НовиниУкраїна

Вища рада юстиції підбила підсумки очищення судової влади

20.01.2016 / 11:29
14919
+A
-a

Вища рада юстиції підбила підсумки очищення судової влади

На вчорашньому брифінгу Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк повідомив про перші підсумки діяльності Вищої ради юстиції з очищення судової влади в Україні.

Голова ВРЮ нагадав, що Вища рада юстиції у новому складі була сформована у червні 2015 року, однак на сьогодні склад Ради ще повністю не сформовано, оскільки не обрані по одному представнику від Верховної Ради України та з’їзду вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ. Водночас Голова ВРЮ повідомив ЗМІ, що з 9 червня 2015 року було проведено 22 засідання Вищої ради юстиції, 18 засідань дисциплінарної секції Ради та 18 засідань секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад.

Голова Вищої ради юстиції також розповів, що на розгляді ВРЮ знаходиться близько 2800 скарг, що надішли до початку роботи Ради, та близько 2000 скарг на дії суддів – з початку діяльності ВРЮ 9 червня 2015 року. "Зрозуміло, що 15 членів ВРЮ, які працюють на постійній основі, не можуть одночасно відпрацювати одразу всю кількість скарг, бо кожній справі ми маємо приділити увагу", – зазначив Голова Вищої ради юстиції.

Водночас з червня 2015 року Вищою радою юстиції прийнято рішення про звільнення за особливих обставин стосовно 309 суддів. З них у результаті розгляду рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Вищою радою юстиції вирішено внести подання про звільнення 282 суддів за порушення присяги.

Також внесено подання про звільнення з посад за порушення присяги щодо 276 суддів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя: з них стосовно 83 суддів - Президентові України та стосовно 193 суддів - Верховній Раді України. 

За словами Голови ВРЮ, серед рішень, пов'язаних зі значним суспільним резонансом, слід згадати рішення Вищої ради юстиції від 5 листопада 2015 року про внесення подання про звільнення за порушення присяги Кірєєва з посади судді Печерського районного суду міста Києва. "Це рішення Вищої ради юстиції ґрунтується на висновках Європейського суду з прав людини у справі «Тимошенко проти України. У рішенні Європейського суду по цій справі встановлено, що тримання підсудної Тимошенко під вартою було свавільним та несумісним із цілями пункту 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на свободу та особисту недоторканність), оскільки Печерський районний суд міста Києва виніс постанову від 5 серпня 2011 року про зміну запобіжного заходу щодо підсудної Тимошенко з підписки про невиїзд на тримання під вартою без достатніх правових підстав, зокрема без наявності ризику переховування від правосуддя, перешкоджання встановленню істини у справі або продовження нею злочинної діяльності", – сказав Бенедисюк.

Ігор Бенедисюк наголосив, що впродовж роботи повноважного складу Вищої ради юстиції особлива увага приділялася розгляду висновків Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції відповідно до Закону України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні". Загалом на розгляд Вищої ради юстиції було передано 41 висновок ТСК про наявність ознак порушення присяги у діях 46 суддів. За всіма висновками Тимчасової спеціальної комісії Вищою радою юстиції було відкрито дисциплінарні справи, у 29 з цих дисциплінарних справ Рада прийняла остаточні рішення, з них: у 21 справі прийнято рішення внести подання про звільнення у зв’язку з порушенням присяги судді, у семи – справи направлено до ВККСУ для накладення іншого дисциплінарного стягнення, у діях одного судді Рада не знайшла підстав для відповідальності судді.

Голова ВРЮ звернув увагу на те, що матеріали близько 300 справ стосовно суддів, які виносили рішення проти учасників масових акцій протесту в Україні у період з 21 листопада 2013 року по 11 квітня 2014 року, Тимчасовою спеціальною комісією не розглянуті, не передані Вищій раді юстиції після закінчення визначеного строку повноважень Комісії та до цього часу знаходяться в ТСК (на сьогодні Комісія передала на розгляд Ради лише три матеріали). "З урахуванням того, що питання можливого продовження строку повноважень ТСК належним чином не вирішено, розгляд зазначених матеріалів відкладається на невизначений строк та перешкоджає належному здійсненню Вищою радою юстиції своїх повноважень", – наголосив Голова ВРЮ.

За період своїх повноважень Вищою радою юстиції прийнято рішення щодо звільнення шести суддів у зв’язку з набранням законної сили обвинувальними вироками щодо них, а саме:

- Божка В. М. з посади судді Вовчанського районного суду Харківської області;

- Марченка С. М. з посади судді Теплодарського міського суду Одеської області;

- Радькової І. В. з посади судді Київського районного суду міста Сімферополя АРК;

- Таранцова С. П. з посади судді Каховського міськрайонного суду Херсонської області;

- Следя В. М. з посади судді Кодимського районного суду Одеської області;

- Гайдука А. М. з посади судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області.

На сьогодні прийнято Постанову Верховної Ради України про звільнення чотирьох суддів (Божка В.М., Марченка С.М., Таранцова С.П., Следя В.М.) та Указ Президента України про звільнення судді Радькової І. В.

Голова ВРЮ нагадав, що на першому в 2016 році засіданні Вищої ради юстиції, яке було проведено 14 та 18 січня 2016 року, було ухвалено відкрити провадження за зверненням Міністерства юстиції України про порушення вимог щодо несумісності, визначених Законом України "Про очищення влади", суддею Вищого господарського суду України Удовиченком Олександром Сергійовичем.

Вища рада юстиції як конституційний орган здійснює дисциплінарне провадження стосовно суддів Верховного Суду України і суддів вищих спеціалізованих судів.

На виконання цих повноважень Вищою радою юстиції було відкрито дисциплінарні справи стосовно шести суддів вищих спеціалізованих судів, а саме:

- суддів Вищого адміністративного суду України Бутенка В. І., Білуги С. В., Гаманка О. І., Чумаченко Т. А.;

- судді Вищого господарського суду України Мирошниченка С. В.;

- судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Швеця В. А.

24 грудня 2015 року Вища рада юстиції завершила розгляд дисциплінарної справи стосовно судді Вищого господарського суду України Мирошниченка С. В. та вирішила внести подання до Верховної Ради України про звільнення зазначеного судді з посади у зв’язку з порушенням присяги судді.

"Ми розуміємо, що головні суспільні очікування стосувалися очищення судової влади – звільнення суддів, чиї прізвища вже на устах майже у кожного. Перші результати нашої діяльності вже реалізовані через Указ Президента від 18 січня 2016 року № 10, сподіваємося на підтримку й інших наших рішень Президентом та парламентом", – підкреслив Бенедисюк.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика