НовиниУкраїна

В Одесі обговорили перспективи роботи приватних виконавців

29.10.2018 / 09:10
1108
+A
-a

В Одесі обговорили перспективи роботи приватних виконавців

В Одесі учасники конференції «Сучасний стан виконання судових рішень. Результати реформування системи виконавчого провадження» обговорили результати і перспективи роботи приватних виконавців.

Захід організований Проектом ЄС «Право-Justice» з підтримки реформ у сфері юстиції в Україні спільно з Південно-західним апеляційним господарським судом за підтримки Міністерства юстиції України, Ради приватних виконавців Виконавчого округу Одеської області та Асоціації суддів господарських судів України.

Так, із запровадженням інституту приватних виконавців і початком роботи перших фахівців у 2017 році, сьогодні в Україні діє змішана система виконання судових рішень, що нараховує 125 приватних і близько 4500 державних виконавців. Попри невелику кількість, приватні виконавці вже складають значну конкуренцію державній службі, оскільки здійснюють виконання швидко і якісно. У 2017 році приватні виконавці повернули кредиторам 57,6 млн грн. за 269-ма справами, а вже за перше півріччя цього року обсяг повернень зріс до 915 млн грн. за 2,2 тисячами справ.

Реформування системи виконавчого провадження здійснюється як один із основних напрямів у реалізації «Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки» та у відповідності до стандартів і передових практик Європейського Союзу.

За даними Мін’юсту, до 2017 року середній рівень виконання судових рішень складав лише 5-6%, тоді як у країнах ЄС цей показник сягає 50-70%.

«Реформування системи виконавчого провадження створює фундамент для того, щоб судові рішення виконувалися своєчасно. Адже якщо працює судова система, а рішення суду виконуються, тільки тоді право громадян і юридичних осіб на суд захищене. Як показала практика в інших європейських країнах, приватизація служби виконання є єдиним шляхом ефективного вирішення хронічних проблем в Україні зі сплатою боргів в сумі майже 20 мільярдів євро, на які неодноразово звертав увагу Європейський суд з прав людини. Уряд, який не платить свої ж борги громадянам, не тільки не поважає верховенство права –він не має морального авторитету вимагати відповідальності і звітності від приватного сектора», – підкреслив Довидас Віткаускас, керівник Проекту ЄС«Право-Justice».

Статистика Мін’юсту свідчить про зростання довіри до інституту приватних виконавців. Якщо у 2017 році до них надійшли 3,4 тис. виконавчих документів на суму 716 млн грн, то тільки за перше півріччя 2018 року кількість документів досягла 11,8 тис. на 5,7 млрд грн. Ще однією вагомою перевагою приватних виконавців для кредиторів стала швидкість завершення стягнень. Замість тривалого процесу повернення коштів державною службою, приватний виконавець в окремих випадках може виконати справу за3 дні.

Приватизація служби виконавців судових рішень відповідає загальному тренду в ЄС, де широко розповсюджена ця система. Більшість нових країн-членів Євросоюзу завдяки переходу на новий формат або поєднанню роботи приватних і державних виконавців швидко укріпили верховенство права. Окремі країни, наприклад Сербія, які спершу використовували змішану систему, зрештою перейшли до приватної як більш ефективної. Болгарія, приміром, використовує змішану систему, в якій сфера компетенцій приватних і державних виконавців однакова, при цьому перші демонструють більшу ефективність у роботі. Згідно з заявами Мін'юсту, планувалося збільшити кількість приватних виконавців до 800 до кінця 2018 року, а загалом до не менше як 3000.

Водночас учасники конференції також обговорювали фактори, що стримують активний розвиток інституту приватних виконавців. Так, досі відкрите питання зрівнювання компетенцій державних служб і приватних виконавців, хоча підійти до його вирішення планувалося цього року. Професійну спільноту бентежить низький рівень доступу до професії – за 9 місяців 2018 року посвідчення приватного виконавця отримали одиниці замість заявлених 800. А серед питань, які потребують нормативного врегулювання – зведені провадження, взаємодія з Державною фіскальною службою, питання отримання основної винагороди приватним виконавцем і діяльність Дисциплінарної комісії.

В Одеській області сьогодні діють 7 приватних виконавців і близько 100 державних. Згідно з даними Ради приватних виконавців Одеської області, якщо в середньому 1 державний виконавець подає на аукціон 2 лоти чи заявки на реалізацію майна боржників, то показник приватних виконавців складає 9 лотів на одного виконавця. Загалом на виконанні кожного приватного спеціаліста знаходиться близько 200-300 виконавчих документів. Згідно з інформацією, наданою одеською філією системи електронних торгів арештованим майном СЕТАМ,за три місяці (в період з 24 липня до 24 жовтня) приватні виконавці подали на продаж 25% від загальної кількості заявок.

«На сьогодні на нашу адресу майже немає жодних скарг з боку стягувачів, тобто тих, хто потребує відновлення своїх прав і повернення боргу згідно з законом. На мою думку, це найкращий показник ефективності роботи, адже зазвичай оскарження з боку стягувача стосуються несвоєчасних дій (повільної роботи) чи бездіяльності виконавців.

Крім того, ми завжди намагаємося переконати боржника і стягувача домовитися про мирову угоду, що вигідно всім сторонам», – зазначив Георгій Парфьонов, голова Ради приватних виконавців Одеського регіону.

Масштабна конференція з реформування системи виконавчого провадження ознаменувала початок роботи Одеської Регіональної ради реформ у сфері правосуддя, перше засідання якої відбулося 24 жовтня. Проект ЄС «Право-Justice» ініціював створення Ради у співпраці з Південно-західним апеляційним господарським судом, Міністерством юстиції, профільними інституціями та експертами на місцях для посилення системної роботи в реалізації реформ у сфері правосуддя в регіонах та втілення реформи «знизу-вгору».

Після проведення конференції, Одеська Регіональна рада реформ у сфері правосуддя продовжить свою роботу з обговорення моніторингу імплементації Цивільного та Господарського процесуальних кодексів та підготовки анкетування щодо моніторингу результатів запровадження інституту приватних виконавців.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика