НовиниУкраїна

Відбулося підсумкове засідання Ради з питань судової реформи

07.05.2019 / 18:07
445
+A
-a

Відбулося підсумкове засідання Ради з питань судової реформи

7 травня 2019 року у Верховному Суді відбулося засідання Ради з питань судової реформи при Президентові України, присвячене ролі Вищої ради правосуддя у судовій реформі.

Відкриваючи засідання, Президент України Петро Порошенко подякував членам Ради з питань судової реформи за складну роботу, яку вони здійснювали для впровадження нової судової системи. «Я хотів би подякувати за дуже напружену роботу протягом чотирьох із половиною років. Хочу сказати, що ми можемо пишатися результатами, на які ми вийшли», – сказав Петро Порошенко та зауважив, що, як демонструє досвід іноземних країн, на зміну судової системи йдуть десятиріччя. Він додав, що у 2014 році перед Україною постали масштабні завдання із проведення реформ, в тому числі і судової системи.

«Нехай в абсолютному вимірі це не багато, але те, що в чотири рази зріс рівень довіри до судової системи, твердо свідчить, що ми на правильному напрямі», – підкреслив Президент.

«Я хочу подякувати кожному з вас за ту величезну роботу, яка була зроблена, і я твердо переконаний, що ми її продовжимо», – наголосив Петро Порошенко.

Глава держави зазначив, що члени Ради з питань судової реформи здійснювали наполегливу професійну патріотичну інтелектуальну роботу, що дало змогу вийти на зазначений результат.

Президент також нагадав, із чого починалися зміни. «Пам’ятаю, як вперше наша Рада була зібрана восени 2014 року, коли до Ради були запрошені і взяли участь у її роботі авторитетні вчені, юристи та адвокати, судді, народні депутати та представники громадянського суспільства. Дехто був дуже скептично налаштований і  вважав, що знайти порозуміння у такому різнобарвному середовищі буде майже неможливо. І мені приємно, що ми долали скепсис. Робота відбувалась у дуже важкі часи, можливо найважчі часи в новітній історії нашої держави. Коли країна знаходилася під тиском російської агресії, коли внаслідок елементів гібридної війни Україна зазнала як непоправних втрат у людському потенціалі, так і економічної кризи. У цих умовах для нас було принциповим відновити право людей на справедливість», – підкреслив Петро Порошенко.

Він також зазначив, що в 2014 році суспільство, яке пройшло Майдан та Революцію гідності, мало право очікувати справедливості і не збиралося миритися з тим станом судової системи, який існував до Революції гідності. Українське суспільство ставило перед владою надзвичайний і найважчий запит – запит на справедливий суд. Адже в той час українським судам не довіряло абсолютно все суспільство.

«Сьогодні вже ні в кого не виникає сумнівів, що принципи верховенства права, демократії, свободи, компетентності, незалежності та неупередженості і відповідальності є тією основою, на принципах якої ми мали сформувати новий суд і нову судову систему», – сказав Президент та додав, що пишається тим, що робота Ради була справді ефективною.

За словами Президента, підтвердженням цієї ефективності є більш ніж конституційна більшість голосів народних депутатів, які проголосували у Парламенті за судову реформу України. Крім того, якість реформи підтвердив і півторарічний досвід роботи нового Верховного Суду, і процедури конкурсного відбору, і процедури іспитів, і процедури взаємодії з громадськістю, і організація роботи Верховного Суду з усіх напрямів, в тому числі і щодо фінансового забезпечення.

Президент  вказав на важливість прийняття особливо важливих законів України, зокрема «Про судоустрій і статус суддів», «Про Вищу раду правосуддя», змін до процесуального законодавства, законодавства про виконання судових рішень тощо.

Участь у заході також узяли Голова Вищої ради правосуддя Володимир Говоруха, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Ради суддів України Олег Ткачук, секретар Ради – заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Генеральний прокурор Юрій Луценко, представники міжнародних організацій, судді, науковці.

Голова Вищої ради правосуддя Володимир Говоруха під час засідання наголосив, що вперше у процесі судової реформи судова система отримала незалежний орган суддівського врядування.

«Судова реформа стала запорукою докорінних змін і трансформацій у системі правосуддя згідно з європейськими стандартами організації судової влади. Законодавчі зміни, прийняті в рамках судової реформи, заклали надійний фундамент для подальших інституційних перетворень. Ключову роль у реалізації завдань судової реформи сьогодні відіграє саме Вища рада правосуддя – новий колегіальний незалежний конституційний орган державної влади та суддівського врядування», – наголосив Володимир Говоруха.

У рамках судової реформи Вищу раду юстиції було реорганізовано у Вищу раду правосуддя та наділено новостворений орган широкими повноваженнями у сфері правосуддя.

Повноваження, надані Вищій раді правосуддя змінами до Конституції, які набрали чинності 30 вересня 2016 року, та профільним Законом України «Про Вищу раду правосуддя», покладають на цей орган основну відповідальність за якісні зміни у системі правосуддя.

Вищій раді правосуддя передано повноваження вирішувати всі кадрові питання щодо суддів:

вносити подання про призначення кандидатів на посади суддів;

звільняти суддів;

ухвалювати рішення про переведення судді з одного суду до іншого, про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.

Голова ВРП нагадав про те, що виключно у Вищій раді правосуддя сконцентровані всі дисциплінарні провадження щодо суддів та про надання повноваження щодо вирішення питань позбавлення суддів недоторканності, на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом.

Вища рада правосуддя наділена повноваженнями затверджувати ключові для судової системи підзаконні нормативні акти, зокрема Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, Положення про Державну судову адміністрацію України та типове положення про її територіальні управління та вирішувати окремі питання організаційного характеру (затвердження за поданням Державної судової адміністрації України нормативів кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судів).

Крім того, Вища рада правосуддя виступає представником судової влади у законотворчій роботі з питань судоустрою та статусу суддів. ВРП надає обов’язкові до розгляду консультативні висновки щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, узагальнює пропозиції судів, органів та установ системи правосуддя стосовно законодавства щодо їх статусу та функціонування, судоустрою і статусу суддів.

«У цьому контексті слід відзначити необхідність посилення судової влади у взаємовідносинах із законодавчою гілкою влади під час здійснення законотворчої роботи з питань судоустрою та статусу суддів», – наголосив Говоруха.

Голова ВРП також зазначив, що у полі зору Вищої ради правосуддя постійно перебувають питання захисту суддівської незалежності та відповідальності суддів.

Учасники засідання обговорили подальші кроки, необхідні для впровадження судової реформи, зокрема завершення оптимізації судів, проведення конкурсів на посади суддів до судів першої та апеляційної інстанцій, реформування інституту адвокатури тощо. Крім того, Президент України звернувся до членів Ради з пропозицією продумати формат, у якому цей орган працюватиме у подальшому.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика