НовиниУкраїна

ВРЮ, ВККСУ та РСУ об’єднують зусилля для відновлення довіри до судової влади

28.03.2016 / 11:09
15159
+A
-a

ВРЮ, ВККСУ та РСУ об’єднують зусилля для відновлення довіри до судової влади

25 березня у Києві пройшов спільний брифінг керівників Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Ради суддів України, присвячений звіту про заходи, які здійснює судова влада для відновлення довіри суспільства. Про це повідомляє прес-служба ВРЮ.

Участь у прес-брифінгу взяли Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко.

Під час брифінгу керівники органів судової влади прозвітували про кроки, які здійснює судова влада для формування якісного судового корпусу, зокрема щодо результатів кваліфікаційного оцінювання суддів, розгляду дисциплінарних справ, налагодження взаємодії із громадськістю та ЗМІ тощо.

Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк поінформував про результати діяльності Вищої ради юстиції з розгляду дисциплінарних справ щодо суддів. Голова ВРЮ нагадав, що Вища рада юстиції розпочала свою діяльність у складі, сформованому відповідно до Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», з 9 червня 2015 року після того, як 11 квітня 2014 року Законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» було припинено роботу попереднього складу ВРЮ. За цей час до Вищої ради юстиції надійшло понад 9 тис. скарг на дії суддів. На сьогодні опрацьовано близько 50% їх загальної кількості, понад 2 тисячі скарг на дії суддів було визнано прийнятними. Нинішній склад ВРЮ з початку формування працює в інтенсивному режимі, станом на 25 березня 2016 року було проведено 29 засідань Ради, 50 засідань секцій. За 10 місяців діяльності ВРЮ внесла подання про звільнення за особливих обставин стосовно 330 суддів. З них 6 суддів звільнено у зв’язку з набранням законної сили обвинувальними вироками. У діях 323 суддів констатовано порушення присяги судді. З них 298 – судді першої та апеляційної інстанцій АР Крим (276) та Донецької області (14), щодо яких Вища кваліфікаційна комісія суддів вже розглянула дисциплінарні справи та внесла відповідні рекомендації до Вищої ради юстиції, оскільки, обіймаючи відповідно до чинного законодавства посади суддів України, вони були призначені у так звані органи правосуддя на тимчасово непідконтрольних Уряду України територіях, чим порушили присягу судді. Вищою радою юстиції відкрито дисциплінарні справи стосовно 6 суддів вищих спеціалізованих судів. Стосовно 2 суддів Вища рада юстиції вирішила внести подання до Верховної Ради України про звільнення їх з посади у зв’язку з порушенням присяги судді.

На сьогодні за 41 висновками Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції Вищою радою юстиції відкрито дисциплінарні справи, розгляд 90% з яких завершено. ВРЮ внесла подання про звільнення у зв’язку з порушенням присяги судді при розгляді справ щодо активістів Майдану стосовно 23 суддів.

За словами Голови Вищої ради юстиції, за результатами річного періоду роботи Рада проведе аналіз допущених суддями порушень, який стане підставою для удосконалення роботи судової системи, законодавчих змін, навчальних програм у Національній школі суддів тощо.

Рада також відкрила 13 проваджень про порушення суддями вимог щодо несумісності відповідно до Закону України «Про очищення влади». Наразі прийнято рішення про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення Татькова В.І. з посади судді Вищого господарського суду України з підстав порушення вимог законодавства щодо несумісності.

За результатами розгляду матеріалів про звільнення суддів з посад за загальними обставинами Вища рада юстиції прийняла 520 рішень про внесення подань про звільнення суддів Президентові України та до Верховної Ради України. З них у відставку – 391, за власним бажанням – 93. Стосовно 101 судді ВРЮ зупинила розгляд матеріалів про звільнення за загальними підставами до вирішення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України чи Вищою радою юстиції питання про дисциплінарну відповідальність судді.

Про перші результати здійснення нової для судової системи країни процедури первинного кваліфікаційного оцінювання, яке стосуватиметься усіх суддів України, розповів Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков. Голова ВККСУ наголосив, що кваліфікаційне оцінювання містить дві складові – анонімне тестування і обговорення його результатів та дослідження судового досьє – ще одного нового правового інституту, запровадженого в українському законодавстві минулого року. Голова Комісії Сергій Козьяков зазначив, що ВККСУ розпочала первинне кваліфікаційне оцінювання суддів 17 лютого 2016 року. Першими оцінювання проходять представники місцевих судів, у яких закінчився 5-річний термін повноважень.

Суддів, яких відсторонено від здійснення правосуддя, Комісія направила до Національної школи суддів України для проходження перепідготовки, яка триватиме до 22 серпня 2016 року. Після завершення навчання на них очікує повторне оцінювання. Якщо суддя його не пройде, то буде рекомендований на звільнення з посади.

До кінця березня участь в оцінюванні братимуть ще 20 суддів, у яких закінчився 5-річний термін повноважень. Після чого Комісія розпочне оцінювання суддів апеляційних судів.

Водночас учасники брифінгу звернули увагу на те, що Верховною Радою України не реалізовано рішення Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо розгляду подань про обрання та звільнення суддів.

Учасники брифінгу висловили сподівання на підтримку громадськості у цьому питанні та у впровадженні позитивних процесів у судовій системі України, пообіцявши, що такі зустрічі із громадськістю та засобами масової інформації проходитимуть щомісяця.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика