НовиниУкраїна

Використання поліграфа: законодавча ініціатива щодо легалізації досліджень на поліграфі

20.02.2016 / 09:32
3700
+A
-a

Використання поліграфа: законодавча ініціатива щодо легалізації досліджень на поліграфі

Народним депутатом Андрієм Тетеруком у Верховній Раді зареєстровано проект Закону 4094 "Про захист прав осіб, які проходять опитування (дослідження) на поліграфі".

Ним, зокрема, пропонується визначити права, обов’язки та гарантії осіб, що проходять опитування (дослідження) на поліграфі.

Згідно із законопроектом, опитування на поліграфі здійснюється в питаннях приватного характеру, виконання завдань професійно-психологічного відбору кандидатів для заміщення вакантних посад, проведення спеціальних (внутрішніх) перевірок та службових розслідувань, а дослідження – в питаннях, пов’язаних з оперативно-розшуковою діяльністю, досудовим та судовим провадженням у кримінальному, цивільному, адміністративному, господарському та іншому судочинстві України. За результатами опитування особи на поліграфі видається письмова довідка, а за результатами дослідження – експертний висновок.

Проект передбачає основні аспекти проведення дослідження на поліграфі, зокрема, визначається, що опитування (дослідження) особи з використанням поліграфа може бути проведене виключно за її письмової згоди чи усної заяви, здійсненої шляхом повідомлення через аудіо- та/або відеозасоби. При цьому поліграфолог зобов’язаний пересвідчитись в тому, що така згода добровільна, а не є наслідком примусу або будь-якого тиску на особу з боку третіх осіб. 

Опитувана особа має право брати участь в редагуванні питань тестування до повного узгодження з поліграфологом їх сутності. Також особа може не відповідати на поставлене запитання або відмовитися від подальшої участі в тестуванні в будь-який момент часу.

Забороняється застосовувати до опитуваної особи будь-які форми погроз, насильства або інших незаконних заходів впливу, що принижують честь та людську гідність або створюють небезпеку для її законних інтересів, життя і здоров’я. Примушування особи до проходження процедури опитування на поліграфі заборонено.

Отримані дані, результати проведеного опитування особи на поліграфі надаються виключно його замовнику (ініціатору), правоохоронним та судовим органам влади відповідно до вимог чинного законодавства України, а також особі, яка проходила опитування.

Дослідження осіб на поліграфі не проводиться:

- у разі наявності медичної довідки про повну або часткову недієздатність особи, відносно якої має бути проведено опитування на поліграфі;

- щодо прогнозування дій особи або її намірів, не підтверджених конкретними фактами подій минулого;

- відносно неповнолітніх осіб, за винятком тих, що вчинили кримінальні правопорушення, за які передбачена відповідальність встановлена Кримінальним кодексом України;

- щодо осіб старших 70 років;

- відносно осіб, які не володіють державною мовою за умови відсутності перекладача;

- відносно осіб, які мають вади здоров’я, пов’язані з повною або частковою глухотою, німотою, проблемами мовлення, дикцією тощо за умови відсутності сурдоперекладача;

- відносно працівників спеціальних служб (за винятком випадків відповідного письмового дозволу керівництва спеціальних служб);

- якщо поліграфолог перебуває у службових, родинних або інших відносинах із особою, що проходить опитування (дослідження) на поліграфі, а також за наявності інших обставин, які можуть вплинути на об’єктивність висновку поліграфолога;

- виражених ознак фізичного або психічного виснаження, сонливості, перезбудження, втоми опитуваної (досліджуваної) особи на поліграфі тощо.

Повторне проведення опитування (дослідження) осіб на поліграфі допускається, якщо:

1) за результатами тестового опитування (дослідження) поліграфологу не вдалося дійти висновків із однозначним трактуванням;

2) опитування (дослідження) особи на поліграфі було перервано з об’єктивних чи суб’єктивних причин;

3) виникли нові питання щодо обставин, які стали приводом для проведення опитування (дослідження) особи на поліграфі;

4) з боку особи, яка проходила опитування (дослідження) на поліграфі були застосовані прийоми протидії, що вплинули на результати, отримані поліграфологом;

5) у замовника (ініціатора) або в опитуваної (досліджуваної) особи на поліграфі виникли сумніви стосовно обґрунтованості або об’єктивності висновків поліграфолога за результатами виконаного ним дослідження. За таких умов проведення тестування на поліграфі доручається іншому поліграфологу або комісії поліграфологів, персональний склад якої рекомендує Колегія поліграфологів України або інше громадсько-професійне об’єднання відповідного рівня.

Якщо при повторному проведенні опитування (дослідження) особи на поліграфі також не вдалось дійти однозначного висновку, додаткові перевірки цим же поліграфологом (групою поліграфологів) не проводяться.

Варто зазначити, що проект також передбачає, що особи, які претендують на посади в поліції, держслужбовці, які хочуть зайняти більш високу посаду, зобов'язані пройти перевірку на поліграфі. Така ж вимога стосується прокурорів, зокрема проходження ними щорічно таємної перевірки доброчесності, і в тому числі з використанням поліграфа.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика