваринах. Європейський Союз у 2004 році заборонив тестування готової косметичної продукції на тваринах. А вже у 2009 році було прийнято спільний Регламент Європарламенту і Ради ЄС №1223/2009, відповідно до якого було заборонено тестування окремих косметичних інгредієнтів на тваринах, запроваджено перехідний чотирьохрічний період для заборони на проведення дослідів із використанням тварин, які стосуються найбільш складних впливів на людський організм (повторна токсичність, репродуктивна токсичність і токсикокінетика).

У 2013 році в Європейському Союзі вже забороняється продаж як власної, так і імпортованої косметики, яка була протестована на тваринах. Відсутність альтернативного методу із спливом перехідного періоду перестало бути аргументом для використання піддослідних тварин.

Rabbits-Credit-to-Brian-Gunn-IAAPEA.jpg

З того моменту це є можливим лише у «виключних обставинах в разі виникнення серйозних проблем відносно безпеки існуючих косметичних інгредієнтів» за поданням держави-члена ЄС до Європейської Комісії. В Індії та Ізраїлі також на даний момент діє повна заборона на продаж та тестування косметики із використанням дослідів над тваринами. У низці інших країнах наявна часткова заборона на тестування косметики на тваринах в межах країни (Нова Зеландія) або перебувають на розгляді відповідні законодавчі акти (Канада, США). Однак попри це в переважній більшості держав світу тестування косметичної продукції на тваринах все ще триває досі.

8 січня 2019 року на сайті Міністерства охорони здоров’я України був оприлюднений проект Постанови КМУ «Про затвердження Технічного регламенту на косметичну продукцію». Статтею 48 цього проекту, серед іншого, передбачається заборона тестування та продаж косметичної продукції, випробуваної на тваринах, але у разі наявності альтернативного методу.

Також передбачається можливість скасування такої заборони «у випадку наявності обґрунтованого занепокоєння щодо безпечності певного косметичного інгредієнта або комбінацій інгредієнтів, випробування на тваринах з використанням методу, відмінного від альтернативного, може бути дозволено МОЗ у випадках, якщо: інгредієнт або комбінація інгредієнтів широко використовуються і не можуть бути замінені іншими, що здатні виконувати аналогічну функцію; конкретні проблеми зі здоров’ям людини є обґрунтованими, необхідність проведення випробувань на тваринах є виправданим і може підтвердити або спростувати взаємозв’язок дії інгредієнта або комбінації інгредієнтів з погіршенням стану здоров’я кінцевого користувача косметичної продукції».

У зв’язку із широким обговоренням фаховою правничою спільнотою зазначеного проекту Постанови 1 лютого поточного року Асоціація правників України організувала засідання, на яке був запрошений Іван Задворних, керівник експертної групи МОЗ з питань медичних виробів і косметичних засобів. Пан Задворних розповів, що за основу розробленого МОЗ Технічного регламенту був взятий вищезазначений Регламент Європейського Союзу № 1223/2009 в якості виконання зобов’язань України щодо імплементації положень актів законодавства ЄС до національного законодавства відповідно до положень статті 56 Угоди про асоціацію.

За словами спікера, впровадження подібної заборони на продаж тестованої на тваринах косметичної продукції є безумовним поштовхом для косметичних виробників використовувати альтернативні методи тестування. Крім того, така заборона сприятиме скорішому виходу українських косметичних виробників на європейський ринок, а також на ринки інших країн, де віднедавна унеможливлюється реалізація косметики, яка пройшла тестування на тваринах. Щоправда, із впровадженням альтернативних методів в Україні поки існують проблеми.

Як повідомив пан Задворних, нещодавно одна із косметичних асоціацій проводила круглий стіл, на якому пролунала інформація, що на сьогоднішній момент в нашій державі використовуються 6 альтернативних тестуванню на тваринах методів, і лише 2 з них стосуються косметології. Проте, як відзначив доповідач, слідуючи за досвідом ЄС, Україна так само планує запровадити перехідний період, аби дати виробникам косметики час на впровадження альтернативних методів та реалізувати раніше виготовлену за старими стандартами продукцію.

Безумовно, прийняття зазначеного Регламенту має стати позитивним зрушенням не лише з точки зору гармонізації вітчизняного законодавства із законодавством ЄС, а й звичайної гуманності по відношенню до «братів наших менших». На наше переконання, зі значною долею вірогідності ця Постанова все ж таки буде прийнята, проте, слід відзначити, що ухвалення цього документу, на жаль, не призведе до миттєвого зникненню тварин в лабораторіях тестування, зокрема, й косметичної продукції. Відсутність альтернативного методу, а також звернення до МОЗ навіть за його наявності у разі виникнення сумнівів «щодо безпечності певного косметичного інгредієнта» є лише легальними механізмами для «обходу» такої заборони.

Окрім цього, на Україну може бути поширена негативна практика ЄС, де виробники косметики мають можливість тестувати свою продукцію за кордоном, в країнах, де непередбачено заборони тестів на тваринах, а потім проходити повторне тестування за допомогою альтернатив. Також є такі країни, як Китай, на ринку якої вся косметична продукція має пройти обов’язкове тестування на тваринах. Тому для того, щоб продовжувати перебування на ринку цієї країни, українським виробникам косметики так чи інакше доведеться тестувати свою продукцію на тваринах.

Громадське обговорення проекту Постанови КМУ «Про затвердження Технічного регламенту на косметичну продукцію» ще триває, і, за словами Івана Задворних, буде тривати ще точно до кінця лютого. За бажанням надіслати свої зауваження та пропозиції до проекту Постанови у письмовому та/або електронному вигляді можливо за адресою: 01601, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 7, e-mail: pharm.moz@gmail.com, Міщенко Ольга Володимирівна, тел.: (044) 200-06-68.

Даниїл Шаров, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика