НовиниУкраїна

Всі категорії адміністративних справ пропонують передати до адміністративних судів

06.02.2016 / 09:27
4547
+A
-a

Всі категорії адміністративних справ пропонують передати до адміністративних судів

Про це заявив Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло  на засіданні Пленуму ВАСУ, яке відбулося 5 лютого.

Звітуючи про стан здійснення правосуддя адміністративними судами у 2015 році, Нечитайло, зокрема, зазначив, що у 2015 році робота адміністративних судів зазнала низки реформ та законодавчих змін, серед яких: 

- наділення адміністративних судів новими повноваженнями під час вирішення податкових спорів (надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, та вирішення питання про примирення сторін у зв’язку з досягненням податкового компромісу щодо сплати податкових зобов’язань з податку на додану вартість і податку на прибуток підприємств);

- зміна порядку вирішення питання про допуск справи до провадження у Верховному Суді України та розширення повноважень Верховного Суду України щодо перегляду рішень Вищого адміністративного суду України; 

-   зміна порядку розгляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

На кількісні показники роботи адміністративних судів усіх інстанцій також мали вплив зміни до норм матеріального права, зокрема щодо судового збору.

Як повідомили у Вищому адміністративному суді України, навантаження на суддів залишалося досить високим: середньомісячні показники свідчать, що до одного судді окружного адміністративного суду надходило 56 справ і матеріалів, до судді Вищого адміністративного суду – 101. У суддів апеляційних адміністративних судів показник середньомісячного надходження є помірним – 39 справ і матеріалів.

До місцевих адміністративних судів (окружних адміністративних судів і місцевих загальних судів як адміністративних судів) надійшло понад 254 тисячі адміністративних справ і матеріалів.

Порівняння статистичних показників 2014 та 2015 років свідчить про тенденцію до зменшення надходження звернень до місцевих адміністративних судів. Так, кількість звернень, поданих до окружних адміністративних судів, зменшилась на 8% і становила понад  177 тисяч. Кількість звернень, поданих до місцевих загальних судів як адміністративних, зменшилась на 37% і становила 77 тисяч.

З огляду на таку статистику,  Голова Вищого адміністративного суду вважає необхідність законодавчих змін та передачі всіх категорій адміністративних справ до адміністративних судів цілком виправданою.  

З урахуванням нерозглянутих справ, на початок звітного періоду на розгляді місцевих адміністративних судів перебувало майже 296 тисяч справ. Упродовж року розглянуто понад 261 тисячу справ і матеріалів.

Голова ВАСУ зазначив, що зміст розглянутих судами справ є індикатором соціального самопочуття нашого суспільства. Згідно зі статистичними показниками у звітному періоді найчастіше до адміністративних судів зверталися громадяни щодо вирішення соціальних та податкових спорів. Наявне також збільшення частини справ у сфері публічної фінансової політики (зокрема, за рахунок справ, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).

Хоча більшість справ місцеві адміністративні суди (загальні та окружні) розглянули з дотриманням встановлених законом строків, однак показник оперативності погіршився: понад строки суди розглянули 16% справ. Основним чинником, який вплинув на цей показник, є закінчення повноважень у третини суддів окружних адміністративних судів. Ще 17 вересня до парламенту нарешті було внесено проекти постанов щодо безстрокового обрання суддів, серед яких 120 – судді окружних адміністративних судів. Але питання з мертвої точки так і не зрушилось. Як результат – навантаження щодо розгляду судових спорів, яке перекладається на інших суддів, є надмірним, а це знов-таки негативно впливає на оперативність та ефективність адміністративного правосуддя.

Кількість звернень до апеляційних адміністративних судів становила понад 91 тисячу справ і матеріалів. Переважно це справи за апеляційними скаргами. Більшість (170 тисяч) рішень судів першої інстанції набрали законної сили після закінчення строку їх оскарження.

З урахуванням справ і матеріалів, не розглянутих на початок року, на розгляді апеляційних адміністративних судів перебувало майже 117 тисяч справ та матеріалів. Розглянуто апеляційними адміністративними судами у звітному періоді понад 105 тисяч справ і матеріалів.  

На розгляд до Вищого адміністративного суду протягом року надійшло 57 тисяч справ і матеріалів, з них майже 55 тисяч – касаційні скарги та справи. З урахуванням залишків нерозглянутих справ на розгляді у суді перебувало майже 94 тисячі справ і матеріалів.

Упродовж  2015 року завершено розгляд 69% справ і матеріалів. Згідно зі статистичними даними показник розгляду справ і матеріалів перевищив показник надходження, тобто кількість справ і матеріалів, що очікують розгляду, зменшилась.

У звітному періоді судді  ВАСУ розглянули 62 тисячі касаційних скарг та справ.

За результатами розгляду справ Вищий адміністративний суд України скасував або змінив кожне четверте рішення місцевих адміністративних судів, які були залишені без змін судами апеляційної інстанції.

За результатами касаційного перегляду судових рішень апеляційних адміністративних судів у звітному періоді ВАСУ змінив чи скасував рішення у 33% справ, розглянутих у касаційному порядку.

Однією з причин збільшення кількості скасованих судових рішень апеляційними адміністративними судами та Вищим адміністративним судом України є формування практики Верховним Судом України з розгляду окремих категорій справ, у тому числі відхід від правових позицій, раніше викладених у висновках Верховного Суду України, щодо юрисдикції справ за позовами органів Державної служби зайнятості, про оскарження рішень органів Антимонопольного комітету України, про усунення порушень, виявлених у ході перевірки органами державної фінансової інспекції підконтрольних установ, про стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість тощо.

У цілому висловлені пропозиції Вищого адміністративного суду України є слушними і такими, що відповідають інтересам захисту прав, свобод громадян від протиправних дій і рішень суб’єктів владних повноважень.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика