НовиниУкраїна

Відповідальність суддів як дзеркало судової реформи

21.09.2022 / 17:34
1129
+A
-a

Відповідальність суддів як дзеркало судової реформи

Судова реформа в Україні передбачає таке удосконалення системи правосуддя, яке б гарантувало доступ до правосуддя кожного, хто потребує судового захисту, та забезпечило б якість судової діяльності на основі існуючих міжнародних стандартів. Однак вирішення цього важливого для держави завдання відкладено на невизначений термін. Причини не лише у складній ситуації всередині судової влади, але й у законодавчому та інституційному забезпеченні, що потребує часу, якісних рішень, доброчесності та компетентності судового корпусу. З усім цим існують проблеми.

Одна з них – відповідальність суддів за результати власної діяльності. Нинішнє законодавство передбачає чимало ( більше двадцяти) підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності. У багатьох випадках вказані у Законі України «Про судоустрій і статус суддів» порушення, які тягнуть відповідальність суддів, потребують визначеності у застосуванні, що часто унеможливлює прийняття відповідних рішень. Інший зріз цієї проблеми – передбачена змінами до законодавства у процесі судової реформи процедура притягнення суддів до відповідальності.

За інформацією Вищої ради правосуддя нині нерозглянутими є понад 7000 скарг, предметом яких є дисциплінарна відповідальність суддів. Скарги продовжують надходити. Служба дисциплінарних інспекторів у складі ВРП не створена і поки що не може бути створена через несформованість повноважного складу ВРП. Скарги очікують свого вирішення і розгляду.

Досить важливим є питання формування Служби дисциплінарних інспекторів, на чому зосередив увагу виконувач обов’язків Голови ВРП Віталій Саліхов під час X Міжнародного судово-правового форуму. Однак терміни та укомплектування цієї служби невизначені, оскільки невирішеним залишається питання повноважності ВРП.

Безвідповідальність суддів за власні вчинки, дії та рішення не сприяють проведенню судової реформи, не дозволяють забезпечити той рівень правосуддя, якого потребує суспільство, знищує повагу та довіру до судової влади. Залишається очікувати прийняття рішень, у тому числі таких необхідних кадрових рішень щодо повноважного складу ВРП, укомплектування Служби дисциплінарних інспекторів, діяльність яких підтвердила б ефективність зусиль стосовно проведення судової реформи.

Кількість коментарів до елементу:  0
КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Хто і чому в Україні проти військової юстиції ? donum auctoris Хто і чому в Україні проти військової юстиції ?
Військові стверджують, що на війні немає місця дилетантизму. Ба, більше – в армійському середовищі дилетанти є за...
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Січень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика