НовиниУкраїна

Європейські та міжнародні стандарти у сфері судочинства вже в онлайн-доступі

28.12.2015 / 13:53
8056
+A
-a

Європейські та міжнародні стандарти у сфері судочинства вже в онлайн-доступі

За ініціативи Верховного Суду України у співпраці з проектом ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні" та проектом USAID "Справедливе правосуддя" було підготовлено й видано "Європейські та міжнародні стандарти у сфері судочинства" - збірку документів ООН та інституцій Ради Європи, Європейської комісії з ефективності правосуддя, Консультативної ради європейських суддів з питань міжнародних та європейських стандартів у сфері судочинства.

Як зазначається у передмові до збірника, Україна тривалий час перебуває в стані реформування судової системи та суміжних правових інститутів, декларуючи реформи приведення сфери судочинства у відповідність із міжнародними, європейськими стандартами. Результати опитувань громадської думки впродовж останніх 24 років з часу початку демократичних перетворень в Україні свідчать, що діяльність судової системи залишається в центрі гострих громадських дискусій, в яких постійно фігурує тема ефективності, якості судового розгляду справ та підходів до проведення судової реформи. Одним із суттєвих недоліків, на які неодноразово наголошували як міжнародні, так і українські фахівці в сфері права, є лише часткова відповідність принципів організації та функціонування судової влади України сучасним міжнародним стандартам, розробленим з метою забезпечення прозорості, підзвітності та безсторонності судочинства. На тлі суспільно-політичних перетворень, що відбулися в Україні останнім часом, та з урахуванням обраного народом України курсу на інтеграцію до європейської спільноти, це питання набуває все більшої актуальності. 

Як зазначають міжнародні експерти, реалізація ініціатив реформування судової системи в Україні нерідко відповідала європейським стандартам більше за формою, ніж за змістом, здійснювалася копіюванням певних частин закордонних моделей без урахування особливостей національної правової та судової систем України. Зазначене призвело до того, що якість та ефективність функціонування існуючої зараз моделі судової системи перестали задовольняти очікування українського суспільства. Отож, сфера судоустрою потребує глибинного реформування. Ефективність і якість судочинства, діяльності судової системи - невід’ємна складова якості та ефективності функціонування держави загалом, адже судова влада - частина державної влади. Громадяни повинні довіряти судовій владі, відчувати в судах захист, відновлення справедливості й торжество верховенства права.

У сфері судочинства не буває зайвих чи неважливих речей, і тому Україні слід використовувати всі доступні засоби й механізми, щоб наблизити правову та судову системи до рівня відповідності міжнародним стандартам, зважати на досвід країн розвиненої демократії, користуватися консультативною допомогою європейських інституцій. Однак варто зважати на те, що Україна має власні правові традиції та особливості сфери судочинства, які обов’язково повинні бути враховані. Сліпе та нерозумне калькування правил, прийнятних у інших країнах, хай і високо розвинутих, не призведе до бажаних результатів. Ці правила, якими б прогресивними вони не були, залишатимуться «чужими» для української системи, що значно знижуватиме їх ефективність.

Загалом збірник складається з трьох розділів: судова система, здійснення правосуддя та міжнародні рекомендації щодо судової системи України, кожен з яких містить міжнародні документи в сфері правосуддя.

Зі змістом збірника та його матеріалами можна ознайомитись за посиланням.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика