НовиниУкраїна

В Україні планують запровадити страхування професійної відповідальності адвокатів

23.04.2016 / 09:06
4182
+A
-a

В Україні планують запровадити страхування професійної відповідальності адвокатів

Зміни до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» пропонують закріплення права на страхування професійної відповідальності адвоката.

Під час Українсько-німецького форуму адвокатів фахівці обговорили таку необхідну новацію, посилаючись на європейські стандарти в адвокатурі, які передбачають страхування професійної відповідальності адвоката.

Як пояснили в Національній асоціації адвокатів, сьогодні в Україні немає закону, який би прямо закріплював страхування професійної діяльності адвоката у формі добровільного або обов’язкового страхування. Водночас у Законі «Про страхування» перелік видів добровільного страхування не є вичерпним. Це дає теоретичну можливість вести мову про страхування професійної відповідальності адвоката.

Натомість Закон врегульовує страхування діяльності інших представників юридичної професії: приватного нотаріуса, арбітражного керуючого, тимчасового адміністратора, ліквідатора фінансової установи. Обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності застосовується лише до приватних нотаріусів та нотаріусів, які виконують функції державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно.

З огляду на часту взаємодію приватних нотаріусів з фізичними особами, специфіку діяльності щодо вчинення юридичних дій з нерухомістю тощо, а отже, і підвищену відповідальність, цілком доцільним та виправданим є зобов’язання приватних нотаріусів страхувати свою цивільно-правову відповідальність, пов’язану зі здійсненням професійної діяльності.

У 2020 році, згідно з Планом дій впровадження Стратегії реформування судочинства, судоустрою та інших суміжних інститутів на 2015 - 2020 роки, на законодавчому рівні буде закріплено і обов’язкове страхування професійної діяльності адвоката.

"Страхування надаватиме впевненість клієнту у тому, що у разі настання страхового випадку, йому буде виплачена хоча б якась частина коштів на покриття понесених ним збитків. З іншого боку, страхування збільшить довіру до українських адвокатів з боку клієнтів, особливо іноземних. Адже на глобальному ринку юридичних послуг, до якого ми так чи інакше інтегруємося, «застраховані адвокати» є правилом, а не виключенням", - прокоментували у НААУ.

Запровадження страхування також підвищить професійний рівень української адвокатури і сприятиме підвищенню здорової конкуренції. "Якщо адвокат за своє недбальство буде нести не тільки кваліфікаційно-дисциплінарну, але і майнову відповідальність, деякі недобросовісні або некваліфіковані адвокати можуть раз і назавжди втратити попит на свої послуги", - констатував голова комітету НААУ.

Планується, що в Україні страховий платіж становитиме не більше 100 грн в місяць, але у разі настання страхового випадку дасть змогу мінімізувати фінансові витрати адвоката на покриття збитків.

Під час Українсько-німецького форуму німецький адвокат наголосив, що страхування є звичайною практикою у Німеччині.

"Ви маєте вирішити, які кроки зробити для європейської реформи адвокатури, а їх іще багато попереду. Ви маєте спільно вирішити, і мати спільний голос. У вас немає страхування адвокатської діяльності, і мене це дещо здивувало. Страхування — це важливий пункт у Німеччині. Клієнти почуваються більше впевнено, але і адвокати мають спокій. Якщо клієнти позиваються до клієнтів, то має бути страховка або щось інше, що може покрити ці позови. У нас це врегульовано", - зазначив він. 

Нагадаємо, що наразі йде активне обговорення змін до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та удосконалення його положень.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика