НовиниУкраїна

Узаконення детективної діяльності: чи ухвалить парламент чергову законодавчу ініціативу

19.01.2016 / 09:21
7042
+A
-a

Узаконення детективної діяльності: чи ухвалить парламент чергову законодавчу ініціативу

Приватна детективна діяльність в Україні і досі є незаконною. Низька довіра суспільства до роботи правоохоронних органів змушує звертатися до послуг приватних детективів. Тому детективні бюро створюються та функціонують. Попит на детективні послуги є, а значить є і пропозиція, і поки ця сфера законодавством не врегульована, детективи будуть надавати послуги на свій страх і ризик в правовому полі іншого виду діяльності.

За неофіційними даними, зараз в усіх регіонах України працює декілька тисяч приватних детективів та приватних детективних агентств.

Для того щоб працювати у правовому полі, детективи працюють як консалтингові агентства, юридичні контори і в тому числі як журналісти, використовуючи положення  таких законів: "Про інформацію", "Про видавничу справу", "Про телебачення і радіомовлення", "Про інформаційні агентства", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні в засобах масової інформації", "Про державну таємницю", "Про звернення громадян", "Про господарські товариства" й ін.

Спроб врегулювати детективну діяльність в Україні на законодавчому рівні було чимало, однак жодна з них так і не була реалізована до рівня закону. Востаннє парламент намагався прийняти відповідний законопроект у 2014 році, однак вже у першому читанні його було відхилено.

І ось знову чергова спроба – тепер депутати від коаліції спробують узаконити в Україні приватну детективну діяльність. Зокрема, проект Закону № 3726 "Про приватну детективну (розшукову) діяльність" зареєстровано Н. Паламарчуком, А. Кожем'якіним, О. Продан, А. Тетеруком.

Автори проекту вважають, що прийняття такого закону дозволить легалізувати приватну детективну діяльність, поставивши її під контроль держави, і значно збільшити можливості громадян щодо захисту своїх законних інтересів, конституційних прав і свобод.

Згідно з проектом приватним детективом є фізична особа, яка здійснює приватну детективну (розшукову) діяльність, а приватна детективна (розшукова) діяльність – це дозволена органами Національної поліції України незалежна професійна діяльність приватних детективів або приватних детективних підприємств (агентств) з надання клієнтам на платній договірній основі детективних послуг.

Суб'єкти приватної детективної (розшукової) діяльності можуть здійснювати її індивідуально або через приватні детективні підприємства (агентства). На суб'єктів приватної детективної (розшукової) діяльності не поширюється дія законів, що регулюють правовий статус працівників правоохоронних органів. Також ці суб'єкти не мають права здійснювати оперативно-розшукові заходи, віднесені Законом "Про оперативно-розшукову діяльність" до виключної компетенції оперативних підрозділів.

Передбачається, що приватним детективом може бути громадянин України, який володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту, пройшов спеціальну підготовку з метою здійснення приватної детективної (розшукової) діяльності, має стаж роботи в оперативних підрозділах або органах досудового розслідування не менше 3-х років.

Також необхідно одержати у встановленому порядку свідоцтво про право на зайняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю. Видачу свідоцтв здійснюватимуть органи Національної поліції.

Приватне детективне підприємство (агентство) створюється як юридична особа за участю одного або більше приватних детективів відповідно до вимог законодавства України. Здійснюється така діяльність на підставі статуту. Право на використання в назві юрособи слів "детективне підприємство", "детективне агентство" і "детектив" належить виключно приватним детективним підприємствам (агентствам), які офіційно зареєстровані.

Згідно з проектом визначено перелік видів приватних детективних послуг, який не є вичерпним. Серед таких видів:

1) збирання, фіксування та дослідження відомостей, необхідних для розгляду справ у цивільному, господарському та адміністративному судочинстві, на договірній основі із сторонами судового процесу;

2) вивчення ринку, пошук і збір інформації із відкритих джерел з метою підготовки ділових переговорів клієнта, з’ясування фінансової платоспроможності, майнового стану та благонадійності потенційних ділових партнерів;

3) з’ясування біографічних та інших даних, що характеризують особу, стосовно окремих громадян (за їх письмової згоди) при укладенні ними трудових та інших договорів із замовником (клієнтом) приватних детективних (розшукових) послуг (зайняття в нього відповідної вакантної посади), виявлення їхніх ділових зв’язків, у тому числі із конкурентами клієнта в регіонах і за кордоном;

4) пошук осіб, місцезнаходження яких невідоме, з’ясування причин і обставин зникнення, можливостей і умов їх повернення, розшук осіб, які втратили родинні та дружні зв’язки;

5) розшук зниклого (втраченого або викраденого) майна, предметів та тварин;

6) пошук, збирання та фіксація відомостей в кримінальному провадженні на договірній основі з стороною кримінального провадження; 

7) реалізація заходів по відтворенню втраченої (зниклої) інформації з питань законних прав та інтересів клієнтів;

8) пошук і збір даних, які можуть бути приводом або підставою для звернення замовником приватних детективних (розшукових) послуг до правоохоронних органів або до суду, з метою захисту законних прав та інтересів такого замовника;

9) виявлення фактів незаконного (несанкціонованого) збирання з метою використання відомостей, що становлять комерційну таємницю замовника або її розголошення, а також фактів незаконного (несанкціонованого) збирання стосовно фізичних осіб конфіденційної інформації;

10) пошук, виявлення та фіксація фактів незаконного використання прав інтелектуальної власності, що належать клієнту, а також випадків недобросовісної конкуренції;

11) пошук боржників та осіб, які ухиляються від виконання своїх договірних обов’язків, вирішення в порядку, встановленому законодавством України, питань щодо повернення боргів та виконання договірних обов’язків;

12) забезпечення захисту інформації з обмеженим доступом (комерційної, промислової, професійної таємниці) замовника приватних детективних (розшукових) послуг.

Також регламентується порядок придбання та застосування детективами спеціальних засобів. Нацполіція може видати дозвіл на придбання, зберігання і застосування таких спеціальних засобів:

- пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів;

- балончиків, споряджених речовинами сльозогінної та дратівної дії.

Придбання цих спеціальних засобів приватний детектив здійснює за свій рахунок та реєструє їх в органі Національної поліції у встановленому законодавством порядку.

Передбачається, що у разі прийняття Закон запрацює вже наступного року - з 1 січня 2017 року.

Варто зазначити, що у більшості країн світу приватна детективна (розшукова) діяльність визнана на державному рівні, врегульована законами й ефективно використовується задля збільшення можливості громадян та юридичних осіб у захисті своїх законних прав та інтересів.

У Сполучених Штатах Америки, Великобританії, Франції, Німеччині, Канаді, Індії, Ізраїлі, Японії, Норвегії, Іспанії, Італії, Португалії, Мексиці, Російській Федерації та багатьох інших країнах успішно запроваджено інститути приватних детективів, приватних детективних підприємств (агентств) та їх об’єднань, що свого часу стало наслідком реагування влади на нагальні соціальні виклики, і тому на сьогодні існування та діяльність таких недержавних інституцій є у них явищем звичайним, усталеним і достатньо унормованим національним законодавством.

В Англії, наприклад, чисельність персоналу приватних охоронних й детективних фірм вдвічі перевищує кількість співробітників поліції. У США приватні служби безпеки мають бюджет, який на 50% перевищує бюджет усіх органів поліції країни разом узятих, і нараховують понад 1,1 млн співробітників. В Ізраїлі (з населенням трохи більше 5 млн чоловік) функціонує понад дві тисячі детективних і охоронних компаній.

У США, Канаді, Франції та Німеччині детективи мають легальний статус. У них є спеціальні жетони, схожі на поліцейські, які надають їм право на збір інформації для розслідування тих чи інших злочинів. За різними даними, їхніми послугами хоч раз у житті користувався кожен десятий громадянин США.

У більшості країн світу функціонування охоронних організацій регулюється законодавством. Варто зазначити також про добре налагоджену взаємодію між поліцією і приватними охоронними фірмами.

Цілком очевидно, що зародження, формування, становлення та функціонування в Україні приватної детективної (розшукової) діяльності є незворотнім процесом. Тому сподіватимемося, що ця законодавча ініціатива все-таки подолає опір правоохоронних органів, про який вже давно говорять експерти, коментуючи відсутність законодавчого врегулювання детективної діяльності, і нарешті буде реалізована у стінах Верховної Ради.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика