НовиниУкраїна

В Україні стартувала судова реформа

30.09.2016 / 10:39
9657
+A
-a

В Україні стартувала судова реформа

30 вересня набрали чинності зміни до Конституції України щодо правосуддя та новий Закон «Про судоустрій і статус суддів».   

1) Закон України № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя» від 2 червня 2016 року 

Відповідно до прийнятих змін до Конституції в Україні діятиме Вища рада правосуддя, яка утвориться шляхом реорганізації Вищої ради юстиції і має стати ключовим органом, що візьме на себе відповідальність за якість судової влади (законопроект № 5180 «Про Вищу раду правосуддя» Президент України подав до Верховної Ради 26 вересня 2016 року).

Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох обирає з’їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох призначає Президент України, двох обирає Верховна Рада України, двох обирає з’їзд адвокатів України, двох обирає всеукраїнська конференція прокурорів, двох обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.

Верховна Рада не зможе обирати суддів безстроково, однак у неї залишаться повноваження призначати на посади третину складу Конституційного Суду України. Призначення на посаду судді здійснюватиме Президент України за поданням Вищої ради правосуддя 

Утворення, реорганізація та ліквідація судів здійснюватиметься відповідно до закону, проект якого вноситиме до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Однак до 31 грудня 2017 року питання утворення, реорганізації та ліквідації судів вирішуватиме Президент України. Призначення на посаду судді здійснюватиметься лише безстроково – п’ятирічний термін обрання скасовується. Водночас раніше призначені судді-п’ятирічки продовжать здійснювати свої повноваження до закінчення строку, на який їх було призначено.

Судді, які були обрані суддями безстроково, продовжать здійснювати свої повноваження до звільнення або до припинення їх повноважень з підстав, визначених Конституцією України. Судді Конституційного Суду України, призначені до набрання чинності змін до Конституції України, продовжують здійснювати свої повноваження до припинення повноважень.

Важливим нововведенням є призначення всіх суддів за конкурсом, в тому числі і суддів Конституційного Суду України. Підвищується віковий ценз кандидатів на посади суддів – суддею зможе стати громадянин України, не молодший 30 та не старший 65 років. Окрім того, зміниться перелік підстав для звільнення суддів. Зокрема, порушення суддею присяги не вважатиметься підставою для звільнення. Натомість суддю може бути звільнено за новими підставами: вчинення істотного дисциплінарного проступку; незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду; порушення обов'язку підтвердити законність джерела походження майна.

Згоду на затримання та арешт суддів надаватиме не Верховна Рада України, а Вища рада правосуддя. Однак це положення не поширюватиметься на суддів Конституційного Суду, оскільки їх не можуть затримати чи утримувати під вартою чи арештом без згоди Конституційного Суду України.

Окрім того, прокуратура позбавляється повноважень здійснювати досудове розслідування та функції нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян, однак це відбудеться лише після початку функціонування нових органів, яким законом будуть передані відповідні функції.

Також передбачено поетапне запровадження представництва в судах: у Верховному Суді та судах касаційної інстанції – з  1 січня 2017 року, у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року, у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюватиметься з 1 січня 2020 року.

2) Набрав чинності Закон України № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року

Законом, зокрема, запроваджується трирівнева система судоустрою, створюється новий Верховний Суд, ліквідуються діючі вищі спеціалізовані суди, а їх повноваження передаються відповідним палатам в оновленому Верховному Суді, створюються два нові суди: Вищий антикорупційний суд та Вищий суд з питань інтелектуальної власності.

Рішення про затримання судді або утримання його під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом буде у компетенції Вищої ради правосуддя.

Окрім того, передбачається обмеження інституту імунітету судді: суддя нестиме юридичну відповідальність на загальних засадах за дії, вчиненні поза професійною суддівською діяльністю, однак забороняється притягнення судді до кримінальної відповідальності за викладену в судовому рішенні правову позицію, за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України і новостворений орган Вища рада правосуддя перерозподілять повноваження. Зокрема, ВККСУ відповідатиме за добір на посади суддів, кваліфікаційне оцінювання, проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та суддівську освіту. 

Також Законом передбачено низку змін у процедурі проведення кваліфікаційного оцінювання, яке проводитиметься за критеріями компетентності.

Суддів зобов’яжуть щорічно подавати декларації родинних зв’язків та декларації доброчесності, які оприлюднюватимуться у вільному доступі.

До контролю за діяльністю суддів долучать представників правозахисних громадських об'єднань, науковців-правників, адвокатів, журналістів, які зможуть увійти до Громадської ради доброчесності. Члени Громадської ради збиратимуть, перевірятимуть та аналізуватимуть інформацію щодо відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика