НовиниУкраїна

В Україні планують запровадити страхування професійної відповідальності адвокатів

23.04.2016 / 09:06
4296
+A
-a

В Україні планують запровадити страхування професійної відповідальності адвокатів

Зміни до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» пропонують закріплення права на страхування професійної відповідальності адвоката.

Під час Українсько-німецького форуму адвокатів фахівці обговорили таку необхідну новацію, посилаючись на європейські стандарти в адвокатурі, які передбачають страхування професійної відповідальності адвоката.

Як пояснили в Національній асоціації адвокатів, сьогодні в Україні немає закону, який би прямо закріплював страхування професійної діяльності адвоката у формі добровільного або обов’язкового страхування. Водночас у Законі «Про страхування» перелік видів добровільного страхування не є вичерпним. Це дає теоретичну можливість вести мову про страхування професійної відповідальності адвоката.

Натомість Закон врегульовує страхування діяльності інших представників юридичної професії: приватного нотаріуса, арбітражного керуючого, тимчасового адміністратора, ліквідатора фінансової установи. Обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності застосовується лише до приватних нотаріусів та нотаріусів, які виконують функції державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно.

З огляду на часту взаємодію приватних нотаріусів з фізичними особами, специфіку діяльності щодо вчинення юридичних дій з нерухомістю тощо, а отже, і підвищену відповідальність, цілком доцільним та виправданим є зобов’язання приватних нотаріусів страхувати свою цивільно-правову відповідальність, пов’язану зі здійсненням професійної діяльності.

У 2020 році, згідно з Планом дій впровадження Стратегії реформування судочинства, судоустрою та інших суміжних інститутів на 2015 - 2020 роки, на законодавчому рівні буде закріплено і обов’язкове страхування професійної діяльності адвоката.

"Страхування надаватиме впевненість клієнту у тому, що у разі настання страхового випадку, йому буде виплачена хоча б якась частина коштів на покриття понесених ним збитків. З іншого боку, страхування збільшить довіру до українських адвокатів з боку клієнтів, особливо іноземних. Адже на глобальному ринку юридичних послуг, до якого ми так чи інакше інтегруємося, «застраховані адвокати» є правилом, а не виключенням", - прокоментували у НААУ.

Запровадження страхування також підвищить професійний рівень української адвокатури і сприятиме підвищенню здорової конкуренції. "Якщо адвокат за своє недбальство буде нести не тільки кваліфікаційно-дисциплінарну, але і майнову відповідальність, деякі недобросовісні або некваліфіковані адвокати можуть раз і назавжди втратити попит на свої послуги", - констатував голова комітету НААУ.

Планується, що в Україні страховий платіж становитиме не більше 100 грн в місяць, але у разі настання страхового випадку дасть змогу мінімізувати фінансові витрати адвоката на покриття збитків.

Під час Українсько-німецького форуму німецький адвокат наголосив, що страхування є звичайною практикою у Німеччині.

"Ви маєте вирішити, які кроки зробити для європейської реформи адвокатури, а їх іще багато попереду. Ви маєте спільно вирішити, і мати спільний голос. У вас немає страхування адвокатської діяльності, і мене це дещо здивувало. Страхування — це важливий пункт у Німеччині. Клієнти почуваються більше впевнено, але і адвокати мають спокій. Якщо клієнти позиваються до клієнтів, то має бути страховка або щось інше, що може покрити ці позови. У нас це врегульовано", - зазначив він. 

Нагадаємо, що наразі йде активне обговорення змін до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та удосконалення його положень.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика